Podle prezidentských kandidátů je členství České republiky v Evropské unii a Severoatlantické alianci výhodné a prospěšné. Zároveň je potřeba, aby bylo Česko v jednáních a dalších debatách v obou organizacích aktivní a hájilo své národní zájmy. Uchazeči o Hrad, které oslovil deník FORUM 24, také řekli, které mezinárodní vztahy jsou podle nich důležité a na spolupráci s kterými zeměmi by se zaměřili.
Členství v EU a v NATO posiluje bezpečnost občanů
Kandidáti se shodují, že členství v Evropské unii a v NATO České republice prospívá. Podle generála Petra Pavla být součástí společenství demokratických zemí a jejich institucí nám přináší bezpečí a stabilitu a nemáme žádnou lepší alternativu. „Měli bychom využít veškeré možnosti, které nám členství přináší, a pokusit se měnit, co se nám nelíbí. Česko je svrchovaný stát a plnohodnotný člen,“ odpověděl na dotaz s tím, že tedy nemůže tiše sedět, přikyvovat a potom nadávat na výsledek. „Musíme být více aktivní a zároveň konstruktivní,“ dodal.
„Z našeho členství máme jednoznačné výhody. V obou společenstvích musíme hájit naše národní zájmy, ale být také aktivním partnerem, který přispívá k úspěšné mezinárodní spolupráci,“ okomentovala ekonomka Danuše Nerudová pozici Česka, které se podle ní stalo jedním z lídrů evropské politiky v přístupu k Ukrajině. „Jsem na tento moment nesmírně hrdá,“ řekla kandidátka. Naše členství v mezinárodních organizacích by podle svých slov ráda podporovala aktivní politikou, důstojnou reprezentací i účastí na mezinárodních summitech a konferencích.
Podle senátora Pavla Fischera neexistuje jiná alternativa. Sdílet část naší suverenity totiž posiluje bezpečnost našich občanů. „Jako člen Evropské unie a NATO má naše země bezpečné ukotvení, o něž máme za úkol pečovat. A prezident v tom musí hrát významnou roli,“ vysvětlil.
Senátor Marek Hilšer také vyzdvihl jistoty a výhody, které nám členství v obou organizacích přináší a kterých by bylo pro Českou republiku jinak velmi obtížné dosáhnout. „V reakci na krize, kterým svět čelí v poslední dekádě, se v obou organizacích povedou diskuse o jejich dalším směřování a Česko se jich musí aktivně účastnit,“ apeloval.
Česká republika musí mít jednotnou a stabilní zahraniční politiku
Petr Pavel na dotaz deníku FORUM 24, na které mezinárodní vztahy by se zaměřil, odpověděl, že je v zájmu České republiky mít co nejlepší vztahy s nejvlivnějšími zeměmi demokratického světa. „K těm lze mimo jiné přispět i plněním závazků a aktivním přístupem ke kolektivní bezpečnosti v rámci NATO,“ vysvětlil bývalý náčelník vojenského výboru. Stejně důležité jsou podle něj pro nás státy, se kterými máme nejvíc ekonomických, energetických a obchodních vazeb.
„Naše země musí mít především jednotnou a stabilní zahraniční politiku, která je postavena na proevropském a prozápadním směřování,“ okomentovala dotaz Danuše Nerudová s tím, že by právě proto konzultovala své kroky s vládou i dalšími ústavními činiteli. „Rozvíjela bych dobré vztahy s dosavadními partnery, ale snažila bych se otevírat i nové dveře a spolupráce,“ řekla kandidátka. První zahraniční cesta Nerudové by vedla tradičně na Slovensko.
Zahraniční politika je podle Pavla Fischera umění a má svá pravidla. Zdůraznil důležitost vztahů se sousedy, se kterými je potřeba trávit nejvíce času, jelikož sousedské vztahy mají přímý dopad na občany. Začal by tedy Slovenskem, Polskem, Německem a Rakouskem. „Vztahy s Francií – jejich potenciál leží ladem, což považuji za velkou chybu. Severské země – Skandinávie a Pobaltí – mají s námi mnoho společného nejen z hlediska bezpečnosti. Jih Evropy je s námi natolik propojen, že je naší povinností se zeměmi jako Itálie, Španělsko, Portugalsko a další rozvíjet spolupráci. Naše odpovědnost za dění na východě a jihovýchodě Evropy, kde se hlásí o slovo i jiné mocnosti než evropské, se musí promítnout i do kalendáře prezidenta,“ vysvětlil.
V agendě prezidenta nesmí podle senátora chybět ani vztahy se Spojeným královstvím, s USA a Kanadou. Je totiž potřeba posilovat vztahy přes Atlantik, které mají přímý dopad na naši bezpečnost a prosperitu. Globálně se musí prezident věnovat především posilování důvěry s demokraciemi jako Japonsko, Korejská republika, Austrálie a další.
Na důležitost vztahů se sousedními zeměmi poukázal i Marek Hilšer, který by se v případě svého zvolení zaměřil zejména na evropské země, především na Německo, které je podle něj naším nejdůležitějším obchodním partnerem. „Pro Česko jsou důležité samozřejmě také země jako Spojené státy americké, Izrael či Japonsko, příležitosti k rozvoji vztahů skýtá region západního Balkánu a východní Evropy,“ řekl s tím, že doufá, že se Ukrajina brzy stane cílem českých investic a oboustranně výhodné ekonomické spolupráce. „Pokud jde celkově o výběr zahraničněpolitických priorit, souzním s přístupem současné vlády,“ dodal.
Podle Josefa Středuly, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů, není možné soustředit zahraniční politiku České republiky pouze jedním směrem a na jednu zemi. „Dnes musí mít nejvyšší prioritu zajištění energetické a vojenské bezpečnosti. Jsem pro západní orientaci v kooperaci s vládou České republiky,“ zdůraznil.
Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima by se zaměřil na podporu českých politických, bezpečnostních, ekonomických, vědeckých a kulturních zájmů všude tam, kde je to možné a užitečné. „Klíčové pro běžný praktický život člověka i země je dobré mít spolehlivé vztahy se svými sousedy,“ dodal kandidát.
Deník FORUM 24 oslovil také prezidentské kandidáty Andreje Babiše (ANO), podnikatele Karla Diviše a nominanta hnutí SPD Jaroslava Baštu. Na dotaz však neodpověděli.