V posledních týdnech se poslanci ve sněmovně potýkají s problémem chybějících členů vlády během jednání. Přítomnost alespoň jednoho z nich je nezbytná, bez ní totiž není možné zahájit jednání pléna. Ideální je pak přítomnost ministrů k takovým tématům, která poslanci aktuálně rozebírají.
Prázdné lavice, na kterých by měli sedět Babišovi ministři, popřípadě přímo premiér. To je realita posledních týdnů během jednání poslanecké sněmovny. Poslancům tento laxní přístup vadí – vláda je sněmovně zodpovědná a měla by být schopna odpovídat na její otázky.
Přítomnost minimálně jednoho zástupce současné vlády – premiéra Andreje Babiše nebo jeho ministrů hnutí ANO či ČSSD – je nezbytná, aby mohlo jednání vůbec proběhnout. Ministři mají mnohdy problém s docházkou i během klíčových interpelací, kdy by měli ve sněmovně být na svém místě. Je to jejich pracovní povinností.
Problém se opakoval i během čtvrtka 6. května. Přítomen byl ze všech 14 členů vlády pouze ministr životního prostředí Richard Brabec. Některé poslance tento přístup zvedl ze židle.
Znevažují důstojnost jednání sněmovny, kritizují poslanci
„Pokud je toto poslanecká sněmovna, která má v těžké situaci pro Českou republiku něco řešit, tak tady potřebujeme odpovídající zastoupení vlády. Já si myslím, že každý ví, že ve čtvrtek jsou interpelace nebo pevně zařazené body. Nikdo nevyžaduje, aby tady seděla celá vláda, ale ministři, kteří mají v gesci body, které jsou pevně zařazeny, tak snad si udělají čas na volené zástupce lidu,“ rozzlobil se poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík.
Členové vlády by si měli podle něj upravit program tak, aby mohli být na jednání sněmovny přítomni, pokud probírané body patří do jejich agendy. „To jsou důležité a vážné věci. Je opravdu nedůstojné, když je pevně zařazený bod a ministr o tom dlouho ví, aby nepřišel na jednání sněmovny, když je to jeho práce,“ dodal.
Ke stížnosti se připojili i další poslanci. „Já bych chtěl poprosit pana předsedu, aby apeloval na pana premiéra a přestal znevažovat důstojnost jednání sněmovny. Zažíváme tu poslední dny leccos. Ale to, že sem opravdu přestali chodit ministři, to je něco, co by tak být nemělo,“ upozornil poslanec Petr Gazdík (STAN).
Aktuální situace ve sněmovně se nelíbí ani předsedovi dolní komory parlamentu Radku Vondráčkovi (ANO). Hodlá napsat dopis premiéru Andreji Babišovi, ve kterém bude apelovat na to, aby zajistil řádný počet ministrů ve sněmovně.
Nejvýrazněji byl tento problém vidět během březnových a dubnových jednání sněmovny. Například ve čtvrtek 15. dubna během interpelačního dne chtěla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová položit otázky hned několika členům kabinetu. Ti však nepřišli.
„Velmi mě rozčiluje, že byť mám až 11. interpelaci, tak už jsem na řadě, a to z důvodu četných omluv, které jsou tady dneska v naprosté převaze naproti tomu, aby tady byli v převaze přítomní ministři. Možná si někteří ministři už balí,“ komentovala Adamová.
Otázkám poslanců se během interpelačních dnů v dubnu několikrát vyhnul sám předseda vlády Andrej Babiš. Nejhorší docházku má však ministr obrany Lubomír Metnar, ministr školství Robert Plaga a ministr zemědělství Miroslav Toman.