Uchazeči o demokratickou nominaci na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová a Bernie Sanders se během středeční debaty v Derry v americkém státě New Hampshire přeli o to, kdo lépe představuje pokrokové hodnoty. Příští týden v úterý se v New Hampshire uskuteční stranické primárky, ve kterých podle průzkumů zvítězí Sanders.
„Neznám žádného pokrokáře, který má super PAC a přijímá 15 milionů dolarů z Wall Street,“ řekl Sanders v debatě, kterou přenášela stanice CNN. „To prostě není progresivní,“ dodal.
Vermontský senátor se tak ve svém komentáři o financování kampaně zmínil o politických akčních výborech (PAC), které jsou v amerických volebních kampaních velmi vlivné. Zatímco klasický PAC přímo podporující kampaň své kandidáta má objem darovaných prostředků omezený zákonem, super PAC může do kampaně investovat neomezeně, nesmí ale udržovat bezprostřední kontakt s volebním štábem podporovaného politika.
Pomocí super PAC tak mohou jednotlivci, korporace, odbory a jakékoli zájmové skupiny neomezeně investovat do televizních a dalších inzerátů podporujících nebo odsuzujících jednotlivé kandidáty.
Sanders v kampani systematicky útočí na styky Clintonové s Wall Street. Podle analýzy agentury AP dostala Clintonová na svou kampaň od amerických bankovních ústavů, investičních fondů, pojišťoven a realitních kanceláří devět milionů dolarů jen za projevy, které pronesla na jejich shromážděních. V době, kdy se tyto akce konaly, se ale prý teprve o prezidentské kandidatuře rozhodovala.
Na dotaz, proč dostávala tak vysoké částky, odpověděla bývalá první dáma rozpačitě: „To nevím, prostě mi to nabízeli.“
Sanders v průzkumech preferencí v New Hampshire vede nad Clintonovou o výrazných 15 procentních bodů; zhruba stejným rozdílem ovšem naopak vede Clintonová nad Sandersem v celostátním měřítku. Pokud by Sanders přece jen získal demokratickou nominaci a souboj o Bílý dům vyhrál, stal by se podle agentury Reuters prvním americkým prezidentem židovského původu v historii USA.
„Každý praktikuje náboženství po svém,“ prohlásil Sanders na shromáždění v Derry. „Kdybych nebyl velmi silně nábožensky a duchovně založen, nebyl bych tu dnes a neusiloval bych o post prezidenta USA,“ konstatoval politik, který podle dostupných údajů není členem žádného náboženského společenství.
Svou spiritualitu s ohledem na budoucí primárky v nábožensky silně založených státech na jihu a západě USA obhajovala i Clintonová. „Lekci z písma svatého dostávám každé ráno od pastora, k němuž mám velmi silný osobní vztah,“ prohlásila v Derry. „Vstává brzy a posílá svůj text do mé poštovní schránky, dorazí tam už v pět ráno,“ uvedla.