Umělé oslabování koruny, kterým v listopadu 2013 překvapuje bankovní rada ČNB v čele s guvernérem Miroslavem Singerem, nadělá spoustu zlé krve. Krok, jenž má za cíl podporu vývozu a tím oživení ekonomiky, obzvlášť popudí dva významné inženýry ekonomie: Miloše Zemana a Václava Klause.
Václav Klaus, bezprostředně po vyhlášení intervencí – listopad 2013: „Intervence mají velmi sporné efekty, ale velmi nesporné náklady.“ Miloš Zeman, taktéž listopad 2013: „Intervence centrální banky ještě nikdy ničemu neprospěly a vedly ke ztrátám.“ Právě prezident, vybavený pravomocí jmenovat bankovní radu ČNB v čele s guvernérem, vzhlíží ke konci Singerova funkčního období a plánuje prosazení svého věrného protegé Jiřího Rusnoka. Tak se i 1. července 2016 stane.
Ale co se nestalo? Novopečený guvernér sice opatrně, ale jasně vylučuje brzký konec intervencí. „Oproti panu prezidentovi mám poněkud jiný názor na použití tohoto nástroje,“ praví pro novinky.cz. Po včerejším zasedání rady ČNB je Rusnok o kus jasnější: „Neuvažujeme o možném scénáři, že bychom předsunuli exit do prvního čtvrtletí 2017.“ Intervence prostě a jednoduše plní svůj cíl. Jsou úspěšné. Co na to říkáte, pánové inženýři?