Server iRozhlas.cz informuje o tom, že pokud by banka HSBC neznala skutečné vlastníky Čapího hnízda, porušila by předpisy pro boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu.
Česká národní banka však v této oblasti v posledních letech zaznamenala na tuzemském trhu jen dílčí pochybení. Vůči pobočce britského finančního domu má jinak velmi omezené možnosti kontroly. Hlavní dohled nad HSBC, se kterou se pojí řada skandálů, totiž v Česku vykonává britská centrální banka.
„Buď HSBC věděla komu patřil Čapák, nebo se u nás porušují pravidla proti praní špinavých peněz a ČNB je to fuk,“ uvedl k článku Lukáš Wagenknecht.
Na twitterovém účtu Skupiny Šuman se o víkendu objevily naskenované dopisy a dokumenty, ze kterých vyplývá, že banka v letech 2008 a 2010 věděla, že Čapí hnízdo patří Agrofertu. Pokud by propojení existovalo, farma by nemohla získat 50milionovou evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky. Skupina Šuman v minulosti zveřejnila také nahrávky s někdejším vicepremiérem Babišem, kterého Sněmovna v září v případu Čapí hnízdo vydala ke stíhání.
Mezi zveřejněnými dokumenty banky HSBC, jejichž pravost nelze ověřit, je mimo jiné žádost o půjčku pro Farmu Čapí hnízdo, která je prezentována jako kongresové, výzkumné a školicí centrum skupiny Agrofert. Hlavním zákazníkem a zdrojem příjmů budou podle žádosti firmy ze skupiny Agrofert, která je v žádosti uváděna jako mateřská skupina Farmy Čapí hnízdo. Farma „nebude závislá na cestovním ruchu a kongresové turistice“, píše se v žádosti, v jejímž textu je opakovaně zmíněna přidělená padesátimilionová dotace. „Farma Čapí hnízdo je společnost vlastněná přímo panem Andrejem Babišem,“ uvádí žádost jako podkladovou informaci.
Babiš dnes uvedl, že dokumenty neviděl. „Můj právní zástupce podává trestní oznámení, protože jednoznačně už ten Šuman překročil meze. Propojení Šumana s některými českými novináři je jednoznačné,“ konstatoval. K pravdivosti a pravosti dokumentů se nechtěl šéf hnutí ANO vůbec vyjadřovat. „Ať ověří policie, jestli jsou pravdivé. Agrofert ani já jsme nikdy farmu nevlastnili,“ řekl.
Banka HSBC v prohlášení zaslaném ČTK uvedla, že její interní pravidla nedovolují vyjadřovat se ke skutečnostem, které se mohou týkat třetích osob. „Či zda konkrétní společnosti byly našimi klienty. HSBC dodržuje přísné principy ochrany klientských dat a jakýmkoliv případným porušením těchto pravidel se vážně zabývá. HSBC je vázána příslušnými povinnostmi vůči orgánům činným v trestním řízení,“ uvedla společnost.