Nejhorší očekávání se naplnila. Česká národní banka v lednu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila neuvěřitelných zhruba 391 miliard korun za nákup eur. Vypustila tedy v lednu do oběhu asi tolik nových korun, jako byl reálný lednový objem české ekonomiky. Nikoli růst ekonomiky, který by vyžadoval nové peníze, nýbrž objem obchodování a podobně, kde si lze vystačit s penězi stávajícími. Jde o zdaleka nejvyšší měsíční objem od zahájení intervencí v listopadu 2013. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které dnes ČNB zveřejnila. ČNB totiž není schopná kvůli nečekanému náporu spekulantů udržet svůj kurzový závazek (poblíž 27 korun za euro), pod který by koruna neměla posilovat, bez rozsáhlých nákupů devizových rezerv.
Celkem již intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun.
Za růstem objemu devizových intervencí je především rostoucí očekávání spekulantů, že ČNB ukončí kurzový závazek v blízké době. Bankovní rada ČNB na počátku února zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení devizových intervencí vidí polovinu letošního roku. Tím dala spekulantům silnou motivaci koruny nakupovat. Rada dodala, že kurzový závazek neukončí dříve než v letošním druhém čtvrtletí.
Podle ekonomů objem devizových rezerv již překonal hranici 60 procent HDP a patří po Švýcarsku mezi největší v rámci zemí OECD.
V polovině února pak guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že centrální banka tak má v současnosti mnohem větší objem devizových rezerv než v minulosti, a proto připravuje novou strategii, jak s nimi naložit. Podrobnosti ovšem zatím centrální banka nesdělila.