Ruský dopravní letoun Airbus A321 aerolinií Kogalymavia, který se v sobotu zřítil s 224 cestujícími na Sinajském poloostrově v Egyptě, poslala k zemi bomba Islámského státu. Uvedla to včera televizní stanice CNN s odvoláním na dobře informovaný zdroj z amerických zpravodajských služeb. Pokud se informace potvrdí, jednalo by se o jeden z nejzávažnějších teroristických útoků po 11. září 2001.
Zdroje mluví o náloži, kterou do letounu propašoval buď přímo Islámský stát, nebo na něj napojená teroristická organizace. „Rozhodně panuje přesvědčení, že šlo o výbušninu umístěnou v zavazadlovém prostoru nebo jinde v letadle,“ uvedl zdroj. Dodal ale, že definitivní závěr ještě nepadl a že jeho informace není oficiálním stanoviskem amerických zpravodajských služeb. Obvykle dobře informovaná televize CNN nicméně zdůraznila, že se v žádném případě nejedná o mediální spekulaci.
Podle CNN došly americké zpravodajské služby k verzi bombového útoku částečně sledováním vnitřní komunikace mezi příslušníky Islámského státu před pádem ruského airbusu i po něm. Tyto informace jsou odlišné od těch, jež teroristická organizace veřejně prezentuje ve zprávách o odpovědnosti za provedené útoky.
Se stejnými závěry, tedy tvrzením, že pád ruského stroje v Egyptě zřejmě způsobil výbuch bomby, přišli včera také Britové.
K útoku na ruský airbus se včera znovu přihlásili radikálové z Beit al-Magdis, odnože Islámského státu, která působí na Sinajském poloostrově. „Sundali jsme ho, můžete vzteky zemřít,“ říká údajně na nahrávce jeden z radikálů. Islamisté prý brzy zveřejní důkaz, že stroj skutečně sestřelili.
Spojené státy, Velká Británie a Irsko včera z preventivních důvodů dočasně zrušily všechny lety nad Sinají. Britská vláda to vysvětlila tím, že panují obavy z nedostatečných kontrol na letišti v Šarm aš-Šajchu, odkud v sobotu startoval ruský airbus.
Do Šarm aš-Šajchu mají dnes podle britského ministra dopravy Patricka McLoughlina dorazit odborníci ze Spojeného království, kteří budou zkoumat, zda jsou na místě odpovídající kontroly. Britové pak tyto informace předají ostatním zemím. Pokud se nebezpečí dalších teroristických útoků vyloučí, budou lety nad Sinají obnoveny. Podle odborníka na leteckou bezpečnost Martina Salajky jsou bezpečnostní opatření na letištích v egyptských letoviscích přísná, jejich účinnost však není zcela srovnatelná s Evropou, USA a Izraelem.
Česká republika zatím k žádným mimořádným opatřením nepřistoupila a tuzemské aerolinky lety přes Sinajský poloostrov neruší. Žádné omezení nechystá zatím ani pražské letiště Václava Havla. Pozdě večer z něj odlétaly spoje do Hurghady a Marsa Allamu. Podle vyjádření ministra vnitra Milana Chovance pro ČT 24 Česku v současné době žádné akutní nebezpečí teroristických útoků nehrozí.
Sinajský poloostrov je dlouhodobým dějištěm bojů mezi milicemi Beit al-Magdis, napojenými na Islámský stát, a egyptskými vládními jednotkami. Právě sinajští radikálové patří v rámci skupin přihlášených k IS mezi nejaktivnější. Podle amerických zpravodajců zřejmě mají prostředky k sestavení výbušných systémů. Fakt, že by dokázali nálož propašovat do letadla přes pečlivou letištní kontrolu, by ale znamenal přelom v jejich dosavadních možnostech.