Bývalý premiér Andrej Babiš byl v pondělí obžalován v kauze dotačního podvodu ohledně Čapího hnízda. Nad předsedou hnutí ANO se tak opět vznáší hrozba, že půjde do vězení kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu rekreačního a konferenčního areálu. Nebezpečí je to sice zatím relativně vzdálené, přesto je však reálné. Pro ANO z toho plyne zásadní a vůbec ne příjemná otázka, co si počne, když jeho šéf půjde za mříže?
Babišovo hnutí ANO je už od začátku koncipované jako uskupení jednoho muže, které stojí a padá se svým předsedou a zakladatelem v jedné osobě. Proto si dost dobře nelze představit, že by hnutí ANO dokázalo fungovat i bez něj.
Stačí si vybavit, jakým způsobem se jeho uskupení prezentuje navenek, a vzpomenout si na to, jak vypadají jeho předvolební kampaně – Andrej Babiš objíždí republiku, fotí se s lidmi a rozdává svou aktuální knihu, kterou sepsal jeho PR tým. Zkrátka a dobře, hnutí ANO není ve skutečnosti nikdo jiný než samotný Babiš.
Ostatní členové hnutí mu vytvářejí pouhý komparz a jenom mu sem tam lehce přicmrndávají, a to i ty nejviditelnější tváře ANO, jako je bývalá ministryně financí Alena Schillerová a exministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Když si odmyslíme Babiše a jeho marketingové specialisty, z hnutí ANO už toho příliš nezbyde, nebo aspoň ne cokoli, co by stálo trochu za řeč.
Pokud by Babiš skončil ve vězeňské cele, těžko se věří tomu, že by se hnutí ANO bylo schopné bez něj dlouhodobě obejít a nadále být alespoň zčásti úspěšné. Pravděpodobně by do konce tohoto volebního období běželo z jakési setrvačnosti a následně by se zhroutilo do sebe.
Lákavá prezidentská imunita
Je sice pravda, že na začátku února, kdy byl Andrej Babiš znovuzvolen šéfem hnutí ANO, se nechal slyšet, že se o tento post ucházel už naposledy a za další dva roky již na předsedu svého uskupení kandidovat nebude. Byla by to ovšem zcela jiná situace, pokud by byl zvolen hlavou státu a na Pražském hradě by se pak tvářil jako nadstranický prezident, kterému jde o blaho České republiky a jen shodou okolností razí stejnou politiku jako jeho hnutí, pro jehož voliče by stále fungoval jako určitá záruka a garant jeho působení a dalšího směřování.
V současné situaci tak můžeme očekávat, že předseda hnutí ANO vyvine maximální úsilí, aby dosáhl svého zvolení na post hlavy státu a získal tak prezidentskou imunitu. Ostatně to, co se píše v Ústavě České republiky, musí Babišovi v tuhle chvíli znít opravdu hodně lákavě: „Prezidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.“
Čím pravděpodobnější je možnost, že by Andrej Babiš byl skutečně za mnohamilionový dotační podvod odsouzen, tím lákavější pro něj samozřejmě musí být jeho nástup do prezidentského úřadu. A nejde jenom o něj, nýbrž o celé hnutí ANO. Sice i ve vězení by se mohl tvářit jako oběť vykonstruovaného politického procesu proti své osobě, ale těžko by už – ať již přímo, nebo nepřímo – mohl fungovat jako tahák na voliče a jako nositel politické moci, jako by tomu bylo na Pražském hradě.
Proto je i v zájmu ANO a všech, kteří se na něm podílejí a mají z něho prospěch, aby Babišovi pomohli ke zvolení prezidentem a pracovali na jeho předvolební kampani. Nejde totiž o nic jiného než o jejich politickou budoucnost, která bez Andreje Babiše už žádná pravděpodobně nebude.
To, že státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na bývalého předsedu vlády Babiše, se tak projeví i v letošním prezidentském klání, protože v něm Andreji Babišovi a jeho hnutí půjde vskutku o všechno. Babišova slova o tom, že jde o vykonstruovaný politický proces, tím pádem uslyšíme ještě mnohokrát a jistě budou i součástí jeho hradního tažení.