Zatímco mnoho odborníků, politiků i občanů ve světě i v Česku se zajímá o šíření mutace delta, světem prostupuje další varianta. Známá je pod názvem lambda a pochází z Peru. Podle prvních údajů by mohla být nakažlivější než dosavadní varianty. Objevila se už i v Česku. Ovšem znamená to něco? Vědci jsou ostražití, zatím však hlavně shromažďují data.
Jedná se o nejnovější variantu označovanou vědci jako C.37 (lambda). První údaje naznačují, že může být nakažlivější než jiné varianty. Byla zachycena již ve třiceti zemích světa – zejména v Jižní Americe, ale i např. USA, Německu, Velké Británii či České republice. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu se v tuzemsku mutace objevila koncem června ve Středočeském kraji.
Světová zdravotnická organizace označila variantu za „zájmovou“, protože zmutovala způsobem, který by mohl usnadnit její přenos mezi lidmi. V Peru, odkud lambda pochází, tvoří více než 80 % všech případů nákazy. Země se také potýká s nejvyšší úmrtností na světě, i když zatím není jednoznačné, zda je důvodem právě tato varianta.
Chybí totiž data. I proto zatím není úplně jasné, jak velkou příčinou obav může lambda být.
Vědci ovšem vyzývají k ostražitosti – koronavirus sice transformuje, ale u variant, jako jsou alfa, beta, gama a delta, byly prokázány mutace, které činí původní kmeny viru SARS-CoV-2 pro člověka nebezpečnější. To zahrnuje zvýšenou úmrtnost, nakažlivost nebo dokonce schopnost infikovat očkované osoby.
„Jedním z důvodů, proč je těžké pochopit hrozbu, kterou představuje lambda, pomocí výpočetních a laboratorních dat, je to, že má ve srovnání s jinými variantami poněkud neobvyklý soubor mutací,“ vysvětlil pro anglický deník Financial Times Jeff Barrett, ředitel britské instituce Genomics Initiative ve Wellcome Sanger Institute.
Kvůli nedostatku zařízení pro genetické sekvenování v Latinské Americe je obtížné zjistit, do jaké míry je lambda příčinou výskytu ohnisek covidu.
Vědci ve Spojených státech provedli studii, která naznačuje, že aktuálně využívané vakcíny by měly být účinné proti variantě lambda a zhoršenému průběhu nemoci s těžkým akutním respiračním syndromem. Výzkumníci zjistili, že protein nové mutace je sice méně citlivý na vakcínou vyvolané neutralizační protilátky, snížení neutralizace je však pouze nepatrné.