Příští rok čeká premiéra Babiše důležité rozhodnutí, které může zásadním způsobem ovlivnit osud jeho impéria. Bude záležet na tom, jak se postaví k evropskému auditu, konstatujícímu jeho střet zájmů při čerpání dotací. Agrofertu jinak hrozí ztráta miliard korun z veřejných penězovodů, na kterých je závislý.
Ačkoli se Andrej Babiš tváří, že se nic neděje a kolem výbušného auditu bude všechno jinak, realita je složitější. Zhruba do poloviny příštího roku budou probíhat licitace českých úřadů s Evropskou komisí o konečné výši finanční korekce za sporné dotace vyplacené od února 2017 Agrofertu. Na klíčovém závěru auditorů, že premiér porušuje evropské i domácí zákony o střetu zájmů, to však nic nezmění.
Dotace úhradou nákladů?
Agrofert se opakovaně dušuje, že dotace tvoří jen zanedbatelnou část jeho příjmů. Jeho firmy prý nepodnikají kvůli dotacím a nežijí z nich. Mluvčí Karel Hanzelka dokonce tvrdí, že „dotace jsou jen úhradou nákladů, nikoli ziskem“. Asi žádný podnikatel by nepohrdl tučnou „úhradou nákladů“ z kapes daňových poplatníků, jenže na dotace dosáhne jen zlomek firem.
Advokáti holdingu v čele s premiérem a jeho státním aparátem současně tvrdě bojují za zachování jeho dotací, což licoměrně ztotožňují se zájmy České republiky. Ve sporu s auditory Evropské komise však nejde jen o nenárokové investiční dotace z evropských fondů v objemu několika stovek milionů korun. Pokud Babiš adekvátně nezareaguje, mohou být tyto dočasně pozastavené penězovody zastaveny natrvalo.
Nejde jen o investiční dotace
Situace holdingu může být ještě komplikovanější. Dosud nejsou známy výsledky druhého auditu, týkajícího se proplácení zemědělských dotací.
„Uvidíme, jak se to bude týkat vracení financí. Tady se bavíme o mnohem větších částkách, v řádech miliard korun,“ připomíná šéf Transparency International David Ondráčka. Upozorňuje na to, že pokud jsou evropští auditoři přesvědčeni, že Babiš nadále ovládá Agrofert, logicky porušuje i český zákon o střetu zájmů.
Co by to znamenalo v praxi? Babišův holding by mohl přijít i o veškeré domácí dotace a veřejné zakázky, což by byl už mnohem zásadnější řez do jeho ekonomické rovnováhy. To by mohlo vyvolat dominový efekt zpřísnění úvěrových podmínek u bank tlakem na rychlejší zesplatnění půjček.
Sporný verdikt
Čerpání dotací z domácích veřejných zdrojů je řízeno českou legislativou, a proto je namístě otázka, jak upravit nesoulad mezi evropským a domácím právem.
Transparency International už podala podnět nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby vydal žalobu ve veřejném zájmu. Soud by měl prověřit, jestli byl oprávněný postup Středočeského kraje. Úřad vedený hejtmankou a místopředsedkyní ANO Pokornou Jermanovou zrušil rozhodnutí úředníků v Černošicích, kteří shledali premiérův rozpor se zákonem o střetu zájmů.
„Podle nás je argumentace středočeských úředníků na vodě. Audit Evropské komise dodává naším postojům obrovský náboj, protože říká, proč byla celá konstrukce svěřenských fondů jen naoko. Důsledkem by mělo být, že Agrofert by neměl mít nárok ani na české dotace,“ dodává Ondráčka.
Dotace převyšují zisk
Agrofertu v poslední době klesá zisk. Zatímco v roce 2016 dosáhl 7,8 miliardy korun, loni strmě propadl na 1,7 miliardy. V roce 2018 zároveň vzrostlo jeho zadlužení na rekordních 43,9 miliardy korun, přičemž výkonný ředitel Josef Mráz loni předpokládal, že by se měl dluh holdingu pohybovat kolem 35 miliard jako v předcházejícím roce. Loni by se Agrofert bez dotací po dlouhé době octnul ve ztrátě.
Vývoj dotací pro Babišův holding je rovněž vypovídající. V letech 2009 až 2013 je čerpal v celkové výši 4 miliardy korun, z toho 762 milionů využitelných na investice. Za srovnatelné pětileté období v letech 2014 až 2018, tedy v době působení ANO ve vládě, tento příliv stoupl více než dvojnásobně a dosáhl celkem 8,6 miliardy korun. Investiční nenárokové dotace dokonce vzrostly 3,5násobně na 2,6 miliardy korun.
Holdingu hrozí ztráta dalších erárních peněz, které mu utěšeně narostly poté, co se jeho majitel dostal do vlády. To by se týkalo i velkých veřejných zakázek pro státní podniky Čepro, Mero, Státní hmotné rezervy nebo Lesy ČR. Agrofert by mohl ročně přijít až o několik miliard korun, se kterými počítá ve svém byznysplánu.
Miliardy z veřejných zakázek
Společnost Preol je největším dodavatelem biopaliv pro Čepro v hájemství Ministerstva financí. Jen od roku 2017 do letošního června dodala tomuto státnímu podniku biosložku přímíchávanou do nafty za více než pět miliard korun, přičemž zakázky za desítky milionů získala další dceřiná firma Agrofertu Primagra. Bez dotovaných dodávek státu by se tento Babišův klíčový byznys dostal do vážných existenčních problémů.
Výrazně si polepšila i lesnická divize holdingu. Společnost Uniles se stala nejúspěšnějším uchazečem o státní zakázky těžby dřeva u Lesů ČR. Zatímco v letech 2008 až 2013 získala od tohoto státního podniku práce za 461 milionů korun, v následujících letech do roku 2018 to byly už zakázky za 2,1 miliardy.
Agrofert posílil i v obchodech se Státními hmotnými rezervami. Stát jeho firmám platí ročně 160 milionů korun za uskladnění sušeného mléka, obilí a mraženého masa, zatímco před vstupem ANO do vlády dostával o 30 milionů méně.
Babišův holding si v neposlední řadě polepšil i investičními pobídkami schvalovanými Ministerstvem financí. Zatímco v letech 1998 až 2013 přiznal tento resort jeho firmám daňové úlevy za šestnáct let v celkové výši 2,15 miliardy korun, jenom v roce 2014 dosáhly na 1,47 miliardy.
Řešení problému neuteče
Jak vidno, bývalý ministr financí neponechával nic náhodě. Dnes v roli premiéra stojí před dilematem, jak tyto veřejné penězovody zachovat. Nemá příliš na vybranou: podat demisi, prodat Agrofert, nebo ho umístit do tzv. slepého svěřenského fondu (blind trustu), čímž by se holding dostal mimo jeho kontrolu a Babiš by ztratil absolutní pravomoc nad jeho správci.
To se šéfovi ANO příliš nechce. Proto zatím odmítá závěry auditorů jako celek a hodlá se soudit u Soudního dvora EU. Bez šance na úspěch. Finální rozhodnutí auditu však nemá odkladný účinek se všemi hrozícími dopady, takže premiér řešení svého osobního problému s Agrofertem v příštím roce neuteče.