Kabinet premiéra Andreje Babiše toto pondělí znovu jednal o přesné podobě tzv. PSA – protiepidemické tabulky, která již od konce minulého roku určuje směřování opatření určených ke zpomalení šíření koronaviru. A právě zde se objevuje první problém.
Přestože tabulka jasně říká, jaká opatření by měla v jakém stupni platit, vláda již několikrát zavedla výjimky, čímž nejen vyvolala chaos, ale rovněž tím tabulku v očích mnoha občanů značně ZNEHODNOTILA. To může v konečném důsledku vést k nižšímu dodržování nařízení. Navíc i kdyby platila opatření přesně dle tabulky, nemohli by občané říct, jakými opatřeními se budou muset řídit. V současné situaci se například nacházíme ve čtvrtém stupni rizika, nařízení však nadále odpovídají pátému stupni.
Je na místě podotknout, že za chaos z určité části může nevyzpytatelnost situace. Vláda je každým dnem nucena reagovat na měnící se situaci a bylo by tak možné jí prominout pár přešlapů a nastolení výjimek. Pokud se tak ale děje opakovaně, měla by začít uvažovat o tom, zda je tabulka správně nastavena. Pokud se nyní dle indexu rizika nacházíme ve čtvrtém stupni, ale současná situace si vyžaduje opatření pátého stupně, je otázkou, zda není index rizika vypočten příliš laxně. Pokud je dle ministra Blatného k přechodu do čtvrtého stupně nutné snížit počet hospitalizovaných pod 4500, není jasné, proč tato podmínka ve výpočtu indexu rizika nefiguruje.
V prosinci naopak postoj vlády naznačoval, že jsou opatření příliš tvrdá, když se i navzdory zhoršující se epidemiologické situaci rozhodla udělit výjimku, která umožnila nechat přes vánoční svátky otevřené obchody. Je dost možné, že právě otevření obchodů vedlo ke zhoršení situace, kvůli kterému se nyní republika nachází v tvrdém lockdownu.
Nejen, že v obchodech docházelo k obrovskému množství kontaktů. Poskytnutí této výjimky mohlo rovněž řadu lidí vést k tomu, že nedbali doporučení strávit vánoční svátky pouze v kruhu nejbližší rodiny a strávili je s přáteli či v širším rodinném kruhu. Nynější lockdown ekonomiku pravděpodobně poškodí mnohem více, než by jí uškodilo uzavření obchodů v době vánočních svátků. Zlepší se s novou podobou PSA přehlednost opatření, či bude chaos panovat nadále?
Vládní vrtochy a štěkání PSA
Nový PES by měl být radě vlády pro zdravotní rizika představen toto úterý a platit by měl od začátku února. Působí však podobně bezkoncepčně jako předchozí vládní opatření. Ministr Blatný sice na vládní konferenci několikrát zmínil vážnost nynější situace, kdy uvádí především riziko spojené s rychlejším šířením viru kvůli nové britské mutaci nákazy. Přesto však nový systém PES umožňuje v pátém stupni návrat žáků posledních ročníků do škol. Návrat by dle Blatného mohl přijít již začátkem února.
Dle nového návrhu by navíc s negativním testem a respirátorem FFP2 mohli lidé navštěvovat některé kulturní akce. S negativním testem by pak lidé mohli i v pátém stupni navštěvovat fitness zařízení. To, zda jsou tato rozvolnění správná či nikoliv, je na povážení. Matoucí ale je, že se některá opatření uvolňují, zatímco ostatní zůstávají stejná, či se zpřísňují.
Blatný například řekl, že je možné, aby se kvůli britské mutaci zavedl nový, šestý stupeň, který by omezil výrobu v podnicích a omezení pohybu kolem bydliště. Omezil by se i styk mezi rodinami. Dále pak ani přes naléhání ministra průmyslu Havlíčka například nebylo vlekařům umožněno otevřít skiareály, a to ani v režimu podobnému tomu v sousedním Rakousku.
Nový PES tak zdaleka nepůsobí méně zmateným dojmem než jeho současná podoba. Z tabulky, která měla do vládních opatření vnést řád a občanům zjednodušit orientaci v tom, jak budou nařízení vypadat, se stal systém, který se odvíjí od momentálních vládních vrtochů. Kvůli pomalému očkování to ale vypadá, že se ještě nějakou dobu budeme muset řídit tím, jak vládní PES zrovna zaštěká.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.