„Opatření navrhujeme proto, že chceme snížit mobilitu a setkávání lidí. Lékaři a sestřičky stále pracují na doraz a v nemocnicích není patrné zlepšování.“ Takto uvedlo ministerstvo zdravotnictví své důvody, proč se rozhodlo ke zpřísnění opatření. Vládní utahování si ale vyžádalo kritiku ze strany opozice.
Opozici se příliš nelíbila jak podoba čtvrteční tiskové konference po jednání vlády, tak její faktický obsah. Vláda se totiž rozhodla pro zpřísnění koronavirových opatření, neudělala to však způsobem přímého zákazu vycházení, ale apelem, který vysvětlila zhoršující se situací v České republice. „Prosíme, aby lidé na minimum omezili kontakty s ostatními,“ žádal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kromě toho sáhla také k omezování skiareálů nebo zákazu farmářských trhů.
Zaváděná opatření se však příliš nezamlouvají opozici. „Nikam nevede nekonečné zpřísňování opatření. Cestou, jak z krize ven, je dodržování a vysvětlení potřebnosti těch stávajících. To jde těžko, když ministr bagatelizuje úmrtí slovy o započítávaní dopravních nehod, aby pak byli tepáni občané za nedodržování nařízení. Takhle ne,“ myslí si předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Od jara apelujeme na vládu, aby zlepšila komunikaci (a to se fakt nevylepší TikTokem), ukazovala data, řídila se plánem a byla sama příkladem v dodržování opatření. Náš AntiCovid tým navíc doslova chrlí návrhy. Odezva? Ještě menší než žádná,“ dodala.
Pirátský předseda Ivan Bartoš kromě faktických omezení zkritizoval také formu, jakou byla přednášena. „Opět jsme sledovali zcela zmatečnou tiskovou konferenci, co chtěli někteří vládní představitelé vlastně říci, je otázkou. Možná by si mohla vláda vyjasnit, co vyhlásila v minulosti, takzvané novinky v omezení ubytování totiž platí již od prosince,“ poukázal.
„Opět jsme neviděli jediný náznak pozitivní motivace. Možná by bylo lepší soustředit se na vlastní úkoly, které lidé od vlády očekávají. Česká vláda totiž selhala v rychlosti očkování, nákupu jehel i vysvětlování veřejnosti, co se teď děje,“ uvedl Bartoš.
Zpřísnění opatření? V této atmosféře naprosté šílenství, myslí si Bartoš
Chyby podle něj dělá jak šéf klíčového resortu zdravotnictví Jan Blatný, tak předseda vlády Andrej Babiš. „Ministr zdravotnictví nahrává dezinformacím a premiér se vzdává veškeré odpovědnosti, kterou převzal. Členové vládní strany nedodržují opatření a pořádají bujaré večírky za účasti vedení policie. V této atmosféře mluvit o zpřísnění opatření je naprosté šílenství,“ uvedl předseda pirátů.
Poukázal na to, jakým způsobem bojují s virem v Rakousku. „Vláda místo restrikcí přišla s pomocí. Respirátory jsou levné a dostupné či dokonce zdarma, testují více než my a ekonomická pomoc je opravdová, nikoliv jen na papíře,“ nastínil Bartoš cestu, jakou by se podle něj mohlo vydat i Česko. Cesta je podle něj taktéž v pomoci, a nikoli represi.
„Položme si otázku – když zpřísníme opatření v této atmosféře neschopnosti, tak to lidé budou ignorovat stejně jako vládní politici. Když jim podáme pomocnou ruku s dostupností ochranných pomůcek, testováním ve firmách, vyšší neschopence, tak vliv na zastavení šíření epidemie bude vyšší než ta nejpřísnější opatření,“ říká Bartoš.
Podle jeho stranického kolegy, poslance Jakuba Michálka, se Česká republika nenachází v dobré kondici. „Stát je v rozkladu. Premiér ani nedorazí na tiskovku, ale v tu samou chvíli propaguje na Twitteru nový účet Úřadu vlády na TikToku. Stál 500 000 Kč z peněz daňových poplatníků a můžete se tam podívat, jaký má premiér výhled z okna,“ odkázal se na TikTok video s influencery, s nimiž začal Úřad vlády spolupracovat za půl milionu korun.
Evropský poslanec Tomáš Zdechovský z podoby vládní tiskové konference taktéž projevil zmatení. „Pardon. Pochopil jste dneska někdo, co se nám na vládě snažili sdělit? Já už fakt nevím… Zkusím se asi podívat na TikToku… Abych uvedl na pravou míru, nedělám si legraci z TikToku, jen mě zaráží, že vláda očividně selhává v řešení covidu a její úřad a premiér oznamují, že jsou na nové sociální síti. Jak kdyby se nic vážného nedělo.“
Nově zaváděná opatření jsou zbytečná i pro předsedu lidovců Mariana Jurečku. „Další restrikce se minou účinkem! Lidé mají problém zůstat doma, protože přijdou o 40 % příjmu. To je pro mnoho z nich neřešitelná situace, a proto se snaží chodit do práce i přes riziko nákazy a jejího šíření. Toto vláda stále nepochopila. Kompenzace upravit odmítá, ale opatření s chutí přitvrdí! To nikam nevede. Doporučovat lidem, že mohou ještě omezit styky v rodině jen na tu vlastní rodinu… a pak mohou omezit styky i uvnitř té rodiny… a pak mohou omezit ještě ty styky… Už abychom tuhle vládu poslali SPOLU do propadliště dějin,“ napsal.
Opoziční návrh na vylepšenou podporu podnikatelů smetli ze stolu
Opoziční poslanci na čtvrtečním jednání sněmovny taktéž žádali o přehlednější a důslednější podporu podnikatelů, která je podle nich důležitá, aby se lidé, kterých se koronavirová opatření nějakým způsobem dotkla, dostali do komfortní situace a nekrachli. Vláda si tak podle nich kromě jiného pomůže
„Nikdo neví, jak dlouho bude muset být omezována podnikatelská činnost. Nedivme se lidem, že jsou unavení, frustrovaní, někteří jsou ekonomicky na kolenou. A my od nich žádáme, aby měli důvěru, aby opatření dodržovali. Nemůžeme to chtít, když jim současně nedáme jasná pravidla. Nedáme jim také záruky, že pokud život a ekonomická činnost těchto lidí je omezována, tak jim stát pomůže také v tom, aby to přežili,“ sdělil dnes na plénu předseda ODS Petr Fiala.
Opozice pokládá vládní programy náhrad za omezení podnikání jako složité a neúčinné. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) jim však oponovala a návrh odmítla, protože se prý obává zneužívání takové pomoci. Podle ní je předložený odškodňovací zákon obecný a povrchní. Program schůze nakonec nebyl schválen, nepodpořili ho poslanci ANO, KSČM, ČSSD a SPD.
Adamová na tyto výhrady ministryně financí zareagovala ostře. „Vyprošuju si, aby paní ministryně Schillerová dělala z živnostníků a podnikatelů podvodníky! Mluvíme tu o lidech, kteří poctivě podnikají mnohdy i desítky let. A teď je to vůbec poprvé, co za svůj život potřebují pomoc od státu. Mnozí z nich kvůli vládním opatřením nespí, mají celou řadu zdravotních problémů a to, co celý život budovali, se jim ne jejich vinou bortí pod rukama. Paní ministryně by se měla vrátit zpátky do reality a konečně začít dělat svou práci,“ komentovala.