Oslavy 17. listopadu, jaké tu ještě nebyly. V podstatě vše je na dálku. Projevy, hudební vystoupení, vše probíhá bez publika. Možné je jít zapálit svíčku na Národní třídu nebo na Albertov. Na odpoledne je nahlášena demonstrace na Letné. Má jít o setkání lidí, kteří odmítají vládní opatření proti čínskému viru. Poslední takový protest skončil na Staroměstském náměstí ostrým střetem s policií.
Tradičně zklamáním jsou plány vrcholných politiků. Prezident Miloš Zeman je sám a poskytne rozhovor dezinformačnímu proruskému plátku Parlamentní listy. Premiér Andrej Babiš svůj plán na tento významný den předem nezveřejnil. Na Národní třídu dorazil před osmou hodinou ráno v doprovodu ministryně financí Aleny Schillerové, zapálil svíčku a vyzdvihl, že máme svobodu slova. Ten Babiš, podle jehož přání píše a nepíše Mladá fronta DNES a další média, která skoupil. Tím program premiéra, bývalého estébáka a komunistického prominenta, pro 17. listopad skončil.
Šéfové opozičních stran vyzdvihli při vzpomínce hlavně demokracii
Předsedové tří opozičních stran vyzdvihli dnes při vzpomínce na 17. listopad zejména demokracii. Na Národní třídu přišli společně za KDU-ČSL Marian Jurečka, za ODS Petr Fiala a za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jejichž strany se dohodly na předvolební koalici. Podle zpravodaje ČTK na místě postupně přibývá lidí, kteří na Národní třídu přicházejí zapálit svíčku. Přicházejí ale většinou jednotlivě a pak zase v poklidu odcházejí.
Pro Petra Fialu je 17. listopad jeden z nejdůležitějších svátků. „Stačí říci slova svoboda, demokracie – to všechno je spojeno se 17. listopadem,“ řekl. Podle něj je to svátek naděje. „Tu naději je dobré si připomínat i dnes, protože samozřejmě to slavíme v trošku smutných okolnostech,“ podotkl s odkazem na pandemii koronaviru. Svoboda je podle něj nesmírně křehká, lidé by měli být stále citliví na to, kde svobodu ztrácejí, podotkl.
Česko by si podle Fialy zasloužilo lepší politiku i vládu. „Naděje je i v tom, že za rok se toho můžeme všichni dočkat,“ dodal předseda ODS s poukazem na sněmovní volby, které se uskuteční v říjnu příštího roku. Na twitteru vyzval k tomu, aby lidé večer zapálili za okny „svíčku za svobodu“, vzhledem k tomu, že hromadné akce jsou letos vyloučeny.
Svoboda se podle Mariana Jurečky za 31 let do společnosti vžila. „Ale nemůžeme říci, že svoboda a demokracie a její základní principy nejsou ohroženy. Vždy z nějakých důvodů to ohrožení tady je, ať už větší, nebo menší,“ řekl novinářům předseda lidovců.
„Je na nás, abychom usilovali o to, aby ta demokracie byla kvalitní,“ doplnila Markéta Pekarová Adamová. Podle ní se za poslední dobu kvalita demokracie v Česku snižovala, což lze změnit už v příštím volebním roce. Důležitá je podle předsedkyně TOP 09 kromě svobody také zodpovědnost, a to nejen za sebe a svou rodinu, ale také za celek.
Vystrčil (ODS): Je důležité pečovat jak o zdraví, tak o demokracii
Vedení senátu v čele s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) položilo dnes v poledne při příležitosti 31. výročí sametové revoluce kytice růží na pražské Národní třídě. Podle Vystrčila tak demonstrovalo svou jednotu i jednotu horní komory.
Vystrčil označil za důležitou připomínku událostí, které vedly k pádu komunistické nadvlády v někdejším Československu. „Je důležité pečovat nejen o zdraví, ale i o demokracii,“ uvedl k tomu, že se pietní akce konala za zpřísněných opatření proti epidemii koronaviru. Podle něj není možné přestat se starat o svobodu kvůli požadavkům na klid na práci.
Pietní místo s pamětní deskou na Národní třídě, kde 17. listopadu 1989 komunistické bezpečnostní složky násilně zastavily pochod studentů, navštívili od rána nejen představitelé vlády, parlamentu a další politici, ale i stovky občanů včetně rodin s dětmi nebo i se psy.
Akce se konala za zvýšeného zájmu médií a dohledu policie, která ale do poledních hodin podle zpravodaje ČTK nemusela na místě zasahovat. Příchozí jen nabádala k dodržování protiepidemických opatření. Bez roušky dorazili například bývalý prezident Václav Klaus nebo herečka Bára Štěpánová. Policisté k tomu na twitteru uvedli, že na Národní třídě zadokumentovali několik osob, které neměly zakryté dýchací cesty. Mezi nimi byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámíme správnímu orgánu, dodali na twitteru.
Lidé se shlukovali před pietním místem, kde čestnou stráž drželi zástupci skautů a sokolů, aby zapálili svíčku nebo položili květiny či věnce. Byl mezi nimi například také rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Značky na vozovce kvůli předepsaným dvoumetrovým rozestupům však přítomní nedodržovali. Někteří postávali a diskutovali s příchozími navzdory upozornění, že by se na místě měli zdržovat jen po nezbytně krátkou dobu.
Bartoš (Piráti) k 17. listopadu: Je třeba dokončit transformaci ČR
V Česku je podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše třeba dokončit transformaci společnosti, která začala před 31 lety, směrem k demokracii západního typu. ČR by neměla dopadnout jako Polsko či Maďarsko, které mají podle Bartoše problémy s demokracií. Předseda Pirátů to dnes řekl novinářům na pražské Národní třídě, kde uctil památku výročí událostí 17. listopadu.
„Transformace v demokratickou zemi nebyla úplně dokončena, na přelomu milénia dospěla k jakémusi úpadku politických elit. Dostali jsme se až do současné doby, kdy tady máme jednu silnou politickou stranu a pana premiéra, který si z právního státu dělá trhací kalendář,“ uvedl Bartoš.
Připomínku výročí 31 let od ukončení nadvlády komunistické strany v někdejším Československu vnímá Bartoš jako jiskru pro politické a občanské aktivity. Cestu k dokončení transformace vidí v dialogu a spolupráci mezilidské i mezioborové. Pomůže to podle Bartoše překonat i očekávanou ekonomickou krizi.
Rakušan (STAN): O svobody bychom se neměli nechat připravovat
Lidé by si výročí 17. listopadu měli podle předsedy hnutí Starostů a nezávislých Víta Rakušana připomenout zvláště v době, která má tendenci brát jim část svobod v rámci opatření proti epidemii koronaviru. Měli by usilovat o jejich obnovení, uvedl Rakušan po položení květin u památníku 17. listopadu na Národní třídě.
„Ta doba, která teď je okolo nás, má možná taky trochu tendenci nám nějaké svobody brát. A my bychom si dneska možná více než kdy jindy měli uvědomovat, že o ty svobody bychom se nikým a ničím neměli nechat připravovat,“ uvedl Rakušan. Podle něj bude třeba usilovat o jejich obnovení.
Koronavirová krize se podle Rakušana přemění na krizi ekonomickou. Předseda STAN by si ale přál, aby z ní společnost vzešla posílena a příští rok byl obdobím razantní změny, která dá zemi perspektivu.
Spolu s Rakušanem položila květiny k památníku nová středočeská hejtmanka Petra Pecková a další zástupci hnutí.
Koncert pro budoucnost
Koncert pro budoucnost má formu přímého přenosu hudebních a řečnických vystoupení bez přítomnosti veřejnosti. Účastníci, mezi nimiž budou například The Plastic People of the Universe, Tomáš Klus nebo Ewa Farna, vystoupí v uzavřeném areálu na Václavském náměstí. Bez posluchačů v hledišti se uskuteční také Koncert pro svobodu a demokracii České filharmonie, který bude přenášet televizní stanice ČT Art.
Udílení Cen Paměti národa bude bez laureátů a s předtočenými vstupy přenášenými Českou televizí. Společnost Post Bellum letos ocení pět osobností z Česka i Slovenska. Mezi nimi je třeba židovská lékařka, která se v Osvětimi starala jako vychovatelka o malé děti, nebo žena, která po únoru 1948 pomohla několika lidem přes hranice. Post Bellum v týž den pořádá také on-line aukci uměleckých děl.
On-line probíhají také oslavy Korzo národní. Ve 12:30 začaly streamované debaty, lidé se rovněž kromě diskusí, koncertů a divadel budou moci připojit ke sledování Modlitby pro Martu, kterou z balkónu Národního divadla zazpívá Aneta Langerová. Před Novou budovou Národního muzea by měl být slavnostně odhalen pylon připomínající památku Jana Palacha.
Před hlavním vchodem do budovy České televize v Praze na Kavčích horách budou dnes od 14:00 demonstrovat lidé v zaparkovaných autech na obranu nezávislosti ČT a veřejnoprávních médií. Demonstrace podle organizátorů reaguje na stupňující se pokusy o omezení nezávislosti České televize. Akci pořádají iniciativy Vraťte nám stát! a Svobodu médiím! s podporou spolku Milion chvilek.
Do Rady ČT byla při poslední volbě jejích členů podle organizátorů akce dosazena řada osob, jejichž jedinou kvalifikací je bezmezná loajalita k politikům a stranám, které se nikterak netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby i potřebě zachování nezávislosti médií na politické moci. Tito radní podle nich opakovaně útočí na nepohodlné redaktory, množí se pokusy ovlivňovat obsah vysílání a personální politiku. Poslední varovnou ukázkou bylo odvolání dozorčí komise ČT minulý týden.
Na demonstraci vystoupí scenárista, senátor a zástupce iniciativy Svobodu médiím! David Smoljak, filozof Václav Němec zastupující iniciativu Vraťte nám stát! a předseda Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll.