Britové až po skončení referenda začali vyhledávat na internetu, jaké následky bude mít odchod z Evropské unie pro jejich zemi. Také si zjišťovali o EU více podrobností, například které státy patří mezi její členy, vyplývá z dat vyhledávače Google.
Zatímco se celý svět vzpamatovává z převratného britského referenda o opuštění EU a představitelé kampaně pro brexit jásají nad svým vítězstvím, zdá se, že mnoho Britů ani pořádně neví o tom, o čem vlastně hlasovali, napsal list The Washington Post.
Nejčastější otázky Britů na internetu po referendu:
- Co to znamená opustit EU?
- Co je EU?
- Které země jsou v EU?
- Co se stane, když opustíme EU?
- Kolik zemí je v EU?
Voliče, kteří se probudili do propadu akciových trhů a nejhoršího pádu libry za více než 30 let, nyní čeká celá řada ekonomických šoků, jež se podle analytiků jen prohloubí, než opět nastane nějaký obrat. Zatímco důsledky hlasování pocítí podle deníku celý svět, i Spojené státy, někteří britští voliči najednou litují, že vhodili hlasovací lístek ve prospěch brexitu.
„I když jsem hlasovala pro odchod, dnes ráno jsem se probudila a prostě mě realita praštila do očí,“ řekla jedna žena pro zpravodajský kanál ITV News. „Kdybych měla příležitost znovu hlasovat, bylo by to pro setrvání (v EU),“ dodala.
Internetový vyhledávač Google hlásí prudký nárůst zájmu o výsledky hlasování, ale také základních otázek týkajících se důsledků referenda. Asi osm hodin po uzavření hlasovacích místností Google oznámil, že počet otázek „Co se stane, když opustíme EU?“ se více než ztrojnásobil.
V celkovém počtu se tato otázka ocitla na čtvrtém místě. Na prvním je „Co to znamená opustit EU?“, na druhém „Co je EU?“ a na třetím „Které země jsou v EU?“. Na pátém místě se ještě ocitl dotaz „Kolik zemí je v EU?“.
Nechceme hranice! Nechceme Borise!
Na zmatenost velké části britské veřejnosti ukázaly i první dny po referendu, během nichž proti výsledkům referenda protestovali zastánci setrvání v EU. V pátek se několik stovek odpůrců rasismu shromáždilo v parku ve čtvrti Whitechapel na východě Londýna, aby vyjádřili podporu migrantům. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
Množství nespokojenců se rovněž v Londýně sešlo před budovou, v níž sídlí bulvární list The Sun, který podporoval odchod Británie z Evropské unie. Na místo byly vyslány policejní posily.
Skupina mladých lidí zklamaná výsledkem referenda zamířila také do Downing Street, která je sídlem britského premiéra. Protestující provolávali „Nechceme hranice! Nechceme Borise!“. Nejviditelnější představitel kampaně vyzývající Brity k opuštění unie, bývalý starosta Londýna Boris Johnson je považován za možného nástupce premiéra Davida Camerona, který v pátek ohlásil svou demisi.
Podobné demonstrace se konaly také například v Glasgow a v Edinburghu ve Skotsku, uvedl server BBC. Podle něho na čtvrt milionu Britů již podepsalo petici, v níž vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii.
Téměř 250 000 signatářů
„My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 % lidí při účasti nižší než 75 %, pak by mělo být vyhlášeno další referendum,“ uvádí se v petici.
Ve čtvrtečním referendu se celostátně vyslovilo pro odchod z unie téměř 52 % Britů. Hlasování se zúčastnilo 72,2 % voličů, což je o šest procentních bodů více, než kolik přišlo k loňským volbám.
Zájem o petici požadující druhé referendum o EU způsobil v pátek kolaps webové stránky Poslanecké sněmovny, která slouží ke zveřejňování petic. Podle BBC má petice nyní již téměř 250 000 signatářů. Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100 000 podpisů, se podle britských zákonů musí zabývat parlament.