Jak spolu souvisejí dvě události posledních dnů – razantní změny v dozorčí radě Českých drah a na kandidátce ANO do pražského magistrátu? Obě jsou citlivé pro vnitřní poměry ANO. Odrážejí rozkol mezi šéfem hnutí Babišem a jeho pravou rukou Faltýnkem, jehož lidé byli těmito zásahy shora odstaveni.
[ctete postid=“206043″ title=“Ťokova čistka v Českých drahách odhaluje spory mezi Babišem a Faltýnkem“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Faltýnek-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr dopravy Dan Ťok odvolal pět členů dozorčí rady Českých drah, čímž otevřel “ permalink=“http://forum24.cz/tokova-cistka-v-ceskych-drahach-odhaluje-spory-mezi-babisem-a-faltynkem/“]206043[/ctete]
V posledních dnech, kdy jsou bulvární média zaměstnávána obskurními příběhy celníka Roberta Šlachty s údajným pochybným chovem tygrů, by se mohlo zdát, že nastala okurková sezóna. Je tomu přesně naopak. Přes pokročilé léto se odehrává řada mnohem zásadnějších dějů.
Rozkol mezi Babišem a Faltýnkem
Stále přetrvávají třenice kolem složení vlády, ale především se pod mediálním povrchem odehrává vnitřní boj mezi předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a prvním místopředsedou Jaroslavem Faltýnkem.
Podle zdrojů obeznámených se situací v hnutí se vztahy mezi oběma hlavními muži ANO mění jako na houpačce. Oscilují mezi zatracením a smírem, kdy se jejich cesty znovu pragmaticky propojují, jelikož na sebe příliš mnoho vědí a premiér má k ruce příliš málo lidí, kteří aspoň trochu tuší, o čem je politické řemeslo.
Dnes jsou jejich vzájemné vztahy znovu na bodu mrazu. Už na jaře prosakovaly do médií zprávy, že předseda hnutí nese s velkou nelibostí rozpínavost Faltýnkovy klientelistické sítě v resortu dopravy a na pražském magistrátu. Obavy z možných problémů už tehdy vedly Babiše a jeho nejbližší okolí k úvahám, že Faltýnek začíná „ohrožovat celé ANO, protože dělá byznys a zakrývá to politikou“.
Rozkol, který potvrzuje i tisk vydavatelství Mafra, se projevil dvěma čistkami poslední doby, jež nikoli náhodou proběhly až po hlasování o důvěře vládě.
Nejprve ministr dopravy Dan Ťok s Babišovým posvěcením odvolal pět členů dozorčí rady Českých drah v čele s jejím předsedou a poslancem za hnutí ANO Milanem Ferancem, který platí za prodlouženou ruku Jaroslava Faltýnka v resortu. To může vést až k výměně celého vedení Českých drah, ovšem další vývoj je nejasný. Faltýnkovi lidé mají dlouhé prsty i v jiných organizacích podřízených ministerstvu dopravy.
Krnáčová to nezvládla
Týden poté došlo po Babišově direktivním zákroku ke změně kandidátky hnutí ANO do pražského magistrátu v blížících se říjnových volbách, kde výsledky v Praze tradičně přitahují největší mediální pozornost.
Andrej Babiš si opakovaně stěžoval, že primátorka Adriana Krnáčová svoji roli nezvládla. Před čtyřmi roky ji přitom společně s Patrikem Nacherem a Eliškou Kaplicky podobným způsobem dosadil na pražskou kandidátku. To tehdy vyvolalo v místní organizaci ANO zlou krev, která nakonec přešla do otevřené války mezi primátorkou a Babišovou spolupracovnicí z Agrofertu Radmilou Kleslovou.
Babiš tehdy Krnáčovou podpořil a Kleslovou upozadil kvůli jejímu lukrativnímu působení v dozorčích radách polostátních podniků. Pověřil Faltýnka, aby situaci v Praze stabilizoval, a ten otevřeného prostoru využil k posílení svého vlivu v hlavním městě. Jeho klíčový spojenec, přerovský právník Květoslav Hlína, tak mimo jiné ovládl pražský dopravní podnik.
Primárky k ničemu
Dnes se Babiš snaží Faltýnkův vliv eliminovat. Dlouho hledal kandidáta na pražského primátora mimo hnutí ANO. Když neuspěl, proběhly pražské primárky, v nichž vyhrál spojenec Adriany Krnáčové Patrik Nacher. Jeho volbu potvrdilo devadesát procent delegátů pražského sněmu ANO.
Podle stanov musí kandidátky schválit širší vedení ANO a předseda do nich může libovolně zasahovat i proti vůli regionálních buněk. Konečně rozhodnutí bylo několikrát odloženo, což svědčilo o tom, že šéf není s pražskou kandidátkou spokojen, i když Nachera původně veřejně podpořil.
Před několika týdny se však objevily informace, že Nachera nahradí na pozici lídra podnikatel Petr Stuchlík, majitel společnosti Fincentrum. Tato změna byla už tehdy v pražské buňce přijímána s velkou nelibostí a nakonec byla ještě razantnější, než se očekávalo.
Likvidace Faltýnkových lidí
Babiš na poslední chvíli z kandidátky vyškrtl některé dosud klíčové postavy pražské politiky: Evu Kislingerovou, Michala Haška, Karla Grabeina Procházku a Matěje Fichtnera. Tím takřka kompletně zlikvidoval celé magistrátní vedení ANO s vedlejším nepřiznaným efektem, že tito lidé mají podle pražských zdrojů blízko k Faltýnkovi.
Pražské zemětřesení je čítankovým projevem autoritativního řízení, stavějícího rozhodování na regionální úrovni do pozice bezcenné frašky. Nelze se divit, že uvnitř ANO vyvolává negativní reakce, na druhou stranu s tím musí každý počítat, takto je hnutí nastaveno. Otázka přesto zní, jak dlouho si to všichni ostrakizovaní a nedůstojně zašlapávaní členové ANO, a je jich už pěkná řádka, nechají líbit.
Pochybnosti vyvolává i výměna samotného lídra. Stuchlík není příliš známý a v politice je nováčkem, což – jak ukazuje zejména Babišova katastrofální personalistika – nemusí být vždycky plus. Navíc není z Prahy a neví o ní vůbec nic.
Co je však ještě horší, nepříznivě může zafungovat jeho podnikatelský profil. Nijak ho nevylepšuje fakt, že investoval do společnosti Fair Credit, která vydělává na nebankovních krátkodobých půjčkách do výše 150 tisíc korun s vysokým úrokem, daleko za hranicí lichvy.
Pražský lídr financuje lichvu
„RPSN (roční procentní sazba nákladů) těchto úvěrů, započteme-li všechny poplatky, vyjde na několik set procent, což je téměř desetinásobek legální sazby na Slovensku, kde se premiér Babiš zhlédl v inspiraci zastropování úroků,“ uvedl vedoucí programu kariérní a pracovní poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle pro server Echo24.
[ctete postid=“205210″ title=“Co mají společného ministryně Malá a lídr kandidátky ANO v Praze Nacher?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Nacher-Babiš-385×230.jpg“ excerpt=“Počátkem týdne se má rozhodovat o osudu dvou politiků ANO, ministryně spravedlnosti “ permalink=“http://forum24.cz/co-maji-spolecneho-ministryne-mala-a-lidr-kandidatky-ano-v-praze-nacher/“]205210[/ctete]
V praxi to znamená, že člověk, který si u firmy půjčí 150 tisíc korun se splatností 36 týdnů, zaplatí při úroku téměř 57 procent a RPSN 83 procent dohromady téměř 333 tisíc. Půjčka 20 tisíc korun se splatností 60 týdnů má úrok přes 32 procent, RPSN však celých 206 procent a Fair Creditu se tedy vrátí navíc 36 tisíc korun.
Pikantní na tom je že Patrik Nacher, který byl na kandidátce odsunut na druhé místo, je dlouhodobým šiřitelem finanční gramotnosti a lichvu zásadně odmítá.
„Svoje názory neměním. Varuji před zbytečným zadlužováním, varuji před půjčkami jinde než u ověřených a seriózních institucí, jako jsou banky nebo družstevní záložny. Pokud u nich někdo neuspěje, není úvěruschopný a neměl by jít níž do nebankovního sektoru. RPSN nad 30–50 procent je lichvářský úrok,“ řekl Nacher pro sever Info.cz (19. 7. 2018) s tím, že si Stuchlíkovo podnikání nelustroval a není to jeho odpovědnost.
Jak tyto rozpory poladí jednička a dvojka kandidátky ANO ve volební kampani? To je jak řešit kulatý čtverec.
Personální přešlapy
Lze pochopit Babišovy obavy z rostoucího Faltýnkova vlivu. Pokud se marketingově stylizuje do role bojovníka proti korupci, musí si zamést před vlastním prahem. Pomiňme přitom absurditu, že tyto obavy v sobě nosí trestně stíhaný oligarcha v každodenním střetu zájmů, který sám na byznysu se státem zbohatl.
Zároveň se však znovu ukazuje personální vyprahlost ANO, jelikož ne každý je ochoten smířit se s autoritativním řízením hnutí jako firmy. To se projevuje řadou personálních omylů a přešlapů „předsedy představenstva“ Andreje Babiše, který už jen stěží bude opakovat jedno z populistických hesel ANO, že jeho „odborníci“ nahradí politická „nemehla“. Příkladů by se našlo dost, Praha není výjimkou.