Nový americký prezident Donald Trump rozčílil svým exekutivním příkazem, kterým zakázal na tři měsíce vstup občanům sedmi muslimských států a zároveň pozastavil přijímaní uprchlíků, nejen vrcholné politiky. Co vlastně onen exekutivní výnos obnáší, jak dlouho je v Americe uplatňován a jak s ním nakládal bývalý prezident USA Obama, se dozvíte v krátkém přehledu.
Otázky a odpovědi kolem takzvaných exekutivních příkazů amerického prezidenta:
Co je exekutivní příkaz?
Pro prezidenta je silným mocenským nástrojem, který je alternativou k někdy zdlouhavému legislativnímu procesu. Příkaz spadá do výkonných nařízení (kromě například prezidentských memorand či směrnic), jež vycházejí z druhého článku ústavy.
Exekutivní příkazy jsou považovány za závazné, ale podléhají přezkumu soudu (tedy mohou být nejvyšším soudem prohlášeny za neplatné). Často bývají jádrem sporů. Kritici upozorňují například na to, zda příkazy někdy vydávané ve spěchu procházejí potřebnou kontrolou vládních expertů a zákonodárců.
Jaké exekutivní příkazy podepsal Donald Trump a jak si stojí v porovnání se svým předchůdcem Barackem Obamou?
Nový prezident jich po převzatí moci podepsal již několik, mimo jiné pozastavil na 120 dnů program USA pro přijímání uprchlíků. Nařízení nového šéfa Bílého domu dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Trump vydal také příkaz ke stavbě zdi mezi USA a Mexikem, rozhodl o pokračování výstavby sporného ropovodu Keystone XL či o odchodu USA z Transpacifického partnerství (TPP).
Obama se po nástupu do Bílého domu v roce 2009 ujal funkce také aktivně. Během prvních deseti dnů podepsal nařízení devět. Metodu exekutivních příkazů využíval často, zejména ve svém druhém volebním období. Vyrovnával se tak se snahou republikány ovládaného Kongresu blokovat jeho program. Jeho nařízení (celkem jich vydal 278) však byla výsledkem dlouhého vyjednávání mezi vládními agenturami a zákonodárci.
Jaká je historie exekutivních příkazů?
Existují již od dob prvního amerického prezidenta George Washingtona. Mezi nejznámější vydané příkazy v minulosti patří zrušení otroctví (Abraham Lincoln), vyslání armády do Little Rocku v Arkansasu v roce 1957, aby přes odpor místních úřadů umožnila přístup černošským studentům do střední školy (Dwight Eisenhower), internace japonských Američanů (Franklin Roosevelt) či zrušení rasové segregace v americké armádě (Harry Truman).
Kdo příkazy vydával a kolik jich v minulosti bylo?
S vydáváním exekutivních příkazů měli zkušenost všichni američtí prezidenti – od Washingtona až po Obamu (kromě Williama Harrisona). Celkem bylo podepsáno více než 13.000 podobných dekretů. Rekordmanem je Franklin Delano Roosevelt (v úřadě byl v letech 1933 až 1945) s 3 721 příkazy.
Které dva exekutivní příkazy byly zrušeny soudem?
Prvním byl podle stanice Sky News příkaz Harryho Trumana z roku 1952, kterým nařídil ocelárnám pokračovat v produkci během stávky dělníků v období korejské války. Druhý příkaz vydal Bill Clinton v roce 1995, zabraňoval vládě v uzavírání smluv s firmami, které najímaly náhradu za stávkující zaměstnance. U obou příkazů bylo soudem shledáno, že překračují prezidentské pravomoci.
Jaké jsou politické výhody a nevýhody exekutivních příkazů?
K jejich vydávání prezident někdy přistupuje v situaci, kdy očekává, že nebude v souladu s Kongresem (Obamovy dekrety týkající se migrace například přišly po letech neúspěšných pokusů o imigrační reformu). Kongres má však určitý nástroj, jímž může těmto prezidentovým nařízením vzdorovat. Formou zákona totiž lze zastavit financování jejich realizace. Šéf Bílého domu ale může zákon vetovat, což má Kongres ještě možnost přehlasovat, ovšem dvoutřetinovou většinou.