Člověk je smrtelný a to platí také v případě prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Ten se navíc stal již opakovaně terčem ruských pokusů o atentát. Jeho smrt by však podle serveru Politico na průběh válečného konfliktu neměla takový dopad, jak by si útočící země přála, protože Ukrajinci mají plán. Sám prezident o tom prý nepřemýšlí a přenechává tyto starostí své ochrance.
„Nepotřebuji odvoz, ale munici,“ prohlásil údajně ukrajinský prezident krátce po začátku ruské invaze, když mu západní země nabízely bezpečný azyl. Přestože neexistuje důkaz toho, že uvedená věta skutečně padla, stal se Zelenskyj zejména pro západní spojence symbolem ukrajinského odporu. I proto si nyní kladou otázku, co by se stalo, kdyby Rusko uspělo a oblíbeného politika zlikvidovalo. Pokusilo se o to prý již mnohokrát a po jeho odstranění volají ruští zákonodárci i influenceři již dlouho, píše Politico.
Připomíná, že podle šéfa prezidentových poradců Mychajla Podoljaka ruské, čečenské a další jednotky včetně wagnerovců usilovaly o život Zelenského a v nejméně 12 případech se snažily proniknout do kyjevské vládní čtvrti. Sám prezident údajně krátce po invazi zahájil videohovor s americkými senátory slovy, že je to možná naposledy, co ho vidí živého. Přestože v optice nepřátel představuje cenný terč, jeho odstranění by neznamenalo zásadní změnu ve válečném úsilí a politickém směřování Ukrajiny, uvádí zmíněný americký zpravodajský web.
Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena mají Ukrajinci samozřejmě „jízdní řád“ pro případ, že hlava státu nebude schopna vykonávat své povinnosti. Ústava hovoří jasně a jeho pravomoci by přešly na předsedu sněmovny Ruslana Stefančuka, který je stejně jako Zelenskyj členem strany Služebník lidu. Mohl by se opřít o silný tým spolupracovníků, zejména o šéfa stávající prezidentské kanceláře Andrije Jermaka, ministra zahraničí Dmytra Kulebu a ministra obrany Oleksije Reznikova. Jeho role by s podporou takto silného triumvirátu byla spíše symbolická, myslí si Adrian Karatnycky z amerického Euroasijského centra Atlantické rady s tím, že na pozici šéfa armády by bezpochyby setrval Valerij Zalužnyj.
Sám Zelenskyj si podobné myšlenky příliš nepřipouští. Kdyby o tom přemýšlel, vedlo by to podle něj jen k tomu, že by se schovával v bunkru, podobně jako jeho ruský protějšek Vladimir Putin. „Moji bodyguardi by samozřejmě měli přemýšlet nad tím, jak tomu zabránit. To je jejich úkol,“ cituje Politico jeho vyjádření o tomto tématu pro CNN s tím, že rizika zůstávají vysoká, i když jsou nesrovnatelná s dobou prvotního útoku Rusů na Kyjev. Ukrajinský prezident ostatně často vychází na veřejnost a také za vojáky téměř až do první linie konfliktu. Skutečnou ztrátu by jeho nepřítomnost v politice způsobila především zahraničně-politickým vztahům Ukrajiny, uvádí server s tím, že Zelenskyj si během konfliktu vybudoval pozici úspěšného a někdy neúprosného vyjednavače.