V posledních průzkumech společnosti Kantar CZ a Data Collect získala koalice SPOLU více než dvacet procent hlasů a překonala i hnutí ANO Andreje Babiše. Dostala se tak na druhé místo za koalici Pirátů a hnutí STAN. Skoro to vypadá, že pro koalici ODS, křesťanských demokratů a TOP 09 by bylo nejlepší v tento moment svoje preference zafixovat a rychle přeskočit čtyři měsíce, které zbývají do sněmovních voleb, a svoji volební podporu proměnit v poslanecké mandáty. To se ale nestalo. Přišlo do toho obvinění Dominika Feriho ze sexuálního násilí a vypadá to, že koalici SPOLU to minimálně zčásti paralyzovalo. Na co by se v nastalé situaci měla zaměřit a jak by si celkově měla počínat?
Ještě to není ani čtrnáct dní, co koalice složená z občanských demokratů, lidovců a TOP 09 zahájila v Brně svoji předvolební kampaň a na velký krásný zvon odzvonila éře populismu, drancování veřejných financí a úpadku morálky. Zahájení kampaně se vydařilo, nyní je ovšem hlavní to, aby předvolební tažení koalice SPOLU pokračovalo a především, aby se v kampani skutečně řešila témata, která nás po říjnových volbách budou opravdu pálit, respektive velká část z nich nás pálí už teď.
Těch témat je dlouhá řada a nakonec, kam se člověk podívá, tam může narazit na to, že Česká republika potřebuje nějaké změny a reformy; a nejde vůbec jenom o zadlužení státu, konsolidaci veřejných financí a důchodovou reformu. Měnit se musí i české školství, státní správa a nastavení dotačních programů a samozřejmě také energetika, průmysl, zemědělství atd. Určitou úpravou budou muset projít i daně a daňový mix. Pak je tady také otázka přijetí eura, o kterém je třeba vést velmi důkladnou diskuzi.
Je toho zkrátka hodně a předvolební měsíce jsou unikátním časem, kdy se o tom všem má mluvit. Hovořit se o tom má na mnoha různých úrovních a jednotlivé strany, hnutí a koalice mají představovat své plány, návrhy, recepty a reformy, které je podle nich potřeba udělat. Koalice SPOLU by v tomto směru měla být maximálně aktivní a měla by být opravdu tím hlavním proponentem politického programu a obsahu v české politice.
Občanská demokratická strana, KDU-ČSL a nakonec i TOP 09 jsou tradiční politické strany, které mají ideově zakotvený program a které by měly být schopny této své přednosti co nejvíce využívat a v co největší míře ho prezentovat ve veřejném prostoru, a to takovým způsobem, aby se o tom mluvilo a mělo to nějakou odezvu.
Je to totiž jejich jediná šance, jak v následujících volbách uspět a výše zmíněné výsledky v předvolebních šetřeních si alespoň udržet, nebo v ideálním případě je ještě o něco zlepšit. A v neposlední řadě je to důležité i pro Českou republiku, která v mnoha oblastech potřebuje zásadní reformy, pokud se máme hnout z místa a posunout se někam dál.
Happening či futuristické video
Když koalice SPOLU na konci dubna představovala svůj program, Petr Fiala ho uvedl slovy, že jde o dokument, se kterým se může ztotožnit každý, kdo chce moderní, vzdělanou a konkurenceschopnou Českou republiku, která je pevnou součástí Západu, zajímá se o kvalitu životního prostředí a pomáhá těm, kteří si sami pomoct nemohou.
V těchto týdnech by trojice stran měla dělat všechno proto, aby o tom občany a své potenciální voliče přesvědčila. Právě měsíc červen, který začíná, je z tohoto pohledu klíčový. Co se nestihne v červnu, bude se v době dovolených dohánět už jen stěží a pravděpodobně se to nepodaří dohnat ani v září, kdy volební kampaň přejde do své horké fáze a bude vrcholit.
Samozřejmě jsou různé cesty, jak svá témata a návrhy prezentovat tak, aby to vzbudilo pozornost. Jde jen o to, aby představitelé koalice SPOLU převzali iniciativu a byli trochu odvážnější. A už je jedno, jestli udělají na Václavském náměstí velký happening s názvem Dluhová spirála a pomocí kartonů, nebo já nevím čeho, postaví obrovskou dluhovou spirálu, která nám hrozí. Nebo natočí futuristické video, jak by mohla vypadat škola budoucnosti, která by zajistila moderní, vzdělanou a konkurenceschopnou Českou republiku, jak o tom Petr Fiala a spol. hovoří.
Může to být klidně nadsazené, přehnané, kontroverzní atd., ale důležité je, aby to vyzdvihlo a zdůraznilo program, který koalice má, aby jí to zjednalo pozornost a vytyčilo prostor o svých programových bodech, návrzích a plánech mluvit. A aby to zkrátka zaujalo a hovořilo se o tom stejně, jako když před lety Miroslav Kalousek poslal do schránek obyvatel České republiky složenku na příslušnou část státního dluhu. To byl nápad, který zafungoval.
Koalice SPOLU dnes také potřebuje podobné nápady, protože, pokud zvolí taktiku, kdy svoji kampaň pojme spíše decentním způsobem, nebo červen zkrátka prospí, s největší pravděpodobností se její preference propadnou a v říjnu pak spláče nad výdělkem s výsledkem hluboce pod 20 procenty hlasů.
Podobenství o návratu nečistého ducha
Koalice pod vedením svého lídra Petra Fialy tak v těchto dnech stojí na křižovatce a nadcházející měsíc s trochou nadsázky rozhodne o jejím osudu. Pokud upadne do defenzívy, která v tuhle chvíli je, zdá se, na spadnutí, bude se to na poslední chvíli zachraňovat velmi špatně.
V této souvislosti stojí za to připomenout část projevu Ivana Medka z léta 1993 na Paseckých hudebních slavnostech v Pasekách nad Jizerou. Medek zde přečetl biblické podobenství o návratu nečistého ducha: „Když nečistý duch vyjde z člověka, bloudí po suchých místech a hledá odpočinutí, ale nenalézá. Tu řekne: ‚Vrátím se do svého domu, odkud jsem vyšel.‘ Přijde a nalezne jej prázdný, vyčištěný a uklizený. Tu jde a přivede se sebou sedm jiných duchů. Horších, než je sám. Vejdou a bydlí tam a konce toho člověka jsou horší než jeho začátek.“
V následujícím výkladu pak Ivan Medek známý z Hlasu Ameriky mimo jiné uvedl: „Já vím, že není takřka horší podobenství než toto. Pro den, který je krásný, pro čas, kdy si všichni myslíme, že je všechno v pořádku. A kdy se vlastně můžeme jen těšit z toho, že nečistí duchové už mezi námi nejsou. Ale právě proto jsem vybral toto podobenství. Jedno z nejtěžších, nejhorších a zároveň myslím nejnaléhavějších. Protože toto podobenství není o tom, co se bezpodmínečně a za každých okolností stane. Toto podobenství je o tom, co se stane, když my po vyhnání zlého ducha usedneme a budeme očekávat, že se žádný jiný nezjeví. A neučiníme nic pro to, abychom vyplnili ten prázdný prostor. Protože to nejdůležitější, co před námi je, a zároveň to nejnebezpečnější, před čím stojíme, je prázdný prostor.“
Na tuhle úvahu můžeme navázat tím, že dodáme: Nestačí dosáhnout konce Andreje Babiše v politice nebo alespoň toho, že už nebude dále předsedou vlády České republiky. Nejdůležitější ze všeho je, aby po něm nezbyl prázdný prostor, který dříve či později (nebo možná velmi rychle) zaplní jiní „zlí duchové“. V tom je ostatně ta největší odpovědnost koalice SPOLU a stejně tak i koalice Pirátů a Starostů. Ten prostor musí zaplnit hned a musí to být vidět a musí to být slyšet.