Kolem nastupujícího ministra vnitra Lubomíra Metnara narůstají otazníky. Nejdříve v něm vzbudilo pochybnosti vyšetřování Čapího hnízda, poté vyplavaly spekulace o jeho vazbách na okolí prezidenta Miloše Zemana. Nyní vyšlo najevo, že působil v Pohotovostním pluku VB, podobně jako komunistická „mlátička“ Zdeněk Ondráček.
Obsazení pozice ministra vnitra v Babišově menšinové vládě vzbuzuje velká očekávání. Zejména kvůli obavám, zda tento „nestranický odborník“ nebude mít prvořadý úkol zastavit všechna probíhající vyšetřování kolem premiéra v čele s kauzou Čapí hnízdo, která je v trestním řízení nejdále.
Otazníky však visí ve vzduchu i kolem Metnarovy profesní minulosti. Za prvé platí, že není ideálním řešením, pokud do funkce ministra vnitra nastupuje bývalý policista, což samo o sobě vyvolává pochybnosti o jeho konfliktu zájmů. Navíc vnitro je rozsáhlý moloch, kde práce bezpečnostních složek zahrnuje jen část jeho kompetencí.
Jakešovo gestapo
Za druhé jsou mimořádně žinantní informace zveřejněné v Týdnu (11. 12. 2017), že budoucí ministr Metnar při svém prvním angažmá u policie působil u totalitního Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti. Octl se tak ve společnosti proslulého komunistického poslance Zdeňka „Mlátičky“ Ondráčka, kolem kterého je rozruch v souvislosti s předsednictvím parlamentní komise pro kontrolu policejní inspekce (GIBS).
[ctete postid=“171358″ title=“Premiér Babiš: Lidem je jedno, že budeme vládnout bez důvěry“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Babiš-Zeman-vláda-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš pokračuje ve svérázném pojetí spravování státu, jaké nemá od “ permalink=“http://forum24.cz/premier-babis-lidem-je-jedno-ze-budeme-vladnout-bez-duvery/“]171358[/ctete]
Je opravdu výstřední, ale pro současné poměry typické, že Andrej Babiš vyzve KSČM, aby nominaci Ondráčka kvůli jeho minulosti v Pohotovostním pluku VB přehodnotila, a současně jmenuje ministra vnitra ze stejné líhně.
Příslušníci Pohotovostního pluku VB, přezdívaného „Jakešovo gestapo“, byli speciálně cvičeni pro zásahy proti účastníkům protirežimních civilních demonstrací, „nepřátelům socialistického zřízení“. Vznikl jako reakce na masové protesty po sovětské okupaci v roce 1969, přičemž největší příležitost prokázat svůj „um“ mohli při řadě operací proti demonstrantům koncem osmdesátých let.
Proti nepřátelům socialistického zřízení
Jak zjistil Týden, Metnar byl jako nováček přijat do služebního poměru příslušníka Sboru národní bezpečnosti (SNB) 1. března 1988, a to kádrovým rozkazem velitele pluku Břetislava Zdráhaly spolu s dalšími čtyřmi stovkami kolegů. Všichni frekventanti byli přijati na základě vlastní žádosti. Působil v něm do 23. února 1989, přičemž mezitím proběhlo několik brutálních zásahů stovek příslušníků pluku s použitím pendreků v Praze na Václavském náměstí v době Palachova týdne.
Samotný Metnar si dnes působení v Pohotovostním pluku VB nedokáže přesně vybavit. Neví prý už, jak se ta škola jmenovala. Speciální výcvik však přiznal. „Co se týče zásahů, tak my jsme cvičili, byly různé výcviky. Že bych se já účastnil zásahů? Samozřejmě že jsme v rámci těchto výcviků jezdili. Měli jsme pohotovosti, měli jsme praxi.“
Tato praxe spočívala v různých variantách zásahů proti „nekalým živlům“, počínaje použitím vodních děl a obrněných transportérů, až po speciální vytlačovací akce „Rukáv“ (obklíčení a vytlačení demonstrantů do přilehlých prostor) nebo „Vajíčko“ (obklíčení demonstrantů na místě a jejich postupné předvádění).
Jediný rozdíl mezi Lubomírem Metnarem a Zdeňkem Ondráčkem spočívá v tom, že současný poslanec KSČM se ostrých zásahů proti demonstrantům účastnil a ještě se jimi pochlubil v tehdejší prorežimní Československé televizi. Metnar přímou účast popírá.
Muž Martina Nejedlého?
Krátce předtím došlo k další nepříjemnosti, když šedá eminence Hradu a Zemanův poradce Martin Nejedlý potvrdil, že Lubomír Metnar měl v minulosti blízko k prozemanovské Straně práv občanů (SPOZ). „Ano, historicky tam v nějaké roli byl. Už si ale nevzpomínám, co přesně dělal,“ uvedl.
Babišovy Lidové noviny opatřily tuto zprávu titulkem „Nejedlý rozjel hru o vnitro“, přičemž samotný Metnar tuto informaci důrazně odmítl. „Je to nějaká hra zaměřená na mou dehonestaci. Nikdy jsem ve SPOZ nepůsobil, nikdy jsem žádnou činnost pro tuto stranu nevyvíjel,“ tvrdí.
Je ovšem otázkou, proč by Nejedlý veřejně lhal, zvláště když má Metnar blízko k bývalému ministrovi vnitra v Rusnokově (Zemanově) vládě Martinu Pecinovi, který za SPOZ kandidoval, a jemuž dělal náměstka. Předtím se stal ředitelem bezpečnosti ve strojírenské skupině Vítkovice miliardáře Jana Světlíka, který ve stejném období zaměstnal v manažerské pozici i Martina Pecinu.
Tím se nelze vyhnout důvodnému podezření, že minimálně v tomto případě došlo k naplnění mocenské dohody Zeman–Babiš, která se promítá i ve vládních personáliích. Rovněž současně platí, že prezident vyšetřování Čapího hnízda opakovaně kritizoval.
Zeman, Pelikán, Vondráček, Metnar
Zemanův skandální atak na vyšetřovatele kauzy nebyl ojedinělý. Navázal na něj ministr spravedlnosti (sic!) za hnutí ANO Robert Pelikán, jeden z nejméně výkonných členů vlády, který si pozici udržel nepochybně hlavně kvůli své loajalitě. Po volbách pokračoval předseda poslanecké sněmovny ze stejné formace Radek Vondráček, který veřejně napadl nezávislost orgánů činných v trestním řízení.
[ctete postid=“170635″ title=“Ivo Ištvan umetá cestu Aleně Schillerové. Jak dopadnou další kauzy hnutí ANO?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Schillerová-Rusňák-385×230.jpeg“ excerpt=“Olomoučtí žalobci podmíněně zastavili trestní stíhání vlivného podnikatele a sponzora “ permalink=“http://forum24.cz/ivo-istvan-umeta-cestu-alene-schillerove-jak-dopadnou-dalsi-kauzy-hnuti-ano/“]170635[/ctete]
Naposledy se přidal právě nový ministr vnitra Lubomír Metnar, který sice na jedné straně tvrdí, že do živé kauzy nebude zasahovat (což by bylo v rozporu se zákonem), na druhé straně projevil pochybnosti o postupu policie. „Když se zaměřím pouze na mediální informace, pak to ve mně nějaké pochybnosti vzbuzuje. Budu ale chtít vidět, jaký je objektivní stav. Budu chtít mluvit s jednotlivými lidmi a budu chtít, aby se mi k tomu vyjádřili a řekli, jak to vypadá,“ prohlásil.
Tento nepředstavitelný výrok by v normálním světě vedl k rezignaci ministra vnitra. Jenže nežijeme v normálním světě, ač se to snaží babišistánská propaganda veřejnosti vsugerovat, a nemalá část z ní tomu skutečně věří.
Metnar už zalitoval odchodu Babišova spojence v policii Roberta Šlachty, který pro něj vykonal spoustu užitečné práce, a nevyloučil, že se s ním v dohledné době setká, i když „v tuto chvíli“ nejsou personálie na pořadu dne. To je další doklad propojených siločar s předsedou vlády, jehož případné trestní stíhání ministrovi vnitra nevadí.
„Nezávislí odborníci“ holdingu
Že se dnes ocitají na klíčových postech ve státní správě lidé, jako je Lubomír Metnar, nemůže nikoho překvapit. Andrej Babiš dával při svém výběru ministrů přednost těm, kteří budou v první řadě hájit jeho zájmy. To platí i pro tzv. odborníky, kteří jsou stejně „nezávislí“, jako zaměstnanci holdingu. Proto také o jednobarevný kabinet tolik usiluje, aby se nemusel s nikým dohadovat a mohl „makat“ podle svých not.
O některých citlivých postech ve vládě to platí dvojnásob. Proto bude nezbytné sledovat práci Babišova ministra vnitra s mimořádnou obezřetností.