Čtenáři největších novin na našem trhu se mohou uklidnit, už budou mít zase co číst, měsíční absťák končí. Co jsme pro vás tentokrát do měsíčníku FORUM 24+ připravili? Neskromně si myslíme, že toho je opravdu dost.
Začínáme doma. Podívali jsme se na vystupování šéfa STAN Víta Rakušana, který evidentně nastartoval marketingovou kampaň. Nad tím, jak moc se mu na startu daří a čeho chce vlastně dosáhnout, se zamyslel Pavel Šafr a Tereza Hübscherová navíc vyzpovídala množství politologů, ale i „prostých“ marketingových expertů, jak to vidí oni. Konečný obrázek si nakonec stejně musíte učinit sami, stejně jako zvážit, co to může (nejen) pro STAN znamenat.
Pominout jsme samozřejmě nemohli ani blížící se „výročí“ Putinova vpádu na Ukrajinu. Uvědomujete si vůbec, že už to jsou dva roky? Dva roky, kdy se bojuje na život a na smrt jen pár stovek kilometrů od nás na východ. A ať si nejrůznější „chcimíři“ myslí, co chtějí, Ukrajina prostě prohrát nesmí a Západ musí udělat vše, co je v jeho silách, a pokud možno ještě něco navíc, aby Rusko ztratilo jednou provždy jakoukoliv chuť kohokoliv okupovat, vraždit a znásilňovat. Takže jsme shrnuli několik významných milníků, které tuto válku lemují, a porovnali jsme i Putinovy sny a přání před začátkem války s tím, jak to ve skutečnosti nakonec dopadlo. A ruský car a válečný zločinec z toho vůbec nevychází jako geniální politik, stratég a vojevůdce.
O tom, proč se Západ stále brání „konfrontaci“ s Ruskem, pak píše filozof a sociolog Karel Dolejší. Vojtěch Laštůvka si navíc ještě povídal s bývalým ruským poslancem Iljou Ponomarjovem, který před deseti lety jako jediný člen Státní dumy hlasoval proti anexi Krymu – byl za to také po zásluze potrestán zbavením poslaneckého mandátu. Nyní se domnívá, že v Rusku je třeba zničit impérium a vybudovat demokracii. Ponomarjov tvrdí, že buď Ukrajina uspěje, nebo budeme v dohledné době čelit mnohem větší válce.
Na domácí scénu se pak vracíme velkým rozhovorem Johany Hovorkové s předsedkyní poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou. Podle ní riziko babišismu ještě pořád neskončilo. Stačí si vzpomenout na všechno, co nyní opět soudem uznaný „agent 25085 Bureš“ v poslední době řekl, udělal, do čeho se převléknul, co natočil na sociální sítě, a všem musí být jasno, že tahle estébácká pijavice se možnosti přisát se na veřejné finance a sát až k prasknutí zkrátka jen tak nevzdá. Vláda mu to svojí nekomunikací bohužel poměrně dost ulehčuje.
Peter Vavro se v rubrice O kom se mluví podíval na slovenskou političku Martinu Šimkovičovou. Jako ministryně kultury se dokázala během pár dní rozhádat s takřka celou kulturní scénou u našich východních sousedů. Spíše to vypadá, že by jí místo ministerského křesla více slušelo místo v nějakém panoptiku příšer. Bohužel to ukazuje i černé vyhlídky, které by mělo Česko, pokud by tu vládli Babiš s Okamurou.
Pokud si ještě pamatujete, před třiceti lety začala vysílat televize Nova. Původně to měla být podle podmínek licence vzdělávací kulturní, snad až intelektuální televize. Co s ní ale hned na začátku Vladimír Železný provedl, už je jiná věc. Nicméně faktem zůstává, že díky Nově se televizní práce i zpravodajství od té doby výrazně proměnily.
V „Kultuře“ se Dan Hrubý v rozhovoru se spisovatelem Lukášem Berným věnuje stému výročí narození nezapomenutelného muzikanta, komika a divadelníka Jiřího Šlitra. A není to jediná stovka v novinách. Kromě Jiřího Šlitra vzpomíná Jan Lukeš v rubrice portrét na geniálního filmaře Františka Vláčila, za kterým zůstala taková díla, jako Marketa Lazarová, Údolí včel, Adelheid či Stíny horkého léta. Jak se říká „do třetice všeho dobrého“, pak ke stovkařům v tomto čísle patří i text Karolíny Němcové o Josefu Hasilovi, legendárním „Králi Šumavy“, byť on sám neměl tohle označení rád.
FORUM 24+ také představuje výrazné osobnosti. Tentokráte to je malíř Michael Rittstein, který právě teď vystavuje své dílo v Museu Kampa. A Milan Tesař si popovídal s Markem Ebenem, muzikantem, moderátorem, ale v první řadě slušným člověkem.
A je toho mnohem, mnohem víc. Ale to už si musíte zjistit v trafice sami.