„Zemřel s covidem, nebo na covid? Je to vážná nemoc, nebo jen lehká virózka? Propadat panice, nebo si nasazovat protestní roušky ze záclon?“ I takové otázky v současnosti proudí mezi lidmi. A čím více otázek, tím více se objevuje „zaručených expertů“, kteří se snaží přijít s jednoduchými odpověďmi. Jenže není expert jako expert. Přesto ovládli média i sociální sítě, kde jsou jejich názory předkládány jako odborná fakta. Když se do této sprchy slov, postojů a „zaručených hypotéz“ pak ještě vmíchá strach, vzniká mezi lidmi buď panika, anebo totální rezignace.
„Je naprosto v pořádku nechat kardiologa poradit epidemiologům a virologům, jak na covid-19, za předpokladu, že on je potom na oplátku nechá zkusit opravit chlopeň u nějakého svého pacienta,“ komentuje přehršel odborníků v bílém plášti biolog Vojtěch Novotný.
Právě „zaručení experti na koronavirus“ jsou nyní stále častěji citováni a sdíleni jak v médiích, tak na sociálních sítích. Jenže ne vždy jsou jejich argumenty relevantní. A hlavně v případě veřejného zpochybňování některých poznatků v oblasti koronaviru mohou vysloveně škodit.
Začalo to již v červnu, kdy molekulární bioložka Soňa Peková veřejně prohlásila, že do České republiky nepřijde druhá vlna nákazy a koronavirus do konce roku zcela zmizí. Povinnost nosit roušku nebo větší obezřetnost před covidem pak po vypuknutí druhé vlny veřejně kritizovali například onkolog a senátor Jan Žaloudík (ČSSD), kardiochirurg Jan Pirk, stomatolog Roman Šmucler nebo lékař Lukáš Pollert. Bylo jich však mnohem víc.
„Jsou to velmi inteligentní lidé, ale nechali se svést tím, že si myslí, že o virových infekcích horních dýchacích cest všechno víme z lékařské fakulty. Ale to já si nemyslím, podle mě by o tom měli mluvit virologové, chřipečka to není v žádném případě,“ říká docent Vladimír Koblížek – lékař zabývající se léčbou plicních onemocnění, který v současnosti pracuje na studii o pacientech, jenž byli nakaženi koronavirem.
Spustila se tak debata způsobená v prvé řadě chybami vlády a letním bezmyšlenkovým rozvolňováním, ale nadále rozhodně nezlepšovaná radami pseudoodborníků na koronavirus, kteří se odněkud vynořili a kterým část veřejnosti nekriticky důvěřuje.
Jenže počty nakažených v Česku mezitím rostou v řádech tisíců denně, stejně jako pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci. Zatímco na začátku září byl podíl hospitalizovaných osob na celkovém počtu nakažených 2,99 procenta, na konci září se vyšplhal až k 3,94 procenta. Zvyšují se i počty úmrtí – v neděli 4. října dosáhly rekordu za celou dobu epidemie v Česku, když v jednom dni zemřelo 24 lidí. Důvod k panice to samozřejmě není, ale rozhodně ani ke zlehčování situace.
„Nemá smysl spekulovat, kdo z nich zemřel ‚na covid‘ a kdo ‚s covidem‘, tisíce lidí zemřely zbytečně a třeba i bez koronavirové nákazy prostě proto, že se zdravotnictví dočasně zhroutilo. (…) Přibývá nakažených lékařů i dalších zdravotníků a nemocnice již musely přistoupit k omezování některých plánovaných operací a zákroků, které je možno odložit, aby zůstala zachována dostatečná kapacita pro pacienty s covidem-19 i pro ostatní těžce nemocné,“ vysvětluje ve své zprávě prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Blbá chřipka, chytrá kampaň
Ale zpátky k facebookovým odborníkům. Není třeba se honosit titulem z medicíny, české celebrity jako virologové jsou dalším fenoménem, kterého se lidé na sociálních sítích masivně chytají.
„Jak možná tušíte, tak ten syčák covid okolo mě jenom neprošel, ale pěkně mě čapnul. Alespoň vám mohu říci svou zkušenost. Je to jenom blbá chřipka, která se dá přežít. Je jen potřeba si na to zvyknout a být na sebe opatrní. Ale jinak bych z toho žádnou hrůzu nedělala,“ usmívá se na jednom ze svých videí pro fanoušky zpěvačka Lucie Bílá. Video má přes čtyři tisíce sdílení.
Do toho zpěvák Janek Ledecký. Jeho video, ve kterém popisuje koronavirus jako „chytrou kampaň“ a ukazuje graf, na němž je počet zemřelých znázorněn jako nepatrná přímka (avšak jde o nesmyslné srovnání, protože počet úmrtí zasadil do stejného měřítka jako denní přírůstek nakažených, který je logicky vyšší), má 12 tisíc sdílení.
Další pohled na věc nabídla zpěvačka Bára Basiková. „O víkendu jsem přečetla pár rozhovorů s chytrými lidmi, většinou lékaři, také s hygienikem a imunologem, viděla jsem na netu rozhovor s velmi povolaným člověkem. Proč říkají úplně něco jiného než to, co nám vnucují politici a ostatní panáci v televizi? Co to má znamenat? Je to spiknutí? Proč se máme bát?“ ptala se.
Jejich zkušenost však nesdílí kolega ze šoubyznysové branže, herec a moderátor Václav Kopta. Ten se koronavirem nakazil a na svůj profil si před několika dny napsal: „Všem, kdo tvrdí, že covid je virtuální manipulace sloužící mocným tohoto světa k jeho ovládnutí, vzkazuju jediné: jste hlupáci a modlete se, aby se tenhle sekáč nepodíval také na vás! Je mi fakt zle,“ popsal svůj postoj k nemoci.
Co tyto příběhy přinášejí? Pohled na to, že zkušeností s koronavirem mají lidé logicky mnoho a každá z nich je jiná. Více, či méně. Kromě odlišných názorů ale přinášejí tyto postřehy ještě jeden náhled na věc.
Jde o vnitřní pocit lidí, že počet sdílení nebo lajků určuje důvěryhodnost a „pravdivost“ daného názoru. Názoru, který má lidem údajně otevřít oči. Což ale při bagatelizaci problematiky má spíše opačný účinek.
Dojmologie jedině v kontextu faktů
Jenže právě v tom se liší názor „někoho“ a názor „někoho s vlivem“. Oblíbený argument „nejsem odborník, ale“ totiž u celebrit ztrácí na významu ve chvíli, kdy fanoušci začnou sdílet nějaký jejich názor na sociálních sítích jakožto pravdu. Ve známý obličej mají totiž lidé důvěru. Názory nikdo nikomu nezakazuje, ale je nezbytně nutné myslet na následky.
„Většina lidí sice řekne, že to není o moc horší než chřipka… No, doufejme, že není. Je možné, že to o dost horší než chřipka je, a následky se mohou projevit až v dlouhodobém horizontu. Proto ta idea ,ať už onemocním, ať to mám za sebou‘ není úplně dobrý nápad,“ vysvětlil v nedávném rozhovoru pro deník FORUM 24 virolog Jan Pačes.
Amatérské názory publikované jakožto fakta by samozřejmě měly být podloženy ověřenými daty nebo studiemi, na což facebookový prostor z principu samozřejmě nemyslí. Bohužel to však vede k tomu, že podobná dojmologie může jednoduše zastínit názory skutečně relevantní a kompetentní. A to je problém.
V přehršli mnoha „jediných správných“ pohledů na věc tak vzniká chaos a nejistota, což je ideální podhoubí k rozšiřování dalších dezinformací a lží – ať už se týkají toho, že za koronavirem stojí Bill Gates, nebo že při testu na covid sestřičky vkládají pacientům do nosu čip. I na takové šílenosti lze na internetu natrefit a mnoho lidí jim věří.
Češi bývají sezónní odborníci na hokej, na politiku, na migrační krizi, a když na to dojde, tak i na ekonomiku. Asi málokdo z nás ale tušil, kolik se mezi námi pohybuje epidemiologů, virologů a rouškologů.
Kritické názory na pandemii či vládní opatření by rozhodně nebylo dobré ignorovat nebo dokonce mazat, ale je potřeba přemýšlet nad nimi v kontextu reálných dat, číst názory skutečných virologů a neuchylovat se k jednoduchým závěrům. Protože na jejich základě mezi lidmi vzniká buď panika, nebo totální rezignace.