Končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, o kterém se už dříve hovořilo jako o možném kandidátovi na prezidenta republiky, po čase opět připomněl, že jeho prezidentská kandidatura je stále ve hře, byť ji zatím ještě definitivně neoznámil. Přestože lékař a někdejší děkan 1. lékařské fakulty UK není osobností, která by byla široké veřejnosti nějak výrazněji známá, je zajímavé se podívat na to, jaké by mohly být jeho šance na zvolení prezidentem a zda má jako případná hlava státu co nabídnout.
V sobotním rozhovoru pro Lidové noviny Tomáš Zima ohledně svého rozhodnutí, zda se bude ucházet o post prezidenta, uvedl: „Vážně o tom uvažuji, bavím se s lidmi ze svého okolí a chci se bavit i s dalšími, na to teď budu mít i více času. Až se rozhodnu, tak se to lidé určitě dozví.“
To jsou slova, která zní velmi povědomě a od různých potenciálních prezidentských uchazečů a uchazeček je slýcháme poměrně často. Prozatím pořád ještě nenastal čas, kdy by se prezidentské kandidatury oznamovaly jasně a zřetelně, stále jsme v etapě, kdy se jen hovoří o úvahách na dané téma, i když je samozřejmě několik výjimek, mezi které patří například matematik a miliardář Karel Janeček.
Rektor Zima, kterému se mandát v čele Univerzity Karlovy v těchto dnech chýlí ke konci, stejně jako jeho kolegyně – rovněž končící rektorka Univerzity Mendelovy v Brně – Danuše Nerudová v tuhle chvíli pouze spřádá prezidentské úvahy. Od ekonomky Nerudové ho ale přeci jen několik věcí odlišuje.
Tak třeba Tomáš Zima byl na rozdíl od ní za minulého režimu členem Komunistické strany Československa, byť u Nerudové je to dané především tím, že už patří k jiné generaci, která i kdyby chtěla, vstup do KSČ již nestihla. To je další důležitý rozdíl mezi nimi. Příslušnost k různým generacím se pak projevuje i v některých jejich rozdílných názorech.
V každém případě ve prospěch Nerudové hraje to, že žen, kterým by bylo pod padesát, většinou v prezidentském klání příliš není. Naproti tomu muži nad padesát, mezi které patří i Zima, se to ve volbě prezidenta v České republice zpravidla jen hemží.
Příliš mnoho bývalých členů KSČ
Na druhé straně rektor Zima si je zjevně jistý tím, že disponuje kvalitami, kterými by měl prezident republiky oplývat. Minimálně když ve zmíněném rozhovoru popisuje, jaké požadavky by podle něho měla hlava státu splňovat, zdá se, že to na něj samotného velmi dobře sedí.
„Myslím, že by to měl být člověk, který má zkušenost s jednáním s politiky a byznysmeny. Neměl by to být někdo bez zkušeností s řízením a komunikací. Nechci říkat, jestli to má být byznysmen, nebo spíš politik. Měla by to být osoba, která bude společnost spojovat než ji rozdělovat,“ zdůrazňuje v souvislosti s hlavou státu Tomáš Zima.
Jistě, končící rektor uvedené zkušenosti má. Přesto není jasné, proč by zrovna on měl na prezidenta kandidovat. O jeho názorech, postojích a zastávaných hodnotách toho příliš nevíme. V poslední době nejvíce upoutal tím, že snižoval závažnost pandemie covidu-19 a byl zastáncem promořování.
Kromě toho jeho šance za zvolení jsou minimální. Vypovídá o nich mimo jiné i to, že na něj sázková kancelář Fortuna zatím nevypsala žádný kurz, takže s ním doposud zjevně vůbec nepočítala. Určitě to brzy napraví a nějaký kurz mu přisoudí, ale už teď se dá předpokládat, že to nebude žádná sláva.
V citovaném rozhovoru padla rovněž otázka, zda Tomáš Zima hodlá usilovat o podporu nějaké politické strany, zákonodárců nebo mu budou stačit „lidové“ hlasy. Odpověděl na ni takto: „To je věc, o níž se s některými politiky bavím, ale rozhodující bude vůle občanů.“
Co k tomu dodat? V přímé volbě prezidenta budou mít voliči s velkou pravděpodobností na výběr hned z několika bývalých členů Komunistické strany Československa. Dalšího už asi nepotřebujeme. Mnohem cennější by bylo, kdyby mezi favority prezidentského klání byl někdo, kdo rudou stranickou knížku nikdy neměl.