KOMENTÁŘ / Šéf Wagnerovy skupiny se v sobotu ráno se svými bojovníky vydal na výlet do Moskvy. Jejich cílem se měl stát Kreml s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pokus o puč ale skončil už před Moskvou, kdy se podle všeho podařilo běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi vyjednat zastavení žoldnéřů a jejich stažení z míst vzdálených asi 200 kilometrů od hlavního města Ruské federace. To, že se žoldnéři dostali až k branám Moskvy, nám říká několik zajímavých věcí o současném Rusku i jeho válce na Ukrajině.
Myšlenka, že celou vzpouru a tažení na Moskvu zorganizoval sám Jevgenij Prigožin, přezdívaný Putinův šéfkuchař, protože se ke svému bohatství dostal díky síti restaurací a cateringové firmě, je samozřejmě naivní. Zřejmě tak muselo jít o širší spiknutí. Prigožin navíc musel mít informace i zevnitř ruského vedení. To je podle všeho jednou z prvních několika chyb tajných služeb.
Minimálně druhou chybou tajných služeb je absolutní nepřipravenost státu na možnost, že se jedna z polosoukromých armád, které v Rusku působí, vzbouří. Na internetu v průběhu soboty kolovalo několik videí, jak se vedení země snaží připravit na příjezd kolony blíže k Moskvě.
Protitankové zábrany, které jsou mimochodem na skoro každé větší křižovat v Kyjevě pro případ, že se Rusové opět pokusí dobýt hlavní město Ukrajiny, byste na videích ale hledali marně. Videa zachycují jen bagry, které dělají příkopy v silnicích, a náklaďáky, které brání průjezdu. Ani jeden z těchto způsobů ale kolonu vojenské techniky nezastavil.
To kromě absolutní nepřipravenosti na takovou situaci ukazuje i jinou věc. Rusové podle všeho nemají moc techniky, kterou by mohli použít uvnitř země. Dá se ale jen těžko říct proč. Jednou z možností jsou velké ztráty na Ukrajině. Ty Rusko dlouhodobě popírá. Naopak podle ukrajinských statistik, které odborníci popisují jako realističtější, ruská armáda ztratila přes čtyři tisíce tanků a necelých osm tisíc obrněných vozidel.
Další záhadou je, proč Rusové nesáhli k použití dronů. V paměti můžeme mít začátek války, kdy ruské kolony zapadly a Ukrajinci je jednu po druhé ničili pomocí bezpilotních letadel. Prigožinova kolona byla lehce zasáhnutelná, drony ani letadla ale nikde. S trochou nadsázky by se možná dalo říct, že kdokoliv s nějakým počtem těžké techniky by se mohl k Moskvě přiblížit za 24 hodin a ruská armáda nic nezmůže.
Prigožin vsadil na rychlý postup, možná by se dalo mluvit i o blitzkriegu. Odborníci celý den upozorňovali, že k postupu na Moskvu nemá dostatečnou logistiku. Částečně se mu tak mohlo podařit vyvrátit různé pocity, že Rusové logistiku prostě neumí. Přece jen se s těžkou technikou dostali wagnerovci až skoro k Moskvě.
Prigožin dlouhodobě kritizoval vedení ruské armády. Za fiasko jarní ofenzivy, která v podstatě skončila dříve, než si jí někdo všiml, jsou odpovědní dva lidé – ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník Generálního štábu armády Valerij Gerasimov. To, že oba dva Prigožin otevřeně a dlouhodobě kritizuje, ukazuje, že nálada v ruské armádě asi není úplně ideální.
To vše se navíc děje v době, kdy ukrajinské síly plánují opětovný začátek protiofenzivy. V sobotu se jim dokonce v Doněcké oblasti podařilo osvobodit Krasnohorivku, kterou ruské síly držely od roku 2014, kdy začala první fáze války na Ukrajině. To náladě v armádě a pocitu, že Šojgu i Gerasimov zvládají svoji práci, asi moc nepřidá.
O ruské armádě a celé sobotní situaci v Rusku koluje po internetu hned několik vtipů. Ukrajinci prý vykoupili všechen popcorn, když sledovali, co se na východ od jejich hranic děje. Další mluví o tom, že v roce 2021 byla ruská armáda druhá nejlepší na světě, o rok později druhá nejlepší na Ukrajině a v roce 2023 druhá nejlepší v Rusku. Rusko je prostě země, kde zítra znamená včera.