„Zelenou dohodu vnímáme jako velkou výzvu a příležitost zásadně přenastavit dosavadní způsob života ve všech směrech, změnit svůj způsob myšlení,“ řekla ředitelka Aliance pro odpovědné podnikaní Daniela Němcová. Co tedy vlastně znamená ona často zmiňovaná Zelená dohoda. Máme ji vnímat jako příležitost, nebo snad hrozbu?
Institut TOPAZ požádal přední odborníky, jako jsou profesor Bedřich Moldan, bývalý ministr životního prostředí, Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku či Soňa Jonášová, zakladatelka a ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky, aby napsali svůj pohled na tuto problematiku. Do nové knížky, kterou si můžete přečíst na této adrese: Zelená dohoda pro Evropu a střední třída – TOPAZ (top-az.eu), přispěla i řada politiků, kteří jsou mnohdy u těch nejdůležitějších rozhodnutí, jako je europoslanec Luděk Niedermayer nebo prezident Evropské asociace malých a středních podnikatelů při EPP Ivan Štefanec.
Pohled rozšiřují politologové, novináři a analytici, jako je Ladislav Cabada, který působí na Metropolitní univerzitě Praha, nebo Tomáš Jungwirth, vedoucí klimatického týmu Asociace pro mezinárodní otázky a další experti i ze zahraničí.
„Abychom docílili změny v oblasti, která bude mít bezpochyby zásadní dopad na náš životní styl, musíme mobilizovat podporu veřejnosti. Tato publikace sleduje příležitosti a rizika Zelené dohody pro Česko jako členskou zemi EU,“ napsala Lucie Tungul, která je šéfeditorkou této knihy, kterou si můžete přečíst nebo stáhnout na stránkách TOPAZu.
Publikace vznikla v rámci projektu, který podpořily Wilfried Martens Centre for European Studies a Hanns-Seidel-Stiftung.