Voliči v České republice pravděpodobně předají moc kontroverznímu miliardáři Andrejovi Babišovi, druhému nejbohatšímu muži v zemi, který vedl protikorupční kampaň, ale sám je vyšetřován. Takto charakterizuje předvolební Česko na BBC.com Rob Cameron. Všímá si, že v kampani dominovala velká témata, včetně přijetí eura, přistěhovalectví a vztahů s Ruskem, ale také některé obskurnější věci, jako je rostoucí cena másla.
Pak přidává momentku ze setkání s jedním malým českým podnikatelem.
„Antonín Kokeš je ve věku kolem čtyřiceti, vousatý muž s výraznýma očima a s úsměvem na rtech. A má dost proč se usmívat. Poté, co získal jmění v podnikání s deskovými hrami, mohl se soustředit na svou celoživotní vášeň: chléb.
Ne že by ho sám pekl, nebo se dokonce považoval za kuchaře, ale právě otevřel čtvrtý pekárenský podnik se svým jménem. První hned u pražského náměstí Jiřího z Poděbrad, kde to hučí aktivitou, když tam sedíme u kávy.“
„’Začali jsme před čtyřmi lety. Chyběl mi v Praze dobrý chléb,‘ říká pan Kokeš. ‚V Německu, ve Švýcarsku, ve Francii, kde jsem hodně cestoval, jsem viděl malé pekárny, kde se každý den pečlivě peče čerstvý chleba a je tam příjemná a přátelská atmosférou, a pomyslel jsem si – ok, pojďme si je tady taky založit.‘
Směje se, když se ho zeptám, jestli vysoké ceny másla poškozují jeho podnikání – každou pekárnou ho prochází sto kilogramů denně.
‚Překvapuje mě, že je to tak velký problém, abych byl upřímný. Nechápu, co se kolem toho všeho nadělá.‘
Jeho slunná nálada potemní, když se ptám na Andreje Babiše. Jako ministr financí slíbil, že omezí byrokracii, což mělo Českou republiku učinit jednodušším místem pro právě takové podnikatele, jako je pan Kokeš.
‚Když jsem se s ním poprvé potkal a slyšel ho, pomyslel jsem si, že je jedním z nás a že pomůže malým firmám, ale to, co se děje, je naprostý opak,‘ říká mi a vysvětluje, že centrálně monitorovaný on-line prodejní registr plus povinné měsíční kontroly DPH českým firmám nepomáhají a brzdí je.“
Autor pak připomíná Babišovy sliby, že bude řídit zemi jako podnik, a jeho tvrzení, že právě jeho inovace pomohly zvýšit výběr daní a zlepšit české veřejné finance. Ekonomika je nyní v přebytku a životní úroveň stoupá.
„Jeho vlastní finance jsou však daleko temnější. Stejně jako vlastní rozsáhlé agrochemické impérium, tak má dva přední deníky a rozhlasovou stanici. Ale bylo to jeho farmářské a konferenční centrum Čapí hnízdo, které ukončilo jeho kariéru ministra financí poté, co byl formálně obviněn z podvodného získání finančních prostředků EU.
Jeho parlamentní imunita byla zrušena a Andrej Babiš – jehož jmění odhaduje Forbes na hodnotu 4,1 miliardy dolarů – nyní čelí dvěma samostatným vyšetřováním ze strany policie ČR a úřadu EU pro boj proti podvodům.“
Ani jeho mluvčí ani půl tuctu poslanců jeho strany ANO neodpověděli BBC na žádost o rozhovor. Babiš – podrážděně, jasně a agresivně – odmítá obvinění jako součást koordinované kampaně svých konkurentů v politickém boji a stále si myslí na vysokou pozici.
„Podívejte se, existuje jen velmi málo českých politiků, kteří tak tvrdě pracují, jsou asertivní a stejně přímí, jako je on,“ říká Pavel Telička, který byl členem strany ANO, dokud se s Babišem nerozešel týden před volbami především kvůli zahraniční politice. „Není mnoho českých politiků, kteří znají cizí jazyky jako on a měli v mobilním telefonu (německého ministra financí Wolfganga) Schäubleho nebo (francouzského prezidenta Emmanuela) Macrona,“ říká Telička pro BBC.
„Samozřejmě je otázkou, jak bude vládnout jako předseda vlády. A to je pro mě, po zkušenostech z posledních několika měsíců a neshod, které jsme měli, otázka.“
Také další jsou podle autora reportáže BBC znepokojení Babišovými postoji. Na rozdíl od Pavla Teličky je například proti přijetí eura. Je pevně proti unijním kvótám na uprchlíky a je nepřátelský vůči muslimským migrantům. „Tyto postoje jsou v dnešní době pro české politiky prakticky závazné a mít jiné stanovisko by bylo výjimečné. Pokud jde o další otázky, například o vztahy s Ruskem, tak tam je Babišův názor méně zřejmý. ‚Babiš není kremelským chlápkem,‘ říká Ondřej Kundra, který často píše o Babišovi pro týdeník Respekt. ‚Na druhou stranu, on také není příliš prounijní, je někde mezi. Až dosud jsme jedinou zemí střední Evropy, která nemá ve vládě skutečně populistickou stranu. To by se samozřejmě se mohlo změnit, kdyby Babiš vytvořil koalici s SPD nebo komunisty. Pak by se to – samozřejmě – mohlo změnit.’“
Když citujeme, co o náš píše zahraniční tisk, nejde o to, že bychom to už (někteří) dávno neznali. Spíš vidíme, že už si i jinde všimli, co pozoruhodného se tu děje.