Minulý týden si pro nemoc Vojtěch Adam nepřišel k prezidentovi pro jmenovací dekret, a mezi novými rektory tak chyběl. Protože však etická komise Mendelovy univerzity projevila určité pochybnosti o některých jeho publikovaných pracích, rozproudila se mezi akademiky debata, zda by měl, či neměl odstoupit z funkce, kterou ani nestačil přebrat. Vojtěch Adam se nakonec rozhodl na funkci rektora rezignovat. Důvody, které jej k odstoupení vedly, shrnul do jednoho zásadního – nechce škodit škole.
Končící rektorka Danuše Nerudová obdržela přibližně před týdnem výsledky jednání expertní etické komise, která již od listopadu loňského roku posuzovala vybrané Adamovy práce. Stalo se tedy tak v době, kdy byl Vojtěch Adam jmenován nastupujícím rektorem. Komise, kterou tvořili tuzemští i zahraniční odborníci, dospěla k názoru, že v celkem šesti článcích, které publikoval tým vědců pod vedením profesora Adama, se nacházejí pochybení, a doporučila je proto stáhnout z časopisů, v nichž byly otištěny.
O co se konkrétně jedná, a proč zareagovala akademická obec tak nečekaně prudce?
Když po volbě nového rektora v říjnu 2021 oznámila Danuše Nerudová na twitteru, že jejím nástupcem bude právě Vojtěch Adam, objevilo se následně několik upozornění, že řada jím publikovaných textů byla na specializovaném webu PubPeer, který slouží ke komentování vědeckých publikací a k diskusi o nich, označena za studie, jež manipulují s daty. Tedy něco, co je v seriózní vědecké práci zcela nepřípustné. Původní diskuse pak přilákala k práci profesora Adama větší pozornost, jejímž výsledkem bylo, že se otázky o kvalitě jeho vědeckých projektů a nesrovnalostech v nich objevily nakonec u celkem 26 prací. Případ rázem vzbudil značnou pozornost ve vědecké obci a instituce, s nimiž Vojtěch Adam spolupracoval, tedy Mendelova univerzita Brno, Vysoké učení technické v Brně a Středoevropský technologický institut CEITEC, se rozhodly vytvořit vyšetřovací komisi, jež by podezření potvrdila, či vyvrátila.
Posuzováno bylo nakonec dvanáct prací, v nichž byl Vojtěch Adam tzv. korespondujícím autorem, a zodpovídal tedy za archivaci údajů. Členové komise si následně od něj vyžádali veškeré archivované údaje a podrobně je prostudovali. Na základě tohoto studia, doplněného ještě o konzultace přímo s profesorem Adamem, vydala komise rozhodnutí, že tři posuzované práce jsou naprosto v pořádku a není je nutno nijak doplňovat. U tří prací byly zjištěny nedostatky a autoři by měli zvážit, zda dokumenty kvůli nesrovnalostem z časopisů nestáhnout. A šest zbylých prací komise doporučila přímo ke stažení.
Důvodem byla především manipulace se zjištěnými daty, z nichž výzkum vycházel. Například u jedné práce z roku 2016 bylo stejné mikroskopické pole použito dvakrát, z toho jednou bylo otočeno a Vojtěch Adam nebyl schopen vysvětlit, jak a proč k takové manipulaci mohlo dojít. Navíc poskytnutá nezpracovaná data nebyla doprovázena záznamy v laboratorních zápisnících. V publikaci z roku 2018 byla zjištěna další manipulace s obrazem, kdy opět došlo k duplikování a zrcadlovému převrácení snímku.
Podle komise jde o vážné nedostatky, neboť „vědecká práce se v rozhodující míře opírá o mimořádné přísnosti a vyžaduje maximální integritu prezentovaných údajů. Není důležité, zda jsou manipulace záměrné, nebo jsou výsledkem nedbalosti.“
Ve své rezignaci, kterou Vojtěch Adam ohlásil v neděli večer, tedy pouhý den předtím, než měl do rektorského křesla usednout, napsal, že „kroky typu vědomá manipulace či falšování dat a podobně jsem nečinil, a nikoho jsem k tomu nikdy nenaváděl“. Ale protože nechce za žádných okolností rozdělovat akademickou obec a zatěžovat Mendelovu univerzitu v Brně, rozhodl se z funkce odstoupit. „Mendelova univerzita v Brně má větší váhu než akademická kariéra jednotlivce,“ napsal profesor Adam.
Jeho rezignaci uvítala dosluhující rektorka Nerudová, která zároveň doufá, že univerzita mu dá „možnost očistit své jméno, protože tu šanci si zaslouží“.
Jak včera oznámila Mendelova univerzita, jejím vedením byl ministrem školství Petrem Gazdíkem pověřen jeho náměstek a bývalý ministr školství Robert Plaga, který je absolventem Mendelovy univerzity a v minulosti na ní také působil jako ředitel Centra pro transfer technologií. Školu nyní čeká volba nového rektora. Jeho jméno by mohlo být známé přibližně do dvou měsíců.
Nejde o první akademickou rezignaci
Je vhodné připomenout, že rezignace Vojtěcha Adama není v tuzemském akademickém světě první podobnou situací.
V prosinci 2018 po nátlaku akademiků i médií odstoupil z funkce prorektora pro vnější vztahy Univerzity Karlovy uznávaný historik Martin Kovář, který 15 let vedl Ústav světových dějin na Filozofické fakultě UK. Rezignoval nejen na funkci ve vedení, ale následně Univerzitu Karlovu opustil zcela.
V tomto případě však šlo o prokázané podezření z přímého plagiátorství. Jeho publikace totiž vykazovaly příliš zjevné shody s knihou anglicky píšícího historika Barryho Cowarda. Etická komise Filozofické fakulty UK se v únoru 2019 usnesla, že „vznesené podezření z plagiátorství je oprávněné“, a to na základě posudků čtyř zahraničních historiků a lingvistů. Vzhledem k tomu, že Martin Kovář na podkladě těchto prací získal jak docenturu, tak profesuru, vyslovila komise dokonce názor, že tituly docent a profesor získal Martin Kovář neoprávněně. Kromě této kauzy ještě etická komise FF UK řešila další podnět, který podal historik Daniel Srch a který se týkal opisování celých pasáží z knihy vydané ve Velké Británii v roce 1987 do Kovářova článku z roku 2006. A i v tomto případě dospěla v červnu 2019 komise k jasnému závěru: „Byla porušena etika vědecké práce a došlo k plagiování cizího textu. Bylo zjištěno přebírání celé výkladové struktury, jednotlivých argumentů, poznámek, citovaných pramenů a literatury, i jazykové výstavby textu.“