Server noeovlivni.cz přinesl rozhovor s „dlouholetým aktivním českým špionem“, který popisuje bezpečnostní situaci i to, s jakými informacemi dnes zpravodajci pracují a jak s nimi nakládají politici. Není to nic veselého, ale ani nic, co bychom si už dávno nemysleli.
Agent říká, že „naši“ muslimové nejsou teroru nakloněni. „Komunita vyznavačů islámu, která tu žije, většinově není zaměřená tímto směrem. Bavíme se o lidech středního věku, kteří tu jsou etablovaní, mají své rodiny, sociální vazby a ekonomické zázemí… Teroristické útoky nejsou jejich cílem. Nemají důvod nic takového dělat, to by pro ně byla podnikatelská i osobní sebevražda. Jsou to lidé, kteří se více či méně legálně dostali k nějakému kapitálu a vlivu a tohle by je zničilo. A navíc to v nich opravdu není. Jejich prohlášením, kterými se distancovali od násilí, věřím.“
Popisuje ale, že přibližně v roce 2010 došlo k tomu, že se muslimská komunita rozdělila a zahraniční centra muslimů rozdělená na sunnitskou a šíitskou část začala podporovat své lidi a nastal „ideový konkurenční boj“.
Jaký typ terorismu nám hrozí? „Případ České republiky je osamělý vlk, kdy buď sám ze své vlastní motivace, nebo řízeně někým zvenčí je vytipován, aby něco spáchal. Motivace v takových případech bývá i finanční: tady máš deset tisíc dolarů, převedeme to tvojí rodině v Sýrii, Afghánistánu nebo třeba Iráku. A ty za to uděláš to a to.“ Že příbuzným ty peníze pak šéfové teroru třeba zase seberou, to už se „mučedník“ nedozví.
Vážné je, že na varování politici nedbají. „Operativci měli informace, že se něco děje na Balkáně a míří to špatným směrem. Bylo jim ale řečeno, že Balkán je nezajímavý, že se tam už roky neválčí a ani nějak zvlášť brzo nezačne. A navíc, že není politicky únosné, abychom řekli, že v Albánii a Kosovu jsou buňky, které nás mohou ohrozit. Nikdo si nechtěl přiznat, že z tohoto směru může přijít nějaké nebezpečí. Nikdo si nedokázal před pěti lety představit, že by se přes Balkán mohlo během roku a půl převalit přes milion lidí.“
Pokud jde o naše prostředí, tak říká: „Dojde k teroristickému útoku. Nemyslím, že v tak děsivém rozsahu jako útoky v Paříži nebo Bruselu, ale dojde. První, co hrozí, je vyřizování účtů v muslimské komunitě a náhodné oběti. Radikální islám zkrátka bude na vzestupu a nikdo s tím nic neudělá. Vyhneme se tomu, jen když se tu zavede diktaturní systém, pak je vyšší pravděpodobnost, že se takové jevy bude dařit eliminovat.“
Když čteme rozhovor s agentem nějaké tajné služby, tak si nejdřív pochopitelně musíme položit otázku, proč ten člověk vlastně mluví a až potom máme věnovat pozornost obsahu. Agent totiž mluví buď s vědomím svých nadřízených, což znamená, že chtějí na veřejnost dostat nějaké informace a něčeho tím dosáhnout, nebo mluví bez jejich vědomí a potom k tomu má nějaký společenský nebo osobní motiv. Ten může být dobrý nebo špatný.
V tomto případě není obsah namířen proti tajným službám samotným, ale tou hlavní myšlenkou se zdá být, že tajné služby vědí důležité informace předem a politici z nějakých důvodů na ně neberou ohled. Proto bychom se spíše mohli klonit k verzi, že tajná služba vyslala signál, že se na ni kašle.
Něco takového už koneckonců z historie známe třeba z pamětí generála Moravce. Víme o poměrech za první republiky, kdy československá tajná služba měla dobré informace o nacistickém Německu a sám generál Moravec asi týden před okupací sdělil československé vládě, co se stane. Na den přesně řekl, kdy k okupaci dojde A jaká by bylo dobré přijmout opatření, například poškodit náš zbrojní průmysl, aby nebyl pro Německo použitelný, přesunout naše letadla do zahraničí, aby nepadla do rukou okupanta a podobně. Nestalo se ale nic, protože politici tomu nevěřili a vedení armády samotné se domnívalo, že k žádné okupaci přece nedojde, protože na tom Německo nemůže mít žádný zájem.
Moravcovi nezbylo nic jiného než sebrat archiv tajné služby a na poslední chvíli s letadlem zmizet do Londýna. Když Němci našli v jeho úřadu prázdné skříně, konstatovali, že by udělali to samé.
Ta druhá věc je, o čem agent hovoří. Ta dobrá zpráva je, že nepropadá hysterii a konstatuje, že naprostá většina uprchlíků nejsou žádní teroristé, protože to už by Německo samo bylo dávno v plamenech. Ta špatná zpráva je, že se teroristé pokusí své lidi propašovat mezi uprchlíky a my s tím nic nenaděláme bez zavedení diktatury. Dodejme, že diktaturu ovšem zavést nemůžeme, protože tím bychom sami nastolili to, proti čemu bojujeme (tedy snad aspoň většina z nás).
Závěr si z toho můžeme udělat asi takový, že jediné řešení by bylo tajným službám naslouchat a lépe koordinovat jejich činnost. Jak u nás, tak po celé Evropě. Na to koneckonců dávno apelují třeba Američané. Máme postupovat krok za krokem bez vyděšení a bez naivity. Pokud toho bude schopen.