Jevgenij Prigožin měl mnoho nepřátel a jeho smrt mohli zosnovat mnozí, říkají Rusové, kteří se stali účastníky ankety uspořádané přímo v ulicích Moskvy. Podle některých se mu osudnou stala nedávná vojenská vzpoura a jeho žoldáci pro Rusko na Ukrajině vybojovali velká území.
„Jen málo lidí v naší zemi bude chtít o takových věcech mluvit na kameru,“ domnívá se mladá Ruska, kterou v rámci ankety ohledně smrti Jevgenije Prigožina oslovil ruský web The Moscow Times. V tom se ale zmýlila, protože někteří, ač zdaleka ne všichni Rusové, kteří byli osloveni, byli sdílnější než ona.
„Byl Jevgenij Prigožin zavražděn? A co teď bude s wagnerovci?“ zeptal se zmíněný web Rusů v ulicích Moskvy. V rámci ankety obdržel široké spektrum odpovědí, i když je zjevné, že někteří respondenti odpovídat nechtěli, či nemohli. Co si běžní Rusové o smrti známého podnikatele myslí?
„Promiňte, ale tohle víte vy sami dost dobře,“ odpověděla mladá žena na otázku, co se podle ní stalo Prigožinovi. „Možná to byl teroristický útok,“ myslí si další Moskvanka. „Myslím si, že to všechno bylo naplánováno, aby se ta záležitost vyřešila,“ domnívá se třetí s tím, že nyní bylo vše uzavřeno. Nemyslí si ale, že by byl Prigožin zavražděn. Neřekla by ani, že byl Prigožin špatný člověk. „Říkal pravdu,“ myslí si mladá Moskvanka.
Udělal dobré věci
Říkal, co si myslel, jako každý člověk měl právo na svůj názor, věří zase mladík, kterého novináři zpovídají na nenápadné moskevské ulici. „Někteří lidé s ním souhlasili, ale já ne,“ dodává rychle.
„Se svými bojovníky zabral mnoho ukrajinského území,“ ocenil další mladý muž, podle kterého to ale zejména Rusko vyšlo velmi draho. Byl to podle něj dobrý člověk, a myslí si, že pomáhal (patrně ruskému vojenskému úsilí, pozn. red.).
Nejpozitivněji hodnotí Prigožina muž středního věku, podle kterého Prigožin vykonal řadu dobrých věcí, i když jejich výčet uvést nehodlal. Potvrdil ale, že mu jeho smrt není lhostejná a že je mu po majiteli soukromé žoldácké armády smutno. „Úřady to nazvou nehodou, omylem sil protivzdušné obrany, nebo podobně, ale není jasné, jestli to byla raketa nebo bomba,“ řekl tento patrně nejradikálnější Prigožinův stoupenec v celé anketě. Podle něj byl Prigožinův osud zpečetěn ve chvíli, kdy se vzbouřil a jeho jednotky vyrazily na Moskvu.
„Vláda má něco za lubem,“ domnívá se další muž středního věku, kterého redaktor oslovil na rušné ulici. Ten se také nerozpakoval svěřit se svým přesvědčením, že Prigožin byl zavražděn. Je v tomto případě ale spíše výjimkou, protože většina Rusů se ke smrti podnikatele vyjadřovala výrazně zdrženlivěji. Když se ho redaktor zeptal, kdo Prigožina zabil, označil to za podivnou otázku a požádal ho, ať ji adresuje policejním vyšetřovatelům. „Komu jeho smrt prospěla?“ položil řečnickou otázku. „Obyčejní lidi nejsou hloupí,“ dodal.
Taktická chyba?
Zajímavý postřeh měl mladík, podle kterého je zvláštní, že v jednom letadle letěli hned tři důležití představitelé žoldnéřů, z nichž každý měl mít podle něj k dispozici své vlastní soukromé letadlo. Prigožin byl podle něj kontroverzní osobností, zejména kvůli své ozbrojené vzpouře, kterou sledoval s nevěřícným úžasem. Jiný mladý muž zase podotknul, že Prigožin měl mnoho nepřátel, i kromě ruského vedení, a že zájem na jeho smrti mohlo mít mnoho osob. Wagnerova skupina bude nyní podle něj rozpuštěna.
Vyhýbavé a opatrné odpovědi Moskvanů pokračují po většinu času pořízeného videa. Na respondentech je patrná zřetelná tíha, stres a potřeba co nejrychleji z nekomfortní situace uniknout. Mladá žena, která v závěru videa odmítne odpovídat na položené otázky, reaguje na dotazy s pobaveným a výmluvným výrazem.
Američtí analytici z Institutu pro studium války označili za pravděpodobného spolupachatele a iniciátora Prigožinovy vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina, vzhledem k tomu, že ani vojenské špičky ruského režimu by se podle nich bývalého Putinova chráněnce neodvážily zlikvidovat bez jeho výslovného souhlasu. Datum Prigožinovy smrti také následovalo symbolicky dva měsíce po jeho vzpouře. Jak uvedli, v době smrti Jevgenije Prigožina se hlava ruského státu nacházela na koncertu pořádaném při příležitosti 80. výročí bitvy u Kursku.