Napadení Ukrajiny přímou vojenskou invazí po osmi letech faktického válečného napadání ze strany Ruska je jasným porušením mezinárodního práva. Už anexe Krymu a podpora separatistů na Donbase Moskvou byla zcela nepřijatelná. Kdo chtěl, mohl mít celé roky informace, kdo je viníkem konfliktu. S většinou Rusů ale fakta nijak nehnula. V 21. století je to zcela tristní.
Na aspoň trochu věrohodné sociologické průzkumy, co si Rusové v Rusku myslí, si musíme počkat. Poslední data, kterým můžeme přikládat nějakou váhu, máme z doby několika dní těsně před invazí. Sbírá je ruské Levada Centrum, nezávislá sociologická instituce, které byl proto nalepen statut „zahraničního agenta“.
Nejdřív základní informace Levada Centra: Činnost Vladimira Putina ve funkci v únoru schvalovalo 71 procent občanů. Oproti loňskému srpnu vzestup o deset procent. To by skoro mohlo stačit. Ale jděme dál.
Ocitujme ze zjištění:
„Na pozadí eskalace situace kolem Donbasu vzrostl podíl těch, kteří mají k Ukrajině negativní postoj: jestliže v listopadu loňského roku mělo k Ukrajině negativní postoj 43 procent respondentů, pak v únoru letošního roku to bylo 52 procent. Za iniciátory eskalace na východě Ukrajiny považuje 60 procent respondentů Spojené státy americké a země NATO. 33 procent respondentů se domnívá, že (separatistické útvary) DLR a LLR by se měly stát nezávislými státy, 25 procent se domnívá, že by se měly stát součástí Ruska. Průzkum byl proveden ve dnech 17.-21. února.
Na pozadí vyostření zahraničně-politického konfliktu kolem Donbasu se postoj Rusů k Ukrajině zhoršil. Jestliže v listopadu 2021 mělo k Ukrajině kladný postoj 45 procent Rusů a negativní 43 procent, pak v únoru 2022 to bylo 35 procent a 52 procent.“
Několik dní před začátkem války situace kolem Ukrajiny polovinu Rusů nezajímala.
„Poslední dění na Ukrajině pozorně sleduje 44 procent Rusů: 20 procent velmi pozorně, 24 procent docela pozorně. Bez větší pozornosti sleduje dění 38 procent respondentů, 14 procent nesleduje vůbec.“
Kdo je viníkem? Propaganda Kremlu dosáhla značného úspěchu.
„Za iniciátory eskalace na východě Ukrajiny považuje 60 procent respondentů Spojené státy a země NATO, 14 procent Ukrajinu. V listopadu 2021 polovina (50 procent) respondentů označila za iniciátora eskalace USA a země NATO.“
Ještě na doplnění: „Třetina (33 procent) respondentů se domnívá, že by se DLR a LLR měly stát nezávislými státy, čtvrtina (25 procent) se domnívá, že by se měly stát součástí Ruska, 17 procent souhlasí s tím, že autonomie Doněcké a Luhanské oblasti v rámci Ukrajiny je dostatečná. Oproti březnu 2021 se podíl zastánců nezávislosti lidových republik zvýšil o pět procentních bodů. Největší podpora nezávislosti DLR a LLR je zaznamenána ve věkových skupinách 40-54 let a 55 let a starších: 37 procent a 38 procent podporuje nezávislost lidových republik. Mezi zástupci skupiny 18-24 let podporuje tento názor 19 procent, ve skupině 25-39 let 28 procent.“
Tolik průzkum. Začátek války bude nejspíš znamenat nějaký další zlom v myšlení lidí, ale zřejmě můžeme očekávat, že to nebude tím směrem, jak bychom na Západě chtěli. V době internetu a sociálních sítí je pro mnoho obyvatelů Ruska zřejmě hlavním zdrojem informací zcela postátněná televize pod kontrolou Putinovy fašistické junty. Vymývání mozků za více než dvacet Putinova vládnutí bylo tak intenzivní, že už skoro není co vymývat.
Co by mohlo změnit myšlení Rusů? U tak velkého počtu lidí v ohromné zemi, kteří jsou po generace vystaveni neustále nějaké zcela lživé propagandě a žijí v různých nacionalistických uskupeních, můžeme těžko odhadovat. Němci změnili pohled na nacistický režim po drtivé porážce jejich země, smrti hlav diktatury a jejich odsouzení. Na Rusko dopadají už teď sankce, jaké ještě nikdy nebyly uvaleny, a bude to s postupem času stále horší. Budeme ale zatím v první fázi popření a vzdoru, kdy si snad lidé myslí, že když nedostanou dovážené čipy a jejich letadla nebudou moci létat do zahraničí (kromě Běloruska a podobných skvělých míst), nějak si pomohou svou hrdostí a vyřeší si to sami. Fáze popření může trvat velmi dlouho. Zvláště v případě, když se za viníka vší bídy označí zlý a dekadentní Západ prolezlý nacisty. Jiné průzkumy celé roky ukazují, že v Rusku není silná vrstva západně smýšlejících liberálů. Samo slovo liberál se po období vlády Borise Jelcina stalo nadávkou. Označují se tak lidé, kteří podle Rusů způsobili chaos, řádění zločinců a zaprodanost Americe.
Zhroucení Ruska je pro nějakou změnu podmínka nutná, ale ne dostačující. Rusko jako civilizační černá díra planety by mělo skončit. To je ale ještě hodně daleko. Můžeme zatím jen podporovat ty Rusy, co jsou zdravému myšlení nejblíž, a třeba se navíc modlit. Ovšem ne k tomu Bohu, kterému se klaní patriarcha Kirill. To je jen modla, která straší od dob carského samoděržaví. Toho způsobu vlády, do něhož se Rusko stále znovu a znovu propadá.
Technická poznámka k průzkumu: Průzkum Centra Levada byl proveden 17. ledna – 23. února na reprezentativním vzorku všech obyvatel ruských měst a venkova. Vzorek tvořilo 1618 osob starších 18 let ve 137 obcích 50 regionů Ruské federace. Průzkum byl proveden formou osobního rozhovoru v domácnostech respondentů. Rozložení odpovědí je uvedeno v procentech z celkového počtu účastníků spolu s údaji z předchozích průzkumů.