V České republice povstal nový bojovník za svobodné Bělorusko. Volá po sametové revoluci v Bělorusku, kritizuje vládní zásahy proti demonstrantům a hraje si na toho, kdo mobilizuje celou Evropu. Ten nový bojovník se jmenuje Andrej Babiš. Bojovník se z něho stal až ve chvíli, kdy se rozjely i v České republice protesty proti Lukašenkovi. Nejeden člověk už Babiše za jeho postoj pochválil. Tak proč premiéra kritizovat? Protože kámpáň, protože sám podobný režim, jako je ten v Bělorusku, budoval a pomáhal udržovat.
Všeobecný postoj obyvatel České republiky je zřejmě jasný: odsuzují Lukašenka a volají po svobodném Bělorusku. Diktátora podporují jen proruští noci. Na této vlně se aktuálně veze Andrej Babiš. Jeho téma je Bělorusko. Ačkoliv to slovo jsme z jeho úst do minulého týdne nejspíš ještě neslyšeli. Lukašenko je u moci 26 let. Kdy Babiše situace v Bělorusku zajímala naposledy? Správně. Nikdy. Až teď, když se o Bělorusku mluví všude.
Babišova marketingová maškaráda zkrátka vyměnila Jaromíra Jágra nebo kapelu Kryštof za Bělorusko. Použít a urvat pár hlasů. Nic jiného tam není. Babiš a Lukašenko toho totiž mají dost společného. Oba prominentní komunisté, oba budovali komunismus před rozpadem Sovětského svazu. Jen se poté vydali každý trochu jinou cestou, mohlo by se zdát. Ale… Lukašenko urval první prezidentské vítězství na nostalgii po „starých dobrých časech“ a na tom, že sliboval boj s korupcí. O tamní privatizaci mluvil jako o zlodějské. A Babiš? Ten před prvním vítězstvím sliboval, že „bude líp“ – v době, kdy byly slyšet věty o tom, že za komunistů „bylo líp“, no a samozřejmě prohlašoval, že je protikorupční hnutí, a hlásal, jak se tady kradlo. Lukašenko si opakovaně přizpůsobil zákony tak, aby mohl Bělorusku vládnout neomezeně a navěky. Babiš opakuje, že nikdy neodstoupí.
A jak se vlastně choval náš bojovník za svobodné Bělorusko před rokem 1989? Chodil na demonstrace? Vydával samizdatové tiskoviny? Pořádal protirežimní akce a volal po sametové revoluci? Ani ne. Jako prominentní komunista mohl cokoliv – cestoval po celém světě, pracoval v zahraničí a jako agent tajné policie totalitního státu pomáhal udržovat režim na nohou.
Ten, který teď volá po sametové revoluci v Bělorusku, před lety svým angažmá bojoval proti opozičním silám a proti změně poměrů v Československu. Je prvním premiérem, který fakticky vrátil do vlády komunisty.
Lidé se nemění. Že je Babiš model 2020 jiný než Babiš 1989, mohl pan premiér dokázat mnohokrát. Například mohl nespolupracovat s komunisty. Mohl se distancovat od postojů kolaborujícího Zemana. To, co Babiš předvádí okolo Běloruska, je jen divadlo, další kámpáň a snaha zalíbit se.