Na vnitrostranickém pirátském fóru se v těchto dnech probírá návrh na odvolání poslance a místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Mikuláše Ferjenčíka z pozice vedoucího mediálního odboru Pirátské strany. Podnět podal člen pražského zastupitelstva a zastupitel na Praze 4 Adam Jaroš. Jak si celou záležitost takhle krátce před volbami vykládat a co to vypovídá o Pirátech jako takových? Je až do absurdna dovedená vnitrostranická demokracie a transparentnost jejich ctností, anebo spíše koulí na noze?
Podle ankety, která Jarošův podnět doprovází, bylo ve čtvrtek večer 104 Pirátů pro Ferjenčíkovo odvolání, 168 proti a 22 se zdrželo. Dodejme, že Pirátská strana má podle aktuálních údajů celkem 1168 členů. Dá se tedy říct, že do celé věci je zapojena relativně malá část členské základny Pirátů, ale úplně zanedbatelný počet to také není.
Jaroš ve svém podnětu na odvolání Mikuláše Ferjenčíka, který podal tento týden ve středu, mimo jiné uvádí: „Vážené celostátní fórum, vzhledem k tomu, že v dosavadní ‚vydařené‘ kampani dochází k nulové sebereflexi a směje se nám už kdekdo, ať jde o amatéry, či odborníky na marketing, voliče Pirátů, či voliče kohokoliv jiného, rád bych tímto vyvolal jednání o odvolání Mikuláše Ferjenčíka z pozice vedoucího MO. MO evidentně nezvládá své kompetence a kromě kvalitativních dat (aka sociální sítě se nám smějí) máme již i kvantitativní (klesáme v průzkumech). Můžeme se klidně rozbrečet, jak jede dezinfo scéna a nikdo nás nemá rád, nebo se můžeme taky chytit za nos a třeba s tou kampaní ještě něco udělat.“
To, že se koalici Pirátů a Starostů ve volební kampani příliš nedaří a že jejich předvolební prezentace je místy dokonce úsměvná až trapná, je z velké části pravda, otázka je, nakolik za to nese odpovědnost právě Mikuláš Ferjenčík jako vedoucí mediálního odboru Pirátské strany.
Další věc je, do jaké míry může pomoci jeho konec v této funkci necelé dva měsíce před volbami. A pak jde samozřejmě ještě o to, zda samotné řešení Ferjenčíkovo odvolání nenapáchá více škody než užitku, protože dále upozorní na všechny problémy, které Piráti mají, a patřičně je rozmaže, což se ostatně právě teď děje.
Odpovídající zpětná vazba
Adam Jaroš na podobné námitky odpovídá přímo ve svém podnětu následovně: „Možná vás napadne, že jsou volby již za rohem a toto cvičení nemá smysl. Domnívám se, že aby mohlo skutečně dojít ke změně, musí být vedení poskytnuta odpovídající zpětná vazba, ať jsme v jakékoli fázi strany. Odvolání má jinou sílu a message, než vyšumění do vypršení mandátu. Netřeba asi říkat, že odstoupení by mělo sílu největší, ale to je na Mikulášovi.“
Člověka napadne, zda Piráti neznají ještě jiné způsoby a mechanismy, jak poskytnout odpovídající zpětnou vazbu bez toho, aby se daná věc objevila ve všech médiích. Na jedné straně tenhle transparentní způsob řešení problémů k Pirátské straně tak nějak patří, na straně druhé je pravda, že jí minimálně zčásti škodí. Zároveň nemálo Pirátů si to uvědomuje a z Jarošova podnětu rozhodně nejsou nijak nadšení.
Zajímavé je, jak se k celé záležitosti postavil samotný Mikuláš Ferjenčík. Ve čtvrtek na svém facebookovém profilu napsal: „Je to jednoduchý, demokratická strana, kde si lidi volí své vedení, a když jsou nespokojení, mohou ho i odvolat, versus firma, kde je majitel neomezený diktátor. Výběr je na vás.“
To zní, jako by návrh na své odvolání skoro vítal coby doklad toho, že Piráti jsou demokratická strana. Den předtím si ale dal jako svoji profilovou fotografii na facebooku takovou, na které má tričko s nápisem: „Za všechno může Ferjenčík“. Také jeho první reakce na podnět Adama Jaroše na pirátském fóru svědčí o opaku.
Pirátský poslanec zde napsal: „Jsem na kontaktní kampani v Pardubickém kraji, tak nemohu reagovat obšírněji, takže jen velmi stručně. Dva měsíce do voleb považuju tento podnět za mimořádně nešťastný, místo změn v kampani, které jsou potřeba a které děláme, budu muset řešit vnitrostranickou komunikaci. Po volbách odpovědnost samozřejmě vyvodím, pokud nevyhrajeme, tak odstoupím.“
Zneužití poklesu preferencí
Návrh Adama Jaroše opravdu některým Pirátům moc velkou radost neudělal a celá řada straníků ho podrobila značné kritice, což je víc než pochopitelné. Předseda poslaneckého klubu Pirátské strany Jakub Michálek na něj na stranickém fóru dlouze reagoval. Kromě jiného zde napsal: „Něco úplně jiného než věcná kritika je tenhle podnět, který zneužívá poklesu preferencí a chyb v naší společné kampani k mobbingu konkrétního člověka. A ten útok přichází od lidí, kteří dlouhodobě kritizují cokoliv a kdykoliv, nezjistí si potřebná fakta, vidí svou práci převážně v online diskusi, ale sami se na práci v kampani podílejí velmi omezeně.“
Zakladatel Pirátské strany Jiří Kadeřávek na pirátském fóru pro změnu uvedl, že Andrej Babiš pošle Adamu Jarošovi osobní poděkování a dodal: „Nejde jen o to, co chcete udělat, ale také kdy to uděláte a jak to uděláte. No a Adam si vybral naprosto nevhodnou chvíli. Co jiného k tomu říci? Snad slova Karla Havlíčka Borovského: ‚Za pravdu je dvojí sazba, někdy pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda srazí vaz.‘“
Také poslanec Tomáš Martínek vyjádřil obavu, že tuhle diskuzi „zneužijí některá média k posílení negativních narativů bez upozornění, že se to může klidně dít právě ve všech stranách, ale jen u Pirátů je tato vnitrostranická demokracie veřejná, což je naše velké pozitivum a výhoda pro voliče, že jsme jediná otevřená strana, která nejedná za zavřenými dveřmi“.
Naopak europoslankyně Markéta Gregorová podpořila Adama Jaroše s tím, že jí přijde důležité, že otevřel diskuzi a dal všem členům i příznivcům, ale i voličům, co to vidí podobně, najevo, že nejsou sami.
Co k tomu všemu dodat? Pokud si Piráti chtějí udržet svoji dosavadní velmi vysokou úroveň transparentnosti, nemají jinou možnost než s ní zacházet velmi kultivovaně a nanejvýš citlivě, což se zatím úplně neděje. Pokud se to nenaučí – a už je jedno, jak velká skupina členů Pirátské strany uvedené nástroje vnitrostranické demokracie případně zneužívá, jak naznačuje Jakub Michálek – zvlášť silně ji to dožene v okamžiku, kdy bude vládní stranou.