V posledních dnech a týdnech rostou obavy z toho, že ruský diktátor na Ukrajině použije atomové zbraně. Západní státy hrozí v tom případě tvrdou odvetou, ale co konkrétně udělají, z pochopitelných důvodů neřekly. Je jasné, že hlavním hráčem v takovém případě by byly Spojené státy americké. Ty ústy prezidentova poradce pro národní bezpečnost a ministra obrany řekly, že Moskvu detailně informovaly o tom, jaké následky by použití zbraní hromadného ničení mělo. Jaké budou, lze soudit z náznaků, jakým bylo třeba vystoupení amerického generála a bývalého šéfa CIA Davida Petraeusa. Vypadá to, že odveta by byla konvenční, ale drtivá.
Pokud máme věřit Petraeusovým vyjádřením, pak by se Spojené státy soustředily na ruské konvenční síly v současnosti nasazené na Ukrajině. Podobné informace prosakují i z jiných zdrojů, a je tudíž nutné je brát vážně. Podobná reakce navíc dává smysl v kontextu dlouhodobé americké snahy na jedné straně podpořit Ukrajinu, ale vyhnout se eskalaci a rozšíření konfliktu. Proto má být odveta za použití jaderných zbraní nejaderná. Pravděpodobně by došlo k masivnímu nasazení leteckých sil USA a zemí NATO, které by pomocí konvenčních zbraní decimovaly ruské okupační síly a pravděpodobně by se pokusily potopit i ruskou černomořskou flotilu.
Celou operaci si lze představit trochu jako zásah proti srbským silám v Kosovu v roce 1999, jen významně větší. Podle všeho by síly NATO rozmístěné na východním křídle Aliance na podobné údery kapacity měly. K tomu je třeba připočíst americkou šestou flotilu, vedenou letadlovou lodí Dwight D. Eisenhower. Pokud by se tedy Spojené státy a celá Aliance rozhodly pro ničivý konvenční úder, je vysoce pravděpodobné, že by jej dokázaly úspěšně provést.
Pravidla eskalace
Konvenční odpověď na jaderný útok lze číst jako snahu odradit Moskvu a případně ji tvrdě potrestat, ale eskalaci dále nestupňovat. Nasazení jaderných zbraní ze strany Ruska by samo o sobě bylo v tomto směru obřím krokem, ale země NATO naštěstí nejsou v pozici, kdy by byly nuceny reagovat stejně či podobně. Jaderná doktrína USA stála po celou studenou válku na předpokladu, že na masivní konvenční útok SSSR odpoví Amerika jadernými zbraněmi. Byla to ze strategického pohledu nepříjemná…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.