CESTOVÁNÍ / Hlavní město Skotska okouzlí historickými stavbami, milými obyvateli i okolní přírodou. Edinburgh je odedávna centrem vzdělanosti, zejména v oblasti medicíny, skotského práva, literatury, filozofie, přírodních a technických věd. Kromě tří univerzit a nespočtu muzeí a galerií je zde i oficiální sídlo krále, palác Holyroodhouse. Historické centrum, podle nějž pravděpodobně vznikl nápad na vzhled magického světa Harryho Pottera, je na seznamu památek UNESCO. Nejlepší doba pro návštěvu Edinburghu je právě na podzim či před Vánocemi, kdy má město nezapomenutelnou atmosféru.
Edinburgh je ideálním místem na víkendový výlet. Historické centrum projdete během jednoho dne. Zbytek času si nechte na galerie, muzea či návštěvu hradu, který je dominantou města a jedním z nejstarších opevněných míst v Evropě. Jestliže toužíte po skvělé fotce, jíž potěšíte své přátele na sociálních sítích, zajděte si na Vennel point, schodiště nacházející se naproti hradu. Jedině odtamtud uvidíte ikonickou vyhlídku na hrad vyčnívající nad uličkami Starého města. Po cestě z hradu narazíte kromě několika obchůdků s čarodějnickými potřebami či restauracemi s čarodějnickou tematikou i na katedrálu svatého Jiljí, založenou v roce 1124 králem Davidem I. Dodnes je funkčním kostelem a důležitou součástí občanských bohoslužeb.
Na okraji historického centra se nachází skotské sídlo královské rodiny, palác Holyroodhouse. I toto místo bylo založené králem Davidem I. Během staletí zažily prostory paláce mnoho historických okamžiků. Žila zde například skotská královna Marie, jejíž tajemník a milenec David Rizzio byl na tomto místě zavražděn. Během občanské války našlo v paláci útočiště vojsko Olivera Cromwella. Dnes je domovem královské rodiny a také oficiálním sídlem skotského krále.
Vesnice uprostřed města
Edinburgh je jedním z těch měst, které vás bude neustále překvapovat. Jen pár minut chůze od centra se nachází Dean Village, kde si budete připadat jako na skotském venkově. Dostanete se tam procházkou podél řeky Leith. V Dean Village se dříve mlelo obilí ve vodních mlýnech, jejichž pozůstatky jsou patrné dodnes. Ve vesničce se skrývají různé mlýnské kameny a kamenné desky zdobené plastikami pečeného chleba a koláčů. V srdci vesnice se nachází Well Court. Tato budova byla postavena v osmdesátých letech devatenáctého století a sloužila k ubytování místních dělníků, kteří pracovali ve vodních mlýnech. Dean Village je takzvané must see Edinburghu, tedy místo, kam musíte stoprocentně zavítat.
Jestliže kamenných domů máte dost nebo vám déšť typický pro skotský podzim a zimu začíná vadit, navštivte jedno z mnoha místních muzeí. Nedaleko Dean Village se nacházejí obě dvě Národní galerie moderního umění. Tyto rozsáhlé budovy, připomínající menší zámky z britských detektivek, jsou skvělým úkrytem před rozmary místního počasí, obzvlášť pokud sem jedete na podzim.
Milovníky současného umění nadchne Fruitmarket, který se ukrývá přímo pod hradem. Jak již název vypovídá, galerie vznikla spojením dvou bývalých budov tržnice. Prostory se proměnily ve výstavní už v sedmdesátých letech minulého století, ale od té doby prošly mnoha proměnami. Nejnovější rekonstrukce byla dokončena v roce 2021, kdy se galerie rozšířila do vedlejší budovy. Kromě výstav zde najdete i kavárnu a galerijní prodejnu s knihami ze světa umění, fotografie, architektury i módy.
Muzeum, kam se podíváš
Pokud vás zajímají spíše tradiční muzea, navštivte Národní skotské muzeum. Na šesti patrech můžete objevit artefakty z celého světa, zahrnující geologii, archeologii, přírodní historii, vědu, techniku, umění a světové kultury. Jedním z nejvýznamnějších exponátů je vycpané tělo ovce Dolly, která připomíná první úspěšné klonování savce z dospělé buňky. Mezi další zajímavosti patří staroegyptská expozice, jeden z extravagantních obleků sira Eltona Johna a velká kinetická socha nazvaná Hodiny tisíciletí. Skotským vynálezem, který je trvale oblíbený u dětí navštěvujících muzeum v rámci školních výletů, je Skotská panna neboli stroj na stínání hlav, který předcházel francouzské gilotině.
Při brouzdání centrem určitě neminete Muzeum spisovatelů oslavující životy tří velikánů skotské literatury, a to Roberta Burnse, sira Waltera Scotta a Roberta Louise Stevensona. Najdete zde portréty, vzácné knihy a osobní předměty včetně Burnsova psacího stolu, tiskařského lisu, na němž byl poprvé vytištěn Scottův román Waverley, a houpacího koně, s nímž si hrál jako dítě. Vstup do muzea je navíc zdarma. V Edinburghu jsou na své skotské spisovatele náležitě pyšní. Dokonce zde mají největší sochu prokazující poctu spisovateli, takzvaný Scottův památník věnovaný Walteru Scottovi.
Čáry, kouzla, knihy
Ať už je to šedými fasádami, dlážděnými ulicemi či pochmurným počasím, městu se nedá upřít jeho kouzelný vzhled, a to doslova. Autorka knih o světoznámém čaroději Harrym Potterovi J. K. Rowlingová se prý inspirovala místní zatočenou ulicí táhnoucí se do kopce nedaleko hradu. Podle Victoria Street vznikla Příčná ulice v jejím kouzelnickém světě. Podobně jako v knize i ve skutečnosti je obsypaná barevnými domečky, v nichž sídlí obchůdky s čarodějnickými potřebami, včetně oficiální prodejny předmětů z Harry Potter franšízy.
Kromě čarodějnic a kouzelných postav je město proslulé i svými antikvariáty a knižními prodejnami. Mezi nejznámější patří Armchair Books, kde najdete nejen klasiky světové beletrie, ale i sbírky poezie sahající až do devatenáctého století. Každého knihomola potěší i The Gently Mad nedaleko botanické zahrady. Kromě ilustrovaných knih pro děti, knih o Skotsku, architektuře, vědě a klasické beletrie prodávají řadu paspartovaných tisků z devatenáctého století, historických pohlednic i pár starožitností.
Ovčí žaludek, nebo nedělní pečeně?
Edinburgh je jedním z těch měst, kde se téměř všude dostanete pěšky. Po celodenním pochodování po nerovných dlážděných uličkách vám ale jednoduše vyhládne. Aby se tak nestalo hned z rána, zajděte si na pravou skotskou snídani, která vás zasytí až do pozdních odpoledních hodin. Skládá se totiž ze slaniny, párků, černého pudinku, což je směs vepřové nebo hovězí krve, sádla a krup, vajíček, fazolí, hub, pečených rajčat a nesmí chybět ani haggis, skotská národní pochoutka, směs ovčího srdce, plic, jater, obilovin a koření vařená v ovčím žaludku. Tuto vydatnou snídani podávají například v The Pantry neboli spižírně, která se svými snídaněmi proslavila natolik, že v The Sunday Times tvrdili, že je hlavním důvodem návštěvy města. Díky své popularitě i kvůli chybějící možnosti rezervací je vhodné přijít rovnou na otvírací dobu, jinak vás čeká dlouhá fronta.
Kavárnu či pekárnu zde najdete téměř na každém rohu. Mezi ty vyhlášené patří například 101 Bakery, kde tři kamarádky pečou nejen pestrobarevně zdobené dorty, ale i poctivé máslové pečivo. O kavárny z řetězce Fortitude Coffee takříkajíc zakopnete na každém rohu. Jejich pečlivě vybraná zrna pražená přímo v Edinburghu potěší i ty nejvybíravější kávové nadšence. Jestliže toužíte po tradičním jídle, zajděte si na Sunday roast, tedy nedělní pečeni. Tento pokrm typický pro celou Velkou Británii i Irsko najdete v neděli téměř v každé restauraci.
Edinburgh má tu výhodu, že se nachází nedaleko moře. Jakmile vás přestane bavit ruch města, nasedněte na autobus a za půl hodiny se dostanete na pláž Portobello, kde za každého počasí proudí davy místních. Díky promenádě s prodejnami nejrůznějších dobrot slouží toto místo k oblíbeným nedělním vycházkám. Pokud jste spíše fanoušci přírody, vyjděte nahoru na Arturovo sedlo. Starobylá vyhaslá sopka nacházející se na okraji města je součástí Holyroodského parku nedaleko stejnojmenného paláce. Jeho název je pravděpodobně odvozen od legendárního krále Artuše.