Praha ve středu zažije mohutný nájezd stovek aut. Budou směřovat do centra města. K vidění budou v okolí senátu. Poznáme je podle vlajek. Pravděpodobně budou také troubit. Ústředí mají řidiči na Klárově. Účastníci protestu dají jasně najevo, o co jim jde. Chtějí tlačit na senátory, aby odmítli pandemický zákon. Nelíbí se jim. Tak nějak organizátoři plánují dnešní protest a jízdu několika konvojů, jak sami říkají. Jenže realita bude tak trochu jiná.
Iniciativa Chcípl PES s hnutím Otevřeme Česko přiživují zřejmě poslední covidové téma, které lze ještě najít. Protože povinné očkování už není, děti chodí normálně do školy, končí zákaz vstupu do hospod pro neočkované, skončí i nutnost prokazovat se očkováním na kulturních a dalších akcích. Zkrátka, v posledních týdnech přicházejí protestující o jedno téma za druhým. Tak tedy zbývá jen zlý pandemický zákon.
Jednoduše je nutné udržet fanoušky iniciativy v aktivitě a zaangažovat je v některých nadcházejících volbách. Iniciativa Chcípl PES a hnutí Otevřeme Česko se zaštiťují například Volným blokem a Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Předseda extremistické DSSS běžně zve na setkání Chcípl PES a na některých regionálních akcích je hlavním vystupujícím na pódiu. Tolik k politickému směřování iniciativy.
Samotný středeční protest nic nezmění. Na Klárově si prý lidé z Chcípl PES postaví pár stanů. Říkají tomu tábor lidu. Večer přijedou auta z regionů. Údajně nikde nebudou blokovat provoz, jen projedou, zatroubí a zase odjedou z Prahy. Alespoň tak zní plány.
Otázkou však je, jakým způsobem má několik stovek aut navíc v pražském provozu donutit senátory, aby odmítli novelu pandemického zákona? A pár stanů na Klárově? Tak nějak podobné.
Chcípl PES má za sebou zajímavý vývoj. Tato iniciativa vznikla jako spolek nespokojených hostinských. Těm vadily mnohdy zmatené a absurdní zákazy, které vydávala, odvolávala a znovu vydávala Babišova vláda. Byli nespokojení s podivným přístupem i nedostatečnou pomocí státu.
Když měla iniciativa ohlas, postupně se k ní, jak už to tak bývá, začali připojovat neúspěšní politici s extrémními názory. Například zmíněný šéf DSSS, kterému první stranu zrušil soud, protože byla až příliš xenofobní a extremistická, nebo Lubomír Volný, jehož působení ve sněmovně i mimo ni je dostatečně známé.
Vývoj v České republice a nová vláda protestujícím z řad Chcípl PES ale všechno kazí. Opatření zmírňují, témata ubývají, oslabovat budou i počty lidí na jejich akcích. Protože proč protestovat, když není proti čemu?