Za sovětské éry byly na Bělorusi (nesprávně označované jako Bělorusko) rozmístěny strategické i taktické jaderné rakety. Jaderný arzenál NATO naopak mířil na běloruské území. Jenže k jadernému úderu nedošlo v důsledku války Sovětského svazu se Západem, ale kvůli černobylské havárii, kterou byla Bělorus masivně postižena. K požadavkům opoziční Běloruské lidové fronty proto vedle nezávislosti patřil i bezjaderný status, jenž se roku 1991 stal součástí ústavního zákona suverénního běloruského státu.
V rozporu s kremelskou tezí o záměru Západu „zničit“ Sovětský svaz ovšem světové společenství nepodporovalo nezávislost sovětských republik (s výjimkou Litvy, Lotyšska a Estonska), a to z obavy, že se jaderné zbraně vymknou kontrole Moskvy a budou k dispozici mezinárodnímu terorismu. Západ se dopustil fatální chyby, když poté, co se Bělorus zbavila jaderných zbraní, ztratil zájem o osud běloruské demokracie. Uvěřil, že bývalý komunistický funkcionář Jelcin bude garantem demokracie v postsovětském prostoru, přestože KGB doznala jen kosmetických změn.
Putinovo jaderné tlačítko
Jaderné zbraně z Bělorusi, Ukrajiny a Kazachstánu byly staženy do Ruska. V Kremlu se záhy usadil podplukovník KGB Putin – poprvé v historii získala KGB nekontrolovanou moc, a kromě toho i jaderné tlačítko. Také běloruský vůdce Lukašenko je bývalý zpravodajský důstojník – sloužil u pohraničních jednotek, které byly oficiálně součástí KGB. Dnes je podřízen Putinovi a Bělorus je de facto okupována Ruskem.
Po roce 1996 byla podepsána řada bělorusko-ruských dohod, na jejichž základě se z Bělorusi stalo ruské vojenské cvičiště. Běloruské území aktuálně představuje „západní výspu“ ruského impéria, podobně jako kdysi Československo v časech Varšavské smlouvy. Situace se zhoršila se začátkem války Ruska proti Ukrajině, kdy právě z běloruského území vyrazily ruské tanky na Kyjev a z běloruských letišť startovala letadla bombardující ukrajinská města.
Nyní mají být v Bělorusi rozmístěny ruské taktické jaderné zbraně, což ale neznamená zásadní změnu v případné konfrontaci Ruska s NATO, poněvadž ruská armáda už disponuje srovnatelným arzenálem v Kaliningradské oblasti. Politický význam tohoto kroku, pokud k němu…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.