V rámci boje proti bídě nasadil pan Jindřich Rajchl se svým spolkem účinnou zbraň. Kšiltovku s nápisem PRO. Pošlete pět stovek a kšiltovka s inteligentním nápisem je vaše. Žádný obchod, kdepak. Peníze darujete a oni vám darují čepici. Máte, co jste chtěli, a oni taky.
Na stránkách Rajchlova podniku se dočtete: „Vážíme si Vašeho rozhodnutí podpořit naši stranu Právo Respekt Odbornost. Přispějte nám alespoň 500 Kč a my Vám pošleme jako dárek kšiltovku PRO. Po vyplnění níže uvedeného formuláře Vám zašleme email s instrukcemi k provedení platby, případně můžete využít mobilní platbu prostřednictvím přiloženého QR kódu.“
Je to obchod, nebo není? Najdou se lidé, kteří o nejčistších úmyslech spasitele národa pochybují. Třeba cestovatel Dan Přibáň.
„Pan Rajchl prodává na webu své strany PRO kšiltovky za 500 korun. Vehementně se ovšem brání tomu, aby to bylo označeno za prodej. Je to dárek za podporu strany! Není divu, jako politická strana pak nemusí z prodeje platit daně. Takže zatímco spousta obchodníků, živnostníků a podnikatelů musí na svých e-shopech splnit spoustu podmínek, platí daň z příjmu a většinou i DPH a přitom bojují s krizí, pan Rajchl „daruje“ kšiltovky za peníze a daně ani povinnosti provozovatele e-shopu se jej netýkají. Své akce pak pořádá jako spolek Česko proti bídě, z.s., který má taktéž daňové úlevy. Pan Rajchl tedy tepe stát, že málo podporuje své občany, hřímá o bídě, přičemž dělá vše proto, aby stát od něj nedostal vůbec nic, zatímco on tahá z chudých další a další peníze. Holt bojovník proti bídě! Své vlastní.“
Zachránce a buditel národa Rajchl tuto pozoruhodnou směnu vysvětluje. Vůbec to není za čapku. Čapka je odměna.
Rajchlovo vyjádření na to téma zde… pic.twitter.com/DNxvXOaf71
— Dan Priban (@DanPriban) March 12, 2023
Ano, tak jsme to kdysi viděli v restauracích, kde východní náboženské hnutí nabízelo poživatiny. Protože za to ale nesměli podle svého přesvědčení přijímat peníze, jídlo bylo jako zadarmo a lidé přispěli darem, přičemž se uvedlo, jaká výše „daru“ by byla vhodná.
František Halas, když věřil v komunismus, napsal slavný verš:
„Copak Kléma ten má pod čepicí / No jo náš Kléma.“
Takový Rajchl je ještě lepší než Kléma. V dovednosti hulákat a dělat grimasy předčí jeho a navíc i dva jiné slavné řečníky první poloviny minulého století. Zatímco vůdce československého proletariátu měl čepici jednu a své geniální myšlenky pod ní, nový vůdce opatřil skromným masám čepic spoustu a teď může své myšlenky před Fialovou proukrajinskou válečnickou vládou chránit každý. Kdyby „obdarovaní“ měli pocit, že nápis na pokrývce hlavy není ještě dost výstižný, mohou si ho upravit.
Třeba: PRO Rajchla a spol.
A to se vyplatí.