Dne 19. listopadu 2020 odvysílal 2. program Slovenské televize (STV 2) dokument skupiny investigativních novinářů z Polska, Velké Británie a Severního Irska pod názvem „Covid 19 – Svět v ohrožení“. Snímek velmi podrobně mapuje vznik a průběh současné globální pandemie v mnoha zemích světa.
Poprvé se objevují dosud oficiálně nezveřejněné záběry a informace, z nichž doslova mrazí. Jasně a srozumitelně prezentovaná fakta ukazují zejména zrůdnost mocenských praktik čínské komunistické strany, jejíž amorální způsoby stály u zrodu expanze neznámého viru. Nikdy bychom na to neměli zapomínat. Čínská propaganda se snaží přesvědčit domácí i světové publikum o tom, jak se Čína se šířením epidemie skvěle vypořádala, jak její dodávky zdravotnických a ochranných pomůcek zachraňují svět, a dokonce o tom, že se ten virus objevil v Číně odněkud z dalekého světa, nejnověji údajně v dodávkách zmrazených ryb, prý dokonce z Nového Zélandu. Jedna lež navazuje na druhou. Ta poslední viní Itálii jako původce pandemie…
Pravdou je, že se první zmínky o novém viru, který způsobuje vážné respirační onemocnění, objevily v čínském městě Wu-chanu již ve druhé polovině října 2019. Až do konce roku 2019 čínské úřady informace tajily, bagatelizovaly a tvrdě postihovaly ty, kteří si dovolili na alarmující situaci upozornit. Čína uvádí přibližně 50 tisíc nakažených v samotném epicentru nákazy ve Wu-chanu a zde necelé čtyři tisíce obětí. Skutečná čísla však budou výrazně vyšší. Základní problém je však v tom, že v době, kdy už bylo zcela zřejmé, že situace je extrémně vážná, létaly z Wu-chanu letadla plná infikovaných pasažérů nejen do dalších čínských destinací, ale doslova do celého světa, i na sever již zmiňované Itálie. Šlo o doslovný export nebezpečné nákazy.
Teprve 31. 12. 2019 přiznává Čína Světové zdravotnické organizaci, že se v její provincii Wu-chan objevila neznámá nákaza s příznaky akutního respiračního syndromu. Byla detekována jako nový koronavirus, což WHO takto označila svým prohlášením z 9. ledna. Prvního ledna úřady ve Wu-chanu uzavřely místní tržnici, odkud se podle nich začala nákaza šířit, prý kvůli špatně tepelně zpracovaným netopýrům.
Celé to znělo bizarně. Čínské vládnoucí komunistické elity tehdy prohlašovaly, že se virus nepřenáší z člověka na člověka, a tvrdě potíraly každého, kdo se odvážil tvrdit něco jiného. Lékaři a sestry v nemocnicích nesměli nosit ochranné pomůcky, aby nešířili paniku. Byl mezi nimi i lékař z wuchanské nemocnice Li Wen-liang, který jako první naléhavě varoval před blížící se hrozbou. Sám se nakazil od jedné pacientky a zemřel s diagnózou covid-19 dne 7. února 2020. V té době byla od 23. ledna 2020 celá oblast Wu-chanu v totálním drakonickém lockdownu, a to na dobu 76 dnů, šlo o bezprecedentní sociální karanténu, velmi tvrdou i na čínské poměry. Zbytek světa zpozorněl.
Prostřednictvím sociální sítě Twitter a kanálu YouTube se do veřejného prostoru dostaly záběry čínského právníka a blogera Čchen Čchiou-š, který natáčel wuchanské nemocnice a márnice, ale i zabedněné domy s nakaženými. Tato autentická videa použili autoři snímku „Svět v ohrožení“. Čchen Čchiou-š v polovině února zmizel. Jeho rodině bylo řečeno, že je v karanténě, a pak už ho nikdo nikdy neviděl. 30. ledna natočil svůj poslední pozdrav, v němž říká: „Mám strach. Přede mnou stojí virus a za mnou síla čínských úřadů. Nebojím se dokonce ani smrti. Myslíš, že se bojím tebe, Komunistická strano Číny?“
Policejní represe mají v Číně pro nás nepředstavitelnou intenzitu a brutalitu. Využívají k tomu i sofistikované metody social screeningu. Lidský život má v tomto prostředí bohužel jinou hodnotu. Si Ťin-pching prohlásil, že kdo není důvěryhodný, ten neudělá ani krok. Nedůvěryhodní jsou pro něj všichni jinak smýšlející (tématem důsledků tohoto výroku se zabývá i kniha britského publicisty Ethana Gutmanna Jatka).
V září 2020 ohlásil čínský komunistický vůdce triumfální vítězství nad novým koronavirem. Za úspěchem podle něj stojí jednota čínského lidu a jeho nepřemožitelný duch, jakož i konfuciánská disciplína, transparentnost, respekt k vědě, a zejména prolidová politika a silná politická vůle vedení Číny. Případná byť jen zmínka o možném podílu na vzniku nákazy ze strany wuchanské vojenské biologické laboratoře je v Číně zcela nepřípustná a trestná, přestože tuto hypotézu nelze ani dnes vyvrátit.
Si Ťin-pching je oním vzorem našeho prezidenta, který za ním létá, aby se od něj učil, jak stabilizovat společnost, doprovod mu dělají pánové Kellner a Tvrdík. Komentáře netřeba.