Minulé pondělí 1341 nových případů covidu-19 v Česku, o den později 1507 nakažených. Toto pondělí už 2536 nově infikovaných, v úterý dokonce 3246 potvrzených nákaz covidem-19. Aktuální data ukazují, že během jediného týdne se počet případů v ČR víceméně zdvojnásobil, a aktuální počty nově nakažených jsou nejhorší za řadu měsíců. Velmi rychle také rostou počty hospitalizovaných s covidem a bohužel také mrtvých. Vláda proto schválila ve středu zpřísnění opatření, většina novinek vstupuje v platnost od listopadu.
Zatímco přesně před měsícem leželo v českých a moravských nemocnicích kvůli covidu-19 176 pacientů, z nichž 28 bylo ve vážném stavu, toto úterý už bylo hospitalizovaných 620 a 102 z nich potřebovalo intenzivní péči. Ve zpětném pohledu je nepřehlédnutelný i velmi strmý nárůst potvrzených případů nemoci v ČR – zatímco 15. září úřady zaznamenaly 520 nových případů, 15. října už to bylo 1780, tedy více než trojnásobek. A v posledních dnech jsou nárůsty stále více markantní. Zároveň s tím přibývá i úmrtí – zatímco za celé září zemřelo s covidem v Česku celkem 44 lidí, od minulého pondělí do tohoto pondělí včetně je úmrtí podle dat ministerstva zdravotnictví 62.
Podle rizikového scénáře by mohlo být na začátku listopadu v nemocnicích 1200 lidí s covidem-19, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče. Podle končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v některých krajích hrozí opětovné omezování odložitelné nemocniční péče.
I když se epidemická situace v Česku podle všech ukazatelů rapidně zhoršuje, v absolutních číslech je stále lepší než loni touto dobou. Přestože počty nových případů a hospitalizací rostou, jsou stále několikanásobně nižší než před rokem. Loni 19. října bylo v nemocnicích podle čísel ministerstva přes 4000 lidí, z toho šest stovek v těžkém stavu.
Že funguje očkování proti covidu, které v Česku dosud plně absolvovalo něco málo přes šest milionů lidí, jasně dokazují i údaje, které na začátku tohoto týdne na twitteru zveřejnil projekt Chytrá karanténa. Podle nich je mezi nově nakaženými přes sedmdesát procent neočkovaných.
Z říjnových 997 covid pozitivních pacientů v nemocnicích byly podle dat ministerstva dvě třetiny neočkované. Bez očkování by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška počty hospitalizovaných mohly být i šestkrát až desetkrát horší. Očkovaní lidé v nemocnicích jsou průměrně ve věku 75 let, neočkovaní ve věku 59 let. V současné době jsou očkovány zhruba dvě třetiny dospělé populace. Zatímco u seniorů je očkovaných 70 až 80 procent, z mladších pod 40 let je očkována asi polovina. „Pokud neočkovaná populace zahltí nemocnice, tak je zahltí pro všechny,“ varoval Dušek.
Na rapidně se zhoršující epidemickou situaci ve středu reagovala i vláda. Od pondělí 25. října budou proto znovu povinné respirátory na pracovištích, od 1. listopadu bude mít personál restaurací a podobných podniků povinnost kontrolovat, jestli jsou hosté testovaní, očkování či zda covid v poslední době prodělali. Kdo platný certifikát nepředloží, nebude obsloužen. Od listopadu rovněž končí plošné bezplatné preventivní testování proti covidu, výjimku budou mít děti do 18 let či lidé, kteří jsou „rozočkovaní“. Ostatní budou muset za testy platit. Zároveň vláda zkrátí platnost testů – PCR ze sedmi dnů na tři, antigenních testů z 72 hodin na 24.
„Sledujeme výrazný skok v počtu nakažených. Nechceme však znovu zavírat obchody či služby, proto musíme zavádět režimová opatření. Vracíme se do situace na jaře, kdy byly respirátory povinné i v rámci pracovních kolektivů, kde teď tato povinnost není. Cílíme na všechna ohniska nákazy,“ řekl ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Původně měl kabinet schvalovat i zpřísnění pravidel ve školách, po silném odporu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) se kabinet k této otázce hodlá vrátit až příští týden.