Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) spolu se svým náměstkem Jakubem Dvořáčkem prezentovali priority v oblasti zdravotnictví pro nadcházející dobu českého předsednictví EU. Výrazným tématem i nadále zůstává covid.
K hlavním tématům našeho předsednictví bude v oblasti zdravotnictví patřit podle ministra Válka péče o onkologické pacienty. „Zde chceme navazovat na Francii a naším cílem bude implementace evropského plánu pro boj s rakovinou,“ prohlásil ministr, jenž se chce zasadit o to, „aby byly léky ve stejný čas za co nejnižší cenu v celé EU pro všechny občany. Aby se nestalo, že ve velkých zemích bude dostupný dříve než pro české pacienty.“ Zároveň však uvedl, že je třeba si uvědomit, že v rámci Evropské unie nepatří Česká republika mezi malé státy. „My jsme devátá největší země EU,“ konstatoval ministr. Ministrova slova poté doplnil i jeho náměstek Jakub Dvořáček, který řekl, že podobný plán by mohl vzniknout i pro vzácná onemocnění a dostupnost léků na ně. „ČR chce iniciovat jeho vznik u Evropské komise,“ nadnesl náměstek Dvořáček.
Vlastimil Válek také řekl, že Česko chce prosazovat změny ve smlouvách s dodavateli vakcíny, zejména firmami Moderna a Pfizer/BioNTech, o vakcínách proti covidu-19: „Naše představa je taková, že nebudou zbytečně vyráběny očkovací látky, o které není zájem. Je to neekologické, neekonomické a v dnešní době neobhajitelné.“ S covidem se bude muset Evropa potýkat i nadále a ministr chce prosazovat očkování pravidelně v srpnu až září, aby lidé byli nejvíc chráněni „v říjnu až únoru, kdy vlna epidemie kulminuje“. Plošné zákazy, lockdowny apod. se podle ministrových slov ukázaly jako nedostatečné, a není tudíž důvod je opět zavádět.
Neméně důležitým tématem bude i vzájemné sdílení zdravotnických dat. „Česká republika je na tom v tomto ohledu velice dobře, protože snímková dokumentace může jít za pacientem do všech zařízení, která navštíví,“ konstatoval ministr.
Nevyhnul se ani situaci na Ukrajině, neboť jsme podle jeho slov „v naprosto přelomové situaci, kdy probíhá boj mezi demokracií a diktaturou“. Zdravotnictví se to týká podle ministrových slov velmi silně, neboť u nás i v dalších evropských zemích je množství uprchlíků, mezi nimiž převažují ženy a děti. „My jim musíme poskytnout maximální možnou zdravotní péči,“ dodal ministr Válek.
Během našeho předsednictví by se měla Evropská unie také vymezit vůči Světové zdravotnické organizaci WHO. „Měla by být posílena globální role EU v oblasti zdravotnictví, a budeme proto usilovat o koordinaci stanovisek jednotlivých zemí,“ konstatoval náměstek Jakub Dvořáček.
Ke všem tématům, jež si Česká republika během svého předsednictví vytyčila řešit, se budou konat odborné konference zajištěné ministerstvem a v plánu je i neformální jednání ministrů zdravotnictví zemí Evropské unie na počátku září.