Přestože se ve volném čase zabývám pozorováním šneků, jsem raději, když úřady konají vyšší rychlostí, než lezou plži. Start druhého boosteru, čtvrté dávky očkování proti covidu, ministerstvo naplánovalo na polovinu srpna, přestože vakcín jsou plné sklady. A počty lidí infikovaných omikronem rostou dle analýzy odpadních vod mnohem rychleji, než ukazují naše – dnes již jen málo prováděné – testy.
Covid na nás nezapomněl
Čtvrtého června hlásí Národní referenční laboratoř (NRL) pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZÚ: „Subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují z téměř 87 %. Pokračuje vývoj sledovaný už zhruba měsíc. Od minulého týdne došlo k dalšímu nárůstu detekcí subvariant BA.4 nebo BA.5 ve výsledcích vzorků z diskriminačních PCR testů. Mezitýdenní nárůst představuje zhruba 12% a celkem tak subvarianty omikronu BA.4 nebo BA.5 dominují v ČR už z 87 %. Vzestup subvariant už se začíná promítat a potvrzovat i ve výsledcích celogenomové sekvenace. V období od 26. 6. do 3. 7. 2022 (dle data odběru) má NRL k dispozici data 1007 hlášených testů diskriminační PCR ze 17 laboratoří. „Pozorujeme výrazný posun v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje právě na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5. a nyní se dostáváme na téměř 87% zastoupení ve vzorcích. Už i sekvenační data, která mívají zhruba 14 dnů zpoždění, postupně promítají tento vývoj,“ potvrzuje vedoucí národní referenční laboratoře RNDr. Helena Jiřincová.
Varianty BA.4 ani BA.5 podle dosavadních poznatků z klinické praxe nijak významně nemění a nezhoršují průběh infekcí u pacientů, ale podle dostupných dat zřejmě lépe unikají virus neutralizačním protilátkám navozeným předchozími onemocněními. Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí. Důležitou ochranu proti závažnému průběhu nemoci tak stále poskytuje přeočkování takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali.“
Stanovisko České vakcinologické společnosti pro druhou posilující dávku je už pár dní staré – jak vyšlo, pokusil jsem se (neúspěšně) druhou dávku získat. Ve stanovisku vakcinologů se totiž píše, že čtvrtou dávku doporučují všem osobám ve věku 60 a více let, pacientům se závažně oslabenou imunitou ve věku 12 a více let, klientům v zařízeních sociální péče a osobám o ně pečujícím, a zdravotnickým pracovníkům v přímé zdravotní péči o pacienty s oslabenou imunitou. Očkování může přijít nejdříve s odstupem čtyř měsíců po první posilující dávce vakcíny. V případě onemocnění covidem lze aplikaci jakékoli posilovací dávky odložit o 3 měsíce po prodělané nemoci, počítáno od data prvního pozitivního výsledku PCR nebo Ag testu na SARS-CoV-2. Když jsem se však už před více než týdnem pokusil na základě tohoto stanoviska čtvrtou dávku získat, nepochodil jsem – ministerstvo to ještě neumožnilo.
WEBEX KKOČ 1. července 2022
Tento skoro jako šifra vypadající text je názvem materiálu pokynů ministerstva zdravotnictví k čtvrté vlně očkování (redakce Týdeníku Fórum má dokument k dispozici). Cituji:
„Zahájení očkování 15. 8. 2022. Cílem je proočkovat do 31. 10. 2022 celkem 2 miliony osob. Jedná se o denní kapacitu cca 30 000. MZ v dohledné době vydá Rozhodnutí MZ o podání OL Pfizer a Moderna jako druhé posilující dávky (se souhlasným stanoviskem SÚKL) – předpoklad v týdnu od 11. 7. 2022. Nastavení „priorit“ a přednostního proočkování: Seniorů 75+, klientů všech typů sociálních služeb, chronických pacientů. Zajištění 1 mobilního týmu na kraj pro pobytové služby. Celkový počet očkovacích míst: Dle jedinečné adresy 200, všechny (celkový počet všech provozoven dle Reservaticu) 363.“ Ministerstvo píše, že jde o „opravená data k 24. 6. 2022.“ A dodává výstražnou informaci: „Registrace druhá posilující dávky: Od 15. 8. bude umožněno osobám nad 18 let se registrovat na 4. dávku očkování proti Covid-19 po uplynutí 4 měsíců od podání 3. dávky (Comirnaty nebo Spikevax).“
A snad aby potvrdili, že nedošlo k omylu a že prostě zdržují, dodávají: „Registrace první posilující dávky: Pro každého, kdo má ukončené základní schéma s odstupem 5 měsíců. Navrhovaná úprava: zkrácené na 4 měsíce, s termínem od 1. 8. 2022.“
Proč tak pozdě?
Ministerstvo udělalo při přípravě perfektní plán. Systém fungování očkovacích míst dává smysl. Kapacity pro očkování naše zdravotnictví má. To přiznává i samo ministerstvo. Stejně tak – všichni jsme o tom četli v denním tisku – jsou mRNA vakcín plné sklady. Covidová vlna se žene, a nemá smysl si předstírat, že je to jen rýma. Nezávažný průběh budou mít jakžtakž „pojištěn“ jen lidé s druhým boosterem, čtvrtou dávkou vakcíny. Té vakcíny, které jsou plné sklady. Tak proč se sakra nezačne registrovat k očkování ne 15. srpna, ale už 15. července? Koncem tohoto týdne? S logistickými problémy – jak ukázala první vlna očkování – si naše zdravotnictví díky nasazení a výkonu zdravotníků umí poradit. Tak proč úředníci nepovolí a nezajistí čtvrtou dávku ihned? Chce-li se někdo ptát, jestli o ten druhý booster ihned někdo stojí, hlásím se jako první.
Ale vzhledem k tomu, že virus na váhání našich úředníků nepočká a po spike proteinu se mohou dostavit následky postihující mozek, zavedl jsem si pro sebe opatření, která jsem odkoukal od epidemiologů: Kamkoliv do interiéru mezi lidi nosím (nákrčníkovou) nanoroušku, kterou si večer přeperu. Ihned po příchodu domů si umyju ruce „na chirurga“, a v tramvaji se (jak ostatně činím i bez epidemie) pokud to jen trochu jde, nedotýkám držadel.