Česká republika se propadla na chvost žebříčků úspěšnosti boje s koronavirem. Babišova vláda žádnou odpovědnost vyvodit nehodlá. Z jiného světa je příklad veleúspěšné Jižní Koreje, kde se kabinet dostal pod tlak lékařů a opozice kvůli nesrovnatelně lepším výsledkům.
Jižní Korea je považována za jednu ze zemí nejlépe zvládajících epidemii covidu-19. Po Číně byla druhým státem na světě, kde se loni v únoru tato nákaza rozšířila. O měsíc později evidovala 6600 případů, zatímco v Česku jich bylo té době kolem padesáti.
Důsledky náporu nevyzpytatelné virové infekce tehdy vyvolaly velkou nespokojenost a více než milion lidí podepsal petici za odstoupení prezidenta Mun Če-ina. V Korejské republice je prezidentský systém, kdy premiéra a vládu jmenuje prezident, který je nejvyšším představitelem výkonné moci.
Testování, trasování, komunikace
Vláda ovšem brzy dosáhla výrazného zlepšení, když se jí podařilo zavést efektivní systém hromadného testování populace, trasování a intenzivní komunikace s občany. Tedy propracovaná opatření a postupy, které česká vláda nezvládá dodnes.
Rychlé a rozsáhlé testování bylo považováno za příklad úspěšného omezování šíření nákazy, aniž by byly použity drastické regulace vedoucí ke karanténě celých měst. V létě, kdy se Andrej Babiš chlubil premiantstvím „best in covid“, už byla Jižní Korea hodně vepředu.
V poslední době však v této asijské zemi znovu roste nespokojenost s vládou. Zatímco světová komunita jihokorejský přístup chválí a vyzdvihuje, domácí ohlasy jsou o poznání zdrženlivější. Zástupci Korejské lékařské asociace (KMA) kritizují přílišnou byrokratizaci reakce státu na covid, sebeuspokojivé vládní PR a pomalou vakcinaci.
Choi De-zip, prezident KMA, která sdružuje všechny lékaře s licencí v zemi, obvinil vládu, že s asociací náležitě nekonzultovala svoje opatření, což vedlo k rozporům, „demoralizovalo lékaře a podkopalo jejich důvěru“. Vláda prý nadřadila „politiku nad lékařskou pomoc“ a zpozdila přípravu nouzových opatření.
Nespokojenost roste
K lékařům, z nichž 16 tisíc loni v létě vstoupilo na protest proti krokům vlády do dvoutýdenní stávky, se přidává kritika parlamentní opozice. Vládu současně žalují stovky majitelů kaváren a restaurací kvůli nedostatečným kompenzacím. Opozice občanské protesty podporuje a těží z únavy společnosti z dlouhotrvajících restrikcí.
Premiér Chung Sye-kyun reagoval na kritiku zpožděné vakcinace ujištěním, že cíl jeho vlády je plně proočkovat obyvatelstvo ještě letos na podzim. Jedná se o ambiciózní plán, protože země zahájila očkování až koncem února, mnohem později než většina ostatních zemí. Jenže tento skluz může rychle dohnat.
Cílem jihokorejských úřadů je očkovat 800 tisíc lidí denně. To se zcela vymyká českým poměrům, kde se začalo s vakcinací už koncem prosince a za dva měsíce se podařilo aplikovat 620 tisíc dávek.
Navzdory sílící kritice měla Jižní Korea v roce 2020 nejlepší ekonomickou výkonnost ze všech zemí OECD. Její ekonomika se loni propadla o jedno procento HDP, ale už ve třetím čtvrtletí se vrátila k růstu 1,9 procenta HDP. Hospodářství pomohla vládní podpůrná opatření a uvolňování protikoronavirových omezení.
Čísla z říše fantasy
Jaká je pointa popisu koronavirové situace ve čtvrté nejvýkonnější asijské ekonomice s 52 miliony obyvatel? Za vše hovoří strohé statistiky.
Nespokojenost jihokorejské veřejnosti roste v době, kdy je v zemi k 24. únoru evidováno od počátku epidemie celkem 88.516 případů covidu-19, z toho 1581 úmrtí. Téhož dne v zemi přibylo 396 nových případů a sedmidenní průměr dosáhl 421.
Když dva dělají totéž, není to totéž. Tato čísla jsou z říše fantasy ve srovnání s alarmující situací v desetimilionovém Česku, atakujícím čelo světových žebříčků. Téhož dne bylo u nás zaznamenáno 13.657 nových případů covidu-19 a celkem 1,198 milionu infikovaných (v poměru k celkovému počtu obyvatel téměř 70krát víc než v Jižní Koreji).
Stejně tristní je srovnání obou zemí v počtu úmrtí, jejichž počet u nás dosáhl k 24. únoru 19.835, v poměrném přepočtu 63krát víc. Přesto sedí ministři ANO a ČSSD pevně v sedle, komunisté jim kryjí záda, masivních protestů se obávat nemusejí a žádnou odpovědnost vyvozovat nehodlají.
„Opíráme se o tři pilíře: demokracii, transparentnost a otevřenost. A tak se stalo, že jsme si s pandemií poradili lépe než na celém světě,“ uvedl nedávno pro BBC premiér Chung Sye-kyun. I s naplňováním všech těchto pilířů je domácí vládnoucí garnitura na štíru.
Co by asi Jihokorejci dělali, kdyby jim vládl apokalyptický kabinet Andreje Babiše?