V Česku zatím není epidemická situace taková, aby se mohlo rozvolňovat. Kvůli výpadku některých dodávek v prvních dvou měsících roku to také vypadá, že i na dostatečnou proočkovanost si občané budou muset počkat. Odborníci i politici už však řeší, jakým způsobem by mohla být řešena problematika tzv. covidových průkazů. Poohlíží se po Izraeli, kde již funguje tzv. zelená karta.
Přes 46 procent Izraelců bylo v zemi naočkováno za 12 týdnů od spuštění vakcinační strategie. Země očkuje téměř 3,5krát rychleji než v USA a 11krát rychleji než v Česku. Běžný život se tu díky tomu začíná více přibližovat běžnému životu, byť je oproti minulým rozvolňováním cítit napětí a skepse z toho, že by to nemuselo být napořád.
Díky těmto skvělým očkovacím výsledkům a opatrné střízlivosti vůči uvolňování opatření mohou Izraelci chodit do kaváren, kadeřnictví, posiloven, mají otevřené oblíbené obchody i restaurace. Celý mechanismus tohoto uvolnění funguje na bázi tzv. „zeleného průkazu“ – speciálního certifikátu s QR kódem (zakódovaným černobílým obrázkem obsahujícím po naskenování osobní data), který lze jednoduše a okamžitě ověřit pomocí jakéhokoli chytrého telefonu s fotoaparátem.
Právě do Izraele se ohlíží i čeští politici a odborníci. Země, která prokazuje funkčnost vakcín, by totiž mohla sloužit i jako vzor právě v tomto přístupu. Absence průkazu však nikoho nesmí nijak zásadně omezovat. O jeho možném zavedení hovoří Evropská unie a přiklání se k ní i Česká republika.
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) konstatoval, že takový průkaz musí být férový. „Naše priorita je, aby to nebylo diskriminační. Aby u lidí, kteří se nemohou naočkovat, bylo cestování s testem doplňkem očkování,“ řekl pro ČTK. Apeluje na to, aby byl systém hotov již dříve než v létě. „Prioritou je, aby to bylo evropské řešení. Pokud by nebylo, jsme připraveni jednat se sousedy v rámci regionu,“ dodal.
Návrh podoby těchto průkazů, včetně toho, jestli budou v papírové či digitální formě, má Evropská komise představit během příštího týdne. Nejzásadnější pro výsledek jednání je, aby došlo ke shodě členských států. V opačném případě by jednotlivé státy, které by o to měly zájem, vydávaly průkazy vlastní. Nemusel by přitom ukazovat jen data o očkování, ale také informace o negativním testu, případně prodělané nemoci, atp.
Jak covidové průkazy fungují v Izraeli?
A jak funguje toto potvrzení ve zmiňovaném Izraeli? Zelený průkaz je dokumentem schváleným izraelským ministerstvem zdravotnictví. Může jít o fyzický, papírový dokument, nebo v elektronické podobě v telefonu. A je vyžadovaný pro vstup do otevřených podniků.
Týká se to restaurací (omezené na 75 % kapacity s limitem 100 osob), návštěv divadel s až 500 diváky uvnitř, stadionů, kam může až 1500 osob, nebo posiloven. Po předložení tohoto průkazu je možné přes zmiňovaný QR kód během pár vteřin ověřit, zda byl daný občan již naočkovaný.
O tom, že by se podobné průkazy mohly objevit i v České republice, promluvil po své návštěvě Izraele Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM a člen Rady vlády pro zdravotní rizika. „Rozhodně bychom se touto cestou měli vydat. (…) Hrozně bych si přál, abychom je měli už před prázdninami. Možná už v květnu, rozhodně ale v červnu. Myslím si, že se v létě zase rozjedou sportovní a kulturní akce a festivaly,“ zmínil Smejkal. Podle něj o diskriminaci nepůjde, protože k vakcíně budou mít postupně přístup všichni.
Do budoucna, až bude docházet k dostatečné proočkovanosti i na úrovni všech zemí světa, se bude opět obnovovat cestování a letový provoz. Aerolinky se už připravují na spuštění vlastních covidových pasů.
Otázka však stále zůstává, kdy dojde k proočkování klíčových 60–70 procent obyvatelstva České republiky a zda tento poměr bude cílem, po kterém dojde k ústupu epidemie. I tady je možné se podívat do Izraele.
Z posledních výzkumů tamního ministerstva zdravotnictví (které ještě musí analyzovat vědci) vyplývá, že hromadné očkování může zastavit šíření viru. Vakcína Pfizer/BioNTech totiž vykazuje 97procentní úspěch proti nemoci a úmrtí a 94procentní úspěch proti infekci bez symptomů.
„Zjištění, která naznačují, že vakcína může také poskytovat ochranu před asymptomatickými infekcemi Sars-CoV-2, jsou obzvláště významná, protože se mohou narušit šíření viru po celém světě,“ uvedl pro The Guardian Luis Jodar, hlavní lékař společnosti Pfizer Vaccines. „Celkově jsou tato data zásadní pro pochopení role očkování během boje proti pandemii a poskytují naději dalším zemím,“ dodal.