Od středy platí změny protiepidemických opatření, vyvolávající otazníky. Ani premiér Andrej Babiš nechápe nařízení, jímž se prodlužuje prodejní doba obchodů na 21. hodinu, když od stejné doby platí zákaz vycházení. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je všechno v pořádku. Opravdu?
Postupy podle pětipásmového protiepidemického systému (PES) ministra Blatného přinášejí nejedno překvapení. Od 18. listopadu platí sada nových opatření, z nichž některá rozvolňují dosavadní restrikce, což se týká návratu žáků 1. a 2. tříd základních škol, jiná naopak zpřísňují současný stav. V otevřených obchodech platí nově omezení počtu lidí na plochu 15 m² pro jednoho zákazníka, což vyvolává zmatky u nakupujících a problémy v provozu prodejen.
Babiš: Tomu nařízení nerozumím
O hodinu se prodlužuje otevírací doba obchodů do 21. hodiny, podobně jako u výdejních okének restauračních zařízení. Zároveň však trvá noční zákaz vycházení od 21. hodiny, což koliduje s posunutou prodejní dobou obchodů a pohostinství. Šlendrián, nelogická hloupost, nebo promyšlený záměr?
Časovou kolizi nepochopil ani premiér Andrej Babiš, který řekl televizi CNN Prima News, že tomuto nařízení nerozumí a řeší ho s ministrem zdravotnictví.
„Správná otázka. Stejnou jsem položil ministrovi Blatnému,“ reagoval na dotaz, proč mají mít obchody otevřeno do stejné doby, kdy začíná platit zákaz vycházení, a lidé, kteří jsou venku, porušují vládní nařízení v nouzovém stavu pod sankcemi až tři miliony korun.
Policie nebude číhat u obchodů
Na rozdíl od Babiše nevidí v této disharmonii komplikaci vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček, stejně tak zůstává v klidu Blatný.
„Je respektováno, že když se člověk, ať už se jedná o nakupujícího nebo zaměstnance, vrací z práce, tak že to může udělat. Určitě to není tak, že by hlídky policie číhaly ve 21.00 u nákupních center a penalizovaly ty, kteří z nich ve 21.01 vycházejí,“ řekl televizi ministr zdravotnictví.
Podle nového systému PES je provozní doba obchodů sjednocena se zákazem vycházení v nejvyšších pásmech čtyři a pět. U stupně čtyři je zákaz vycházení stanoven od 23 hodin. Od úrovně tři žádný limit otevírací doby neplatí.
Pokud ministr Blatný tvrdí, že policie nebude pokutovat lidi, kteří opouštějí obchody se zavírací dobou a pohybují se v době zákazu vycházení na ulici, není to tak jednoznačné. Někomu může trvat cesta domů déle a znamená to snad, že bude muset při policejních kontrolách prokazovat nákupy účtenkou?
Vláda tak rozšiřuje současný stav, kdy je možné po 21. hodině jet do zaměstnání nebo se z něj vracet domů, což musí člověk odůvodnit. Vrací se ovšem i otázka, zda existují nějaká tvrdá epidemiologická data, která ospravedlňují zákazy nočního vycházení kvůli šíření covidu-19, když jsou všechny restaurační podniky, bary a kluby zavřené.
Porušovat restrikce je normální
Podle Blatného a Havlíčka je normální, že stát umožní ve vybraných případech porušovat vládní restrikce, zatímco jindy je tvrdě pokutuje ve správním řízení. Nebylo by logičtější zákaz vycházení, pokud tedy musí v současném stupni rizika být, o hodinu posunout současně s posunem otevírací doby? Odpověď podloženou sofistikovanou analýzou nikdo nepředložil.
Potom není divu, že se do systému PES z mnoha důvodů trefuje nejen část veřejnosti a podnikatelé, kterým zpřísněná nařízení vlády komplikují život, snižují tržby a zvyšují náklady, ale i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který se na výsledné podobě tabulky ministra Blatného nepodílel.
Existenci systému PES dnes Prymula, odvolaný kvůli porušení vlastních pravidel zavřených restaurací, úplně nezavrhuje. Zpochybňuje ale provázanost jednotlivých opatření, „což z úhlu pohledu praktické využitelnosti možná není úplně šťastné“.
Není to ideální stav
Epidemiolog se v České televizi vyjádřil i k dalšímu novému omezení, kdy jeden člověk může v obchodě využívat prostor 15 metrů čtverečních. I tady nešetřil kritikou. Podle něj jde o jakýsi pokus, aby byla rozvolňovací a zpřísňovací opatření vybalancována.
„Pokud je na jedné straně povoluji, tak na druhé straně bych měl opatření nějakým způsobem přitáhnout. Otázkou ale je, jestli tohle je krok správný. Tady jsou diskuze na téma, jestli lidé budou nuceni stát venku a podobně, což samozřejmě není úplně ideální stav,“ uvedl s odkazem na vytváření front, jelikož jsou obchody nuceny regulovat počet zákazníků.
Prymulův nástupce Jan Blatný, který začal svoji misi nešťastnou blamáží kolem podpisu petice za rezignaci premiéra Babiše, nyní začíná být spojován s nařízeními z kategorie covidového bizáru. Patří sem i souběžné rozhodnutí, kdy budou moci být nově otevřené také kočičí a psí salóny, zatímco kadeřnictví a holičství zůstávají zavřená.
Blatný přitom začíná připomínat kolegu Havlíčka, který je schopen kdykoli obhajovat jakékoli rozhodnutí, i když jde o zjevné nesmysly a protimluvy.