Do bizarní kolekce aktuálních státních restrikcí patří zákaz prodávat pomlázky a další velikonoční zboží i v otevřených obchodních centrech a nařízení nosit roušky i v lesoparcích, pokud jde člověk sám. Nesmyslné a neodůvodněné restrikce snižují už tak nízkou důvěru ve vládu.
O tom, že velikonoční svátky letos neproběhnou jako obvykle, nelze vzhledem k současné epidemické situaci pochybovat. Jiné je to s vládním nařízením, jež obchodníkům zakazuje prodávat velikonoční zboží včetně tradičních pomlázek, kraslic a dalších dekorací. Důvodem je nařízení ministerstva průmyslu a obchodu, které prodej tohoto sortimentu zakazuje.
Zbláznili se už úplně?
„Velikonoční potřeby nespadají do výjimek uvedených v příslušném usnesení vlády, které omezuje maloobchodní prodej. Vymáhání přijatých protikrizových opatření má v kompetenci Policie ČR,“ uvedl resort, když se kolem tohoto opatření rozproudila živá debata. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v televizi Prima potvrdil, že vláda o žádných výjimkách v tomto směru neuvažuje.
Obchodníci se nestačí divit a smysl zákazu uniká i Svazu obchodu a cestovního ruchu, který prodej velikonočního zboží obchodníkům doporučil. Podle jeho výkladu lze tyto výrobky zařadit do kategorie domácích potřeb, což nebrání jejich nabídce v obchodech.
„Vláda dokáže překvapit i po roce pandemie. Nejnověji na vás plánuje poslat policisty, pokud si koupíte velikonoční pomlázku. Zbláznili jste se už úplně?“ reagoval na Havlíčkovo vyjádření prezident svazu Tomáš Prouza.
Rouška i v lesoparku
Do stejné kategorie patří vynucování povinnosti nosit roušku či respirátor v zastavěném území, i když jdou lidé prokazatelně sami a nikdo není v jejich blízkosti. Ministr zdravotnictví Jan Blatný tento příkaz obhajoval ve sněmovně při poslaneckých interpelacích. Byl dotazován, jak nošení roušky, když jde člověk sám po prázdné ulici, zlepšuje epidemiologickou situaci a jaké riziko to znamená pro ostatní.
„Jedná se o bezpečnostní opatření a je potřeba ho dodržovat. Jakékoli další výjimky, které snižují jeho efektivitu, nejsou vhodné,“ reagoval Blatný s tím, že výjimky povolil pouze v lese a mimo zástavbu. Žádná data o šíření viru ve venkovních prostorech nepředložil, tím méně v dotazovaných případech.
Aby ovšem situace nebyla tak jednoduchá, do zastavěného území spadají i vnitřní parky a lesoparky včetně 95 hektarů rozlehlé pražské Stromovky. Co do kategorie zastavěného území patří, lze zjistit v územních plánech. Prakticky to je celá pražská oblast.
„Je potřeba potvrdit, že většina parků, zejména ve městech, je součástí toho intravilánu, a platí tam tedy stejná opatření jako v zastavěné části,“ potvrdil České televizi ministr Blatný.
Pokud spojíme obě informace, vzniká povinnost nosit roušky i na procházce ve Stromovce či jiném rozsáhlém lesoparku, i když jde člověk sám a nikdo se nenachází v jeho okolí. Za porušení tohoto příkazu hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Paradoxní ovšem je, že pokud návštěvník parku běhá nebo jinak sportuje, roušku nosit nemusí.
Zlatý fond absurdit
Tato nařízení patří do zlatého fondu absurdit, kam lze zařadit mimo jiné loňské nošení roušky v autě, i když řidič jede sám, zákaz prodeje kávy v kelímku přes ulici nebo nápojů v pet lahvích, zapáskované zboží v supermarketech, když je vedle prodáván podobně „rizikový“ sortiment, zákaz nočního vycházení ve stejnou hodinu, kdy končí prodejní doba v obchodech, nebo některé zvláštní výjimky, jako je umožněný provoz květinářství, kde „shodou okolností“ vlastní největší síť 200 obchodů společnost Flamengo z Babišova fondu Hartenberg.
Všechna tato patřičně neodůvodněná nařízení, někdy s jepičím životem – a našla by se řada dalších – vzbuzují pochybnosti mnoha lidí o vládě, jestli ví, co dělá. Zapadají do mozaiky bezradnosti a neschopnosti kabinetu čelit epidemii koronaviru aspoň na přibližně stejné úrovni jako drtivá většina evropských zemí, což se promítá do její důvěryhodnosti.
Podle agentury STEM klesla koncem února důvěra v kompetenci vlády Andreje Babiše z listopadových 38 procent na rekordně nízkých 25 procent, přičemž tento propad je nejdramatičtější ze všech sledovaných evropských zemí. Diskutabilní vládní nařízení ke zlepšení jejího image jistě nepomohou.