FORUM 24 se zúčastnilo tiskové konference pronajímatelů, kteří se soudí s českým státem o ušlé nájemné za posledních pár desetiletí. Přišel také pronajímatel, který se po mnoho let nemohl dovolat spravedlnosti, ale nakonec nad českým státem vyhrál.
Žalobu proti českému státu k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku podalo několik stovek majitelů nemovitostí. Podle nich Česko regulací nájemného poškodilo jejich zájmy. Na setkání nám to sdělil místopředseda Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) Karel Polata. Tři stěžovatelé už u soudu uspěli, Česko jim musí dohromady vyplatit 2,19 milionu korun. Podle jejich právní zástupkyně Dity Křápkové se proti rozhodnutí odvolávat nebudou.
Podle OSMD české soudy přiznávají náhrady zhruba o 90 procent nižší, než jsou podle metodiky, kterou zvolil štrasburský soud. Ministerstvo spravedlnosti v tiskovém prohlášení v pondělí uvedlo, že rozhodnutí zatím není pravomocné. Lhůta pro odvolání jsou tři měsíce.
„Jedná se řádově o desítky nebo malé řády stovek těch žalob. Bylo to způsobeno hlavně tím, že stát má určenou taktiku, jak zabránit, aby se na soud obrátilo větší množství pronajímatelů,“ uvedl Polata. Pokud se podle něj majitel v letech 2002 až 2017 obrátil na svého advokáta, bylo mu řečeno, že může očekávat minimálně desetiletý průběh před českými soudy. Navíc musel vynaložit statisíce korun bez zaručeného výsledku. „Z výhry člověk nemůže být zklamán, ale má to i odvrácenou tvář. V Česku je prosazení práva nesmírně obtížné, zdlouhavé a stojí to spoustu peněz,“ doplnil jeden z úspěšných stěžovatelů Josef Čapský.
Podle evropského soudu má náhrada odpovídat rozdílu mezi tržním a regulovaným nájemným z období před deregulací nájmů. „S trochou optimismu se lze domnívat, že dosavadní ‚metodika‘ minimalizace přiznávané náhrady bude muset být v dohledné době přehodnocena,“ uvedlo již dříve OSMD. Vnitrostátní stanovení náhrady podle něj uznali štrasburští soudci za nedostatečné.
ESLP navázal na rozhodnutí z července 2014, ve kterém konstatoval, že byla porušena práva pronajímatelů. Dvěma stěžovatelům přiznal kromě škody na majetku také náhradu nemajetkové újmy dohromady ve výši 162.000 korun (6 000 eur). Všem třem má navíc Česko zaplatit celkem 227.000 korun (8 435 eur) na náklady řízení.
Na regulaci nájemného si ve Štrasburku v roce 2005 stěžovalo zhruba 5 000 vlastníků domů a bytů. Tvrdili, že neměli zaručený ani minimální zisk potřebný na údržbu nemovitostí. Svoji újmu vyčíslili na téměř 50 miliard korun. Soud ze žalob vybral čtyři modelové případy. Jeden z vybraných stěžovatelů však zemřel, další vzali svou stížnost zpět. OSMD proto později soudu vybralo jiné pilotní kauzy, které měly ilustrovat typické případy.
Stát kompenzuje podle rozhodnutí českého Ústavního soudu od roku 2009, uvádí OSMD. Výši však sdružení označuje za dehonestující. Podle OSMD náhrady podle současného výpočtu nepokryjí ani náklady nutného soudního řízení, ani náklady „prosté reprodukce bytového fondu“.
OSMD uvedlo, že chce nyní ve spolupráci s právníky sledovat, jak bude stát rozsudek ESLP respektovat. „Vyhodnotí situaci a bude s ohledem na zájem svých členů i ostatních pronajímatelů tuto situaci i nadále monitorovat,“ stojí v prohlášení podepsaném správní radou sdružení.
Deregulace nájemného, která začala v roce 2007, skončila v Česku s posledním dnem roku 2012. Týkala se zhruba 700.000 domácností.