Nezvykle ostrá rezoluce Evropského parlamentu k problémům premiéra Babiše se zneužitím evropských dotací a střetem zájmů nechala v klidu nejen hnutí ANO, ale i jeho vládní partnery ČSSD a KSČM. Hrají jen o čas, jelikož řešení dotací Agrofertu se všemi dopady bude aktuální nejspíše už na podzim.
Usnesení, které podpořilo 510 europoslanců šesti frakcí ze sedmi, je historicky bezprecedentní. Premiéru Babišovi se podařilo zviditelnit problém střetu zájmů a zneužívání evropských dotací oligarchickými strukturami do takové míry, že si vysloužil mimořádný zájem unijních orgánů.
Reakce šéfa ANO byla očekávatelná. Tváří se, že se nic neděje a zájmy České republiky poškozují jeho kritici. Podle něj jde „jen“ o právně nezávaznou deklaraci a o přenášení politického boje „vlastizrádnými“ českými europoslanci na evropskou úroveň.
Smyčka se stahuje
Premiérovi a jeho družině nezbývá nic jiného než lhát a napadat domnělé viníky jeho maléru, jelikož se smyčka stahuje a v blízké době bude donucen k zásadním rozhodnutím. Rezoluce je především výstražným signálem, že domácí poměry v čerpání dotací jsou neudržitelné a budou z nich vyvozeny důsledky.
Babiš nebere na vědomí, že se tato kritika týká neprůhledného nakládání s penězi evropských daňových poplatníků. Ve svém svatém boji s „mezinárodním spiknutím“ se může opírat nejen o prověřené pěšáky z jeho hnutí, kteří nemají na výběr, ale i o partnery na celostátní úrovni, kteří používají stejnou argumentaci.
Vláda plní volební program KSČM
„Já to usnesení beru jako usnesení, které je jenom politickým výkřikem, navíc samotný střet zájmů není věcí evropského práva, je to věcí národních právních systémů,“ reagoval šéf KSČM Vojtěch Filip.
Bizarní velkokapitalistův advokát ovšem předvádí základní právní neznalost. Evropská komise je oprávněna zabývat se dodržováním české legislativy, pokud má vliv na čerpání peněz z evropských fondů. Auditoři navíc dospěli k závěru, že premiér se dopouští střetu zájmů podle zpřísněného finančního nařízení EU účinného od 2. srpna 2018, a evropské právo je v tomto případě nadřazeno domácímu.
Komunisté Babiše neohrozí, protože je legitimizoval na vládní úrovni jako „demokratickou“ stranu. Navíc jsou s jeho vládou spokojeni, protože slovy předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslavy Vostré (KSČM), jedné ruky s ministryní financí Alenou Schillerovou, plní jejich volební program a priority.
Za mě se nic nestalo
Stejně zavádějící je obhajoba Babišova skandálu sociální demokracií. Nyní odhlédněme, jak by se její představitelé zachovali, kdyby se totéž v minulosti přihodilo členovi pravicové vlády, nemluvě o premiérovi. Organizovali by občanský odpor kvůli poškozování mezinárodního renomé České republiky a výzvy k demisi by byly na denním pořádku. Dnes se chovají přesně opačně.
„Za mě se nic nestalo, je to nezávazná rezoluce Evropského parlamentu. Že to samozřejmě nějakým způsobem formuje image České republiky v zahraničí, je pravda, na druhou stranu ta situace není nová,“ reagoval šéf ČSSD a první místopředseda Babišovy vlády Jan Hamáček.
Buď žije odtržený od reality, nebo se rozhodl do posledního dechu hájit zájmy oligarchické struktury, kterou jeho strana pomáhala zakořenit do státní správy. Rezoluce ostře kritizuje nejen stav čerpání unijních dotací, ale i jeho netransparentnost a absenci nezávislé kontroly.
Na tomto tristním stavu se podílí ČSSD s hnutím ANO už šest let a nese za něj plnou spoluodpovědnost. Nelze také pominout, že její ministr zemědělství Miroslav Toman jakožto bývalý prezident Agrární a Potravinářské komory ve vládě hájí zájmy agrokoncernů s miliardovými obraty proti malým farmářům a vždycky šel Babišovi na ruku.
Chceme klid na práci
Pozoruhodné bylo i vystoupení ministra kultury Lubomíra Zaorálka v Otázkách Václava Moravce (21. 6. 2020). Tento bývalý kritik byznysových zájmů Andreje Babiše prošel pružnou metamorfózou. Odchod premiéra z politiky, pokud se nevyrovná se svými soukromými problémy, by v této chvíli považoval za pohromu.
„My potřebujeme, aby v této krizi vláda dělala to, co má. To nejhorší nás asi teprve čeká. V této chvíli naše země potřebuje stabilitu. Sociální demokracie do toho šla, že tato situace není standardní, na to nebyla připravená asi ani Evropská unie,“ uvedl Zaorálek. Takže mu nevadí, pokud je český premiér evropským prizmatem považován za podvodníka?
Ještě alibističtější je argumentace sociální demokracie, že nejlepším a údajně nejrychlejším řešením je počkat na rozhodnutí evropských soudů, kam vláda poslala dvě žaloby kvůli některým projektům Agrofertu.
Tím jen sociálnědemokratičtí ministři přiznávají, že se i takto podílejí na obhajobě zájmů premiérova impéria, ale meritum věci leží jinde. Podstatné jsou závěry evropských auditů, přičemž ten hlavní je už dokončený a zemědělský ještě probíhá.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) měla za úkol vypracovat pro Evropskou komisi zprávu, jak se česká strana vypořádala s doporučeními auditorů, jejíž obsah není znám. Na přelomu léta a podzimu by mělo padnout závěrečné rozhodnutí komise, tedy případně i o navrácení dotací proplacených v rozporu s pravidly, které by poté muselo ministerstvo financí vymáhat po Agrofertu.
Komise má nabito
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) k tomu uvádí, že Evropská komise má nabito, jelikož se k ní mezitím dostaly i další doklady potvrzující střet zájmů českého premiéra. „Spočítala, že po dobu působení ve vládě dostal jeho Agrofert téměř 11 miliard korun evropských dotací,“ dodává pro deník FORUM 24.
Nejde tedy o málo a ČSSD jen mlží, jelikož soudní řízení iniciované vládou s tímto rozhodnutím nesouvisí. Pokud by byl definitivně stvrzen střet zájmů premiéra, Agrofert by přišel o pozastavené evropské dotace a totéž by platilo do budoucna. Rozhodnutí nemá odkladný účinek, i kdyby ho vláda chtěla napadnout u Soudního dvora EU.
Vláda se snaží auditní řízení co nejvíce natahovat, ale premiér Babiš bude nejspíš už na podzim konfrontován s osobní volbou, jak se zachovat. Ani jedna z variant pro něj není příznivá. Měl by na výběr buď odejít z vlády, kde by ho mohl nahradit jiný představitel ANO, prodat svoje firmy, nebo počítat s tím, že Agrofert nebude po dobu jeho působení ve vládě čerpat evropské dotace.
Před tímto rozhodováním neuniknou ani sociálnědemokratičtí ministři, kteří stále častěji působí tak, jako by už proběhl slučovací sjezd s oligarchickým hnutím ANO.