ČSSD navrhuje ve svém volebním programu nově zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob, sazba by se měnila podle výše výdělků. Zaměstnanec s měsíčním příjmem do 30 tisíc korun by měl odvádět daň 12 procent, naopak u výdělku nad 50 tisíc korun měsíčně by daň vzrostla na 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem, ty by měly být nově zdaněny podle výše zisku, a to sazbou 14, 19 nebo 24 procent. Podle Bohuslava Sobotky by tak měly klesnout daně více než 90 procentům zaměstnanců a 99 procentům firem. V současnosti je v Česku u zdanění firem jednotná sazba 19 procent a u příjmu fyzických osob 15 procent.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky by mělo dojít ke snížení daní malým firmám a lidem a s malými příjmy. Dle jeho by se mělo jednat o nástroj solidarity mezi bohatými a chudými.
Na návrh progresivní daně už stačila zareagovat opozice i koaliční partner KDU-ČSL.
„Český daňový systém potřebuje hlavně zjednodušení a stabilitu. Návrhy ČSSD jdou úplně opačným směrem. Daňová politika ČSSD zaměřená proti lidem se středními a vyššími příjmy je zcela chybná. Daně mají klesnout všem, nejenom někomu,“ uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala.
Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska říká tento návrh “ Nedělejte, nebo budete muset platit více daní.“
Proti sociálnědemokratickým návrhům se staví i lidovci. Návrhy ČSSD v daňové oblasti jsou populistické a především nemají ratio, uvedl na svém twitteru místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. „Rozumné je daně nezvyšovat a nechat peníze rodinám přes vyšší slevy,“ dodal