Premiér Bohuslav Sobotka opět ustoupil vicepremiérovi Andreji Babišovi. Ve chvíli, kdy se sociálnědemokratičtí poslanci rozhodli potopit pozměňovací návrh, který by omezil Babišův střet zájmů, se ukázalo, že ČSSD už nejde vůbec o nic, jen chce prostě dovládnout.
Chvíli to už vypadalo, že ČSSD se pochlapila a rozhodla se ukázat, že před Babišem donekonečna couvat nebude. Bohužel: Jakmile přišla příležitost, největší vládní strana opět raději ustoupila, jen aby mohla v tom svém „klidu“ vládnout dál. Nebo možná ministr financí vytáhl zase nějaké složky, jak už jednou ukázal v případě poslance Šincla, a pohrozil, že přinese nějaké to kompro, které pak případně vydají jeho noviny.
[ctete]49459[/ctete]
Sociální demokraté snaživě tvrdí, že je střet zájmů samozřejmě zajímá a je třeba mu bránit. To je samo o sobě spíše směšné, jelikož tato strana vládně s politickou divizí Agrofertu už dva a půl roku a největší střet zájmů, jaký kdy Česká republika zažila, ji doposud vůbec netrápil.
Hlavní zastánkyní Andreje Babiše a osobou, která přináší argumenty proč pro návrh nehlasovat, je ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Hrdinně se bije za práva svého šéfa řídit stát jako firmu a využívá k tomu všech prostředků. ČSSD se chytila nejen jejího tvrzení, že je podobná zákonná úprava v rozporu s evropským právem, tak i toho, že podobné omezení do zákona o veřejných zakázkách prý nepatří. Jak by taky mohl střet zájmů u veřejných zakázek patřit do zákona o veřejných zakázkách? Jasný nesmysl.
[ctete]49210[/ctete]
ČSSD jasně ukázala, že kolosální střet zájmů člověka, jehož úřad kontroluje např. evropské dotace, které zároveň dostává jeho firma, ji nezajímá. Ukázala, že kontrola státních i evropských peněz může zůstat v rukou někoho, kdo vlastní firmu, která je navíc vyšetřována kvůli dotačnímu podvodu. Ukázala, že vládnout bude za každou cenu. Nejen levicovým voličům tímto vzkázala, co všechno je ochotna obětovat pro zbývající rok a půl v této pseudofungující koalici.