
Zdeněk Altner FOTO: ceskatelevize.cz
FOTO: ceskatelevize.cz
ČSSD vyrazila do protiútoku ve sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem. Jak uvedl dnes na svém webu Český rozhlas, koupila před pár dny jeden z jeho dluhů a vede proti němu exekuci. Podle mluvčího Jiřího Chvojky si tak strana chce zajistit výhodnější pozici vůči Altnerovi.
„Sociální demokracie se stala věřitelem pana Altnera a vede proti panu Altnerovi exekuci,“ oznámil Chvojka. Advokát Zdeněk Altner na konci března vyhrál spor se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů Kč, a další soudní poplatky.
Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli i odklad vykonatelnosti.
Rozhodnutí městského soudu bylo ovšem pravomocné a vykonatelné, přesto sociální demokracie odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u NS už by peníze od bývalého advokáta nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili.
Zaplatila 12 věřitelům (z celkem 18) kolem 10 milionů korun, po rozhodnutí Nejvyššího soudu s úhradou dluhů přestala.
Zmíněná pětimilionová pohledávka, kterou koupila od právníka Jana Vondráčka, je podle Českého rozhlasu zatím poslední, kterou se strana rozhodla řešit. Podle Altnerova advokáta Václava Veselého by ale krok sociálních demokratů neměl mít na další soudní řízení žádný zásadní vliv.
ČSSD by mohla vzniknout vážná újma
Odklad vykonatelnosti, o kterém Nejvyšší soud (NS) rozhodl ve sporu mezi ČSSD a bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem, aplikoval od roku 2013 také v desítkách dalších případů, vyplynulo ze statistiky soudu. Celkem soud od 1. ledna 2013 do poloviny letošního června odložil vykonatelnost v 56 případech, ve 24 dalších kauzách odložil právní moc předchozího rozhodnutí odvolacího soudu.
NS podle ČTK v rozhodnutí ve sledovaném sporu s Altnerem stručně konstatoval, že ČSSD by mohla vzniknout vážná újma, pokud by k odkladu vykonatelnosti nepřistoupil. Zdůraznil, že odkladem nijak nepředjímá výsledek. Altner rozhodnutí kritizoval, podle něj tak soud lidem vzkázal, že nemají platit závazky ze smluv, ani když jsou pravomocně přisouzené.
Senáty NS podle Tomíčka obecně postupují tak, že v prvních dnech po přidělení předběžně prostudují spis, a to i proto, aby zjistily, zda neobsahuje návrh na odklad. Poté buď konstatují, že žádná újma nehrozí, anebo se návrhem začnou přednostně zabývat. Mohou rozhodnout samostatným usnesením, anebo v rámci rozhodnutí o celém dovolání.
Dovolací řízení v civilním a obchodním kolegiu trvá v průměru necelých 200 dní. O návrzích na odklad rozhodují senáty mnohem rychleji, někdy i v řádu dnů.
S advokátem Zdeňkem Altnerem se sociální demokraté soudí už několik let o odměnu za zastupování ve sporu o Lidový dům.