V posledních dnech se stala terčem kritiky vládní novela daňového zákona přinášející mimo jiné i výrazné rozdíly u sazeb na pivo. Předseda ČSSD Jan Hamáček nyní uvedl, že je současná situace zmatečná, s tím, že by téma rád otevřel na jednání Poslanecké sněmovny. Opozice dnes sociálním demokratům připomněla, že stav zavinil návrh vlády, které jsou součástí.
„Předpokládám, že sociální demokraté umí číst. To znamená, že celý rok věděli, co projednávají a pro co hlasují. Hlasovali pro to komunisti, sociální demokracie a poslanci hnutí ANO. Když jsou nyní konfrontováni s logickou absurditou, tak to najednou chtějí projednávat. To mi samo o sobě přijde jako žert,“ sdělil dnes novinářům Miroslav Kalousek (TOP 09).
Místopředsedkyně KSČM Hana Aulická Jírovcová ale řekla, že celou záležitost plánují ponechat na jednání mezi koaličními partnery. Jak dnes ovšem připomněl Kalousek, právě komunisté pravidelně dodávají ČSSD a ANO potřebné hlasy pro schválení některých návrhů. A nejinak tomu bylo i v tomto případě.
Že nebyla věc domyšlena, nakonec připustil i sociální demokrat Václav Votava: „Může to plodit určitý chaos. Vůbec bych to nezlehčoval. Myslím si, že Ministerstvo financí ve vysvětlování i osvětě nedomyslelo, že tyto věci nastanou a budou činit určité problémy,“ uvedl poslanec.
Nakonec dal za pravdu i hostinským, že v tom mají guláš. „Mají navíc oprávněnou obavu, že mohou být v případě nepřesného určení DPH ze strany finančního úřadu postihováni,“ upozorňoval. Jak tedy již dříve uvedl Hamáček, sociální demokracie má být nyní připravena podpořit určitou formu změny.
Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek dále připomněl původní vládní slib o zjednodušování daní: „Místo toho máme dvě daně DPH, které jsou vlastně tři. S čím přichází sociální demokracie, je chvályhodné, ale v žádném případě to neřeší situaci podnikatelů, ani nezjednodušuje podnikatelské prostředí či daňový systém.“
Lidovec následně navrhl úplné zjednodušení v podobě zavedení jednotné DPH (daně z přidané hodnoty) na pivo. „Líbilo by se mi to, ale je to nereálné, na všechno bychom museli mít jednadvacet procent,“ reagoval Votava. Případné plošné snížení pod 21% by bylo navíc v přímém rozporu se směrnicí Evropské unie, která to neumožňuje.
Legislativa vstupující v účinnost 1. května se unijní pravidla snažila obejít. Změny přinášejí výrazné rozdíly u daně na pivo, alko i nealko, čepované i z láhve nebo z plechovky, případně do sklenice přelévané, v provozovně konzumované nebo ve džbánku domů odnesené. V rámci toho by se tak spotřební daně pohybovaly v rozmezí 10 až 21 procent.
Na internetu koluje i tabulka, které rozdělení sazeb podrobně mapuje. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) za současný zmatek může právě její autor, kterého označil posléze za „blba, který vytvořil idiotskou tabulku“. Budoucnost by tedy mohlo vypadat zhruba následovně: